Jedz dla dwojga, nie za dwoje – 8 smacznych zasad diety przyszłej mamy
Popularne stwierdzenie „jesteś tym, co jesz” odnosi się nie tylko do przyszłej mamy, ale i do maluszka, który pojawi się na świecie. Składniki pokarmowe dostarczane dziecku jeszcze w łonie matki wpływają na jego zdrowie w całym późniejszym życiu.
1. Żywienie w okresie ciąży ma wpływ na bezpieczne jej przebycie i uniknięcie problemów zdrowotnych, takich jak: anemia, cukrzyca ciążowa, poranne nudności, zmęczenie czy zgaga. Zdbaj o to, aby twój codzienny jadłospis składał się z pięciu posiłków bogatych w węglowodany złożone, pełnowartościowe białko, tłuszcze nienasycone (NNKT), witaminy i składniki mineralne.
2. Podstawą wartościowej diety są produkty zbożowe, zwłaszcza te z pierwszego przemiału: makarony, kasze, pieczywo. Wspomagają nie tylko przemianę materii, lecz także zawierają witaminy i błonnik, który poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Na zdrowym talerzu nie zabraknie również produktów wysokobiałkowych: drobiu, chudego mięsa i wędlin, a minimum raz w tygodniu gotowanej wołowiny, która jest bogatym źródłem żelaza.
3. Nie zapominaj o morskich rybach, które są skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i białka.
4. Zrezygnuj ze słodyczy. Zamień je na suszone owoce, migdały lub orzechy.
5. Każdego dnia kobieta w ciąży powinna wypijać trzy duże szklanki mleka, które można zamieniać na jogurt, kefir lub ser twarogowy. Dwa plasterki żółtego sera zawierają tyle samo wapnia, co szklanka mleka, jednak nie zapominajmy o tym, że w czasie ciąży ograniczamy produkty z wysoką zawartością tłuszczu.
6. Pokochaj warzywa! Dla przyszłej mamy idealna porcja każdego dnia to ok. 500 g warzyw i ok. 400 g sezonowych owoców. Do sałatek dodawaj olej lniany, oliwę z oliwek lub olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia.
7. Pamiętaj o regularnym piciu 2–2,5 litra wody każdego dnia. W okresie ciąży odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo istotne.
8. Jedz dla dwojga, ale nie za dwoje! Instytut Żywności i Żywienia podaje, że zapotrzebowanie na dodatkową energię w ciąży wynosi zaledwie 360 kalorii dziennie w okresie II trymestru, z kolei podczas III to 475 kalorii. Pod koniec ciąży dzienne zapotrzebowanie na energię zwiększa się do ok. 2800–3000 kalorii.
Tekst: dr Barbara Piekło, dietetyk ze Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA, www.pro-familia.pl