Tata też chętnie karmi niemowlę

Świadome rodzicielstwo i zaangażowanie obojga rodziców jest ważne od pierwszych dni życia niemowlaka. Wspólne zajmowanie się dzieckiem pozwala na budowanie więzi malucha z mamą i tatą, a także utrzymywanie pozytywnej relacji pomiędzy rodzicami. Wyniki badań HiPP i TNS Polska wskazują, że aż 96% ojców chętnie karmi niemowlę butelką1, co pozwala sądzić, że coraz bardziej dostrzegają swoją rolę w opiece nad pociechą. Wraz ze zmianami społeczno-kulturowymi przekształca się również obraz współczesnej rodziny. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotykany jest model, znany sprzed wielu lat, gdy wizerunek ojca kojarzył się z zapewnieniem najbliższym jedynie bytu materialnego. Teraz najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy oboje partnerzy pracują, a jako rodzice w podobnym stopniu poświęcają czas dziecku.

Wspólna decyzja

Jak wynika ze wspomnianych wyżej badań, 58% mam decyzję o sposobie karmienia dziecka podejmuje wraz z partnerem. Takie wyniki mogą sugerować, że ojcowie wykazują coraz większe zaangażowanie w opiekę nad niemowlęciem. Wspólne decydowanie, nawet o najdrobniejszych sprawach związanych z dzieckiem, pozwala mężczyźnie aktywnie uczestniczyć w życiu malucha i może przyczynić się do pogłębienia więzi między obojgiem rodziców.

Karmienie piersią

Kobiety decydują się na karmienie piersią nie tylko ze względu na szereg korzyści zdrowotnych, jakie płyną dla niemowlęcia z tego sposobu odżywiania. To czynność, która buduje relację mama – dziecko. Ojcowie także starają się brać udział w tym ważnym, codziennym zajęciu. Jak pokazują badania, mężczyźni robią, co mogą, by wesprzeć w nim mamy. Prawie połowa matek (43%) może liczyć na pomoc partnera, który nawet w nocy gotowy jest wstać i podać pociechę do karmienia.

Pora na butelkę

Skład mleka mamy jest naturalnie dostosowany do potrzeb niemowlęcia, dzięki czemu otrzymuje ono wszystkie cenne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Aż 44% kobiet przyznaje, że w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka, oprócz mleka z piersi, podaje maluszkowi również mleko modyfikowane (19% mam karmi jedynie mlekiem modyfikowanym). Karmienie butelką oznacza, że maluszka może nakarmić także inna osoba, np. tata dziecka bądź babcia.

Kolej na tatę

W okresie niemowlęctwa rozwój dziecka jest najintensywniejszy. Dlatego tak ważne jest, aby oboje rodziców było obecnych na każdym jego etapie. Tata, mając możliwość samodzielnego nakarmienia malucha, może okazać się dla mamy dużym wsparciem w opiece nad niemowlęciem. Dodatkowy, wspólnie spędzony czas pogłębi relację ojca z pociechą i wzmocni ich więź. To zmiana społeczna, która ma odzwierciedlenie w wynikach badań HiPP i TNS Polska – aż 96% zapytanych mam przyznało, że ojcowie często oferują swoją pomoc w karmieniu dziecka butelką.

1 Badanie internetowe zrealizowane przez TNS Polska w dniach 7- 30 listopada 2014 roku na próbie 4200 matek posiadających dzieci do 3 roku życia zarejestrowanych na stronie klubmaluszka.hipp.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO