Dziecko

Dziecko ma już ok. 42-43 cm długości i waży ok. 1200-1300 gramów.

Do końca ciąży waga malucha podwoi się lub nawet potroi. Mimo, że szanse na przeżycie poza organizmem mamy rosną z każdym dniem, lepiej by rozwijało się i rosło w swoim dotychczasowym „domku”. W miarę, jak powiększa się tkanka tłuszczowa, w macicy robi się coraz ciaśniej, przez co dzidziuś ma mniejsze pole manewru. Dlatego też ruchy i kopniaki, które teraz odczuwasz mogą być mniej intensywne – dziecko nie ma już miejsca i bardziej się rozpycha niż kopie.

 

Mama

W tym okresie ciąży Twoje dziecko może powoli zacząć przybierać pozycję do porodu, czyli główką w dół. Jest to bardzo dobra wiadomość ze względu na dziecko, może być nieco gorsza dla ciebie. W tej pozycji dzidziuś może kopać cie w żebra, a ciążąca główka może uciskać na nerwy wychodzące z kręgosłupa.

Możesz wtedy cierpieć na tzw. rwę kulszową – przenikliwy ból, mrowienie lub drętwienie w okolicach lędźwi, pupy, niejednokrotnie promieniujące na nogę. Dolegliwości te mogą trochę złagodnieć jeśli dziecko zmieni pozycję, ale może też się utrzymywać do porodu. Możesz jednak próbować nieco złagodzić ból próbując zmieniać pozycję (najczęściej ulgę przynosi zmiana pozycji stojącej na siedzącą lub leżącą), ruszając się (świetnym ćwiczeniem jest pływanie), stosując ciepłe okłady na bolące miejsca. W każdym przypadku niepokojącego bólu, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock