KOLKA U MALUSZKA. JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?
Kolka jelitowa to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego charakterystyczne dla wczesnego okresu niemowlęcego, którego znakiem rozpoznawczym są trudne do ukojenia napady płaczu. Najsilniejsze objawy kolki jelitowej zazwyczaj obserwuje się wieczorem. Dolegliwość pojawia się około 2 tygodnia życia maluszka. Około 4 miesiąca samoistnie ustępuje.
Przyczyny powstawania kolek nie są jasno sprecyzowane, jednak z praktyki wiemy o co najmniej kilku czynnikach które mogą ją wywoływać – alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy i zaburzenia mikroflory jelitowej czy też błędna technika karmienia. U kobiet karmiących piersią również niektóre pokarmy mogą wywoływać lub nasilać objawy kolki u maluszka. Możemy do nich zaliczyć warzywa i owoce powodujące wzdęcia, ostre przyprawy, kofeina, czekolada oraz nikotyna. W niektórych przypadkach również karmienie sztuczne może być przyczyną dolegliwości związanych z kolką i bólami brzuszka u noworodków i niemowląt.
Co robić, żeby ustrzec się kolki?
Jako działanie prewencyjne zalecam w trakcie karmienia piersią stosowanie odpowiedniej diety i przykładanie dużej uwagi do właściwej techniki karmienia. To dwie kluczowe sprawy, które pomogą zminimalizować występowanie kolek. Co jednak zrobić, gdy kolka już występuje? Jest kilka sposobów na to aby pomóc dziecku. Chcąc żeby ustąpiły dolegliwości powinniśmy pomóc w rozluźnieniu jelit i oddaniu gazów. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest masowanie brzuszka maleństwa – może to być ruch kolisty (zgodnie z wskazówkami zegara) lub pociągły ku dołowi brzuszka. Masaż zawsze wykonujemy ciepłą dłonią lub ciepłym olejkiem. Pomaga to w rozluźnieniu brzuszka malucha.
Drugim sposobem jest delikatny ucisk brzuszka poprzez położenie dziecka na brzuszku w pozycji żabki. Jednocześnie w kierunku od łopatek na dół do pośladków wykonujemy masaż plecków. Warto zadbać, żeby w tym czasie pod brzuszkiem znajdowała się ciepła pielucha, która dodatkowo wzmocni działanie rozkurczowe. Doskonałym środkiem rozluźniającym jest ciepła kąpiel. Możemy ją wykonać w wanience albo w wiaderku kąpielowym, jednocześnie pamiętając o masowaniu brzuszka. Swoim podopiecznym zwracam uwagę na to, że już sama kąpiel w wiaderku kąpielowym ma doskonałe działanie antykolkowe. Pozycja dziecka w wiaderku i ciepła woda doskonale relaksują malucha. W pozycji leżącej na pleckach można również zastosować przyginanie kolanek do brzuszka, co pomoże uwolnić gazy z jelit.
Młode mamy często pytają czy napary ziołowe są dobrym sposobem na kolkę. W niektórych przypadkach mogą one pomagać, natomiast należy pamiętać, że każde dopajanie dziecka może powodować zaburzenia laktacji. W aptekach dostępne są gotowe herbatki laktacyjne. Ostatnio pojawiły się doniesienia o niekorzystnym działaniu kopru włoskiego – od dawna stosowanego u maluchów – szczególnie u dzieci poniżej 4 roku życia. Warto więc rozważyć konieczność podawania tego typu preparatów, pomijając już te apteczne skoncentrowane.
Kolki jelitowe to spory problem, który przede wszystkim powoduje spory dyskomfort tak u rodziców, jak i u dziecka. Dyskomfort związany przede wszystkim z trudnym do ukojenia płaczem. Pamiętajmy jednak, że z medycznego punktu widzenia dolegliwości te nie są groźne i prędzej czy później, po uzyskaniu określonego stopnia dojrzałości układu pokarmowego u maluszka, ustępują. Jeżeli zatem dziecko płacze i podejrzewamy, że przyczyną płaczu jest właśnie kolka, pamiętajmy o spokojnej atmosferze, przytulaniu i przebywaniu razem, właściwej technice karmienia i wyczekaniu tego trudnego czasu.