Pierwsze zęby!

Ząbki rosną u dzieci w indywidualnym tempie, dlatego nie warto dokonywać porównań. Konsultacji z pediatrą lub z dentystą dziecięcym wymaga jednak brak uzębienia u półtorarocznego szkraba. Nie martw się, jeśli Twój 9-miesięczny maluch jeszcze nie ma zębów albo wtedy, gdy 3-miesięczny już je ma. Najczęściej pierwszymi ząbkami są dolne jedynki, ale też nie w każdym przypadku. Kolejne zęby, wyrastają po około 2 tygodniach i są to zazwyczaj górne jedynki. Następnie wyrzynają się dwójki na dole i u góry, a pod koniec pierwszego roku życia, pierwsze zęby trzonowe. Drugi rok życia zazwyczaj obfituje w pojawienie się trójek, kłów i reszty zębów trzonowych. Nie trzeba się denerwować, jeśli maluszek ząbkuje później niż w odgórnym schemacie.
W momencie pojawienia się zębów, pojawia się również płytka nazębna. Powstaje ona na wskutek gromadzenia się resztek pokarmowych na zębach dziecka. Jeśli płytka nie będzie usuwana, może wystąpić zapalenie dziąseł oraz próchnica w zębach mlecznych.
Dlatego też powinniśmy zaopatrzyć dziecko w pierwszą szczoteczkę do zębów. Bezwzględnie należy pamiętać, aby wybierać szczoteczki z miękkim i delikatnym włosiem. Mleczaki należy myć przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, z użyciem odrobiny pasty do zębów. Pastę można wetrzeć w włosie szczoteczki, aby dziecko jej od razu nie połknęło.

Mamo, tato bądźcie mi dobrym przykładem chcę widzieć jak Ty myjesz zęby!

Pierwsze mycia zębów, warto wykonywać jeśli dziecko znajduje się w pozycji pół leżącej, najlepiej na naszych kolanach. Pozycja ta umożliwia nam utrzymywanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem i porozumiewanie się z nim. W tej pozycji nóżki będą poruszać się w różne strony, a dziecko pozostanie z nami. Rączki delikatnie podtrzymujemy naszą wolną ręką. Warto rozpocząć mycie od przednich zębów i stopniowo przesuwać szczotkę do tyłu. Wkładanie dziecku od razu szczotki w głąb buzi może spowodować jego sprzeciw. Będzie to dla niego zbyt dużą ingerencją. Trzeba także uważać podczas manipulowania na wysokości tyłu języka, ponieważ dzieci maja silny odruch wymiotny.
Polecamy myć zęby dzieciom samemu do około 4 roku życia dziecka. Następnie do około 8-10 roku życia pod czujnym okiem rodzica, często również z „domywaniem” po dziecku ząbków.

Pamiętaj: pierwszy ząbek = pierwsza wizyta u stomatologa!

KILKA ZASAD
1. Nie czekajmy z myciem zębów do późnego wieczora, aby dziecko nie było zbyt zmęczone. Najlepiej mycie zębów wdrażajmy od razu po kolacji.
2. Nie biegajmy za dzieckiem ze szczoteczką, posadźmy je w krzesełku do karmienia lub na nocniczku, aby dziecko skupiło się wyłącznie na myciu zębów.
3. Mycie zębów powinno być rutyną i odbywać się zawsze o tej samej porze, po określonych czynnościach.
4. Nie straszmy dzieci stomatologiem lub bólem zębów, mycie zębów niech będzie wspólną przygodą i dobrą zabawą. W tym celu polecamy szczoteczkę soniczną, która dzięki ruchom wymiatającym, delikatnie łaskocze dziąsła (które dziecko nie lubi łaskotek), co zachęca maluchy do mycia zębów. Szczoteczka ta ma wbudowany timer, który co 30 sekund informuje o zmianie ćwiartki czyszczonych zębów. Dzieci uczą się w ten sposób mycia zębów minimum 2 minuty.
Polecamy:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO