Olejki, oleje i oliwki – naturalna pielęgnacja dla mam

Wiosna to wspaniały czas dla wypoczynku na świeżym powietrzu. To również pora roku gdy coraz częściej przyglądamy się sobie, nierzadko krytycznie. Chcemy coś zmienić w naszym wyglądzie, zadbać o skórę i włosy.

Do dyspozycji mamy między innymi ogromny wybór olejków eterycznych i olejów roślinnych, przy pomocy których możemy uzyskać różne oliwki pielęgnacyjne do twarzy, włosów i ciała.

Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin (kwiatów, liści, korzeni, drewna, kory, gałązek, nasion, owoców) przez destylację z parą wodną, a w przypadku owoców cytrusowych przez wyciskanie lub odwirowywanie skórek owoców. Te lotne substancje są aktywnymi wieloskładnikowymi mieszaninami działającymi kompleksowo. Ponieważ podlegają utlenianiu ważny jest sposób ich przechowywania (najlepiej w ciemnym szkle w zacienionym miejscu). Olejki eteryczne dzięki dużej zdolności przenikania przez naskórek, stymulują regenerację komórek, przywracają skórze elastyczność i napięcie oraz poprawiają jej koloryt i łagodzą podrażnienia. Na skórę możemy używać olejków eterycznych tylko w postaci rozcieńczonej np. w oleju roślinnym.

Oleje bazowe to bezwonne mieszaniny estrów kwasów tłuszczowych, pochodzenia roślinnego i pozyskiwane przez wytłaczanie przede wszystkim z nasion roślin oleistych. Należą do nich wszystkie oleje jadalne a w aromaterapii i kosmetyce szczególnie cenne są – olej z nasion winogron, olej ze słodkich migdałów, olej awokado i olej jojoba. Bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy, fosfolipidy , fitosterole i inne.

Olejki, jak i oleje pełne naturalnych substancji, doskonale wpływają na kondycję ciała. Świetnie odżywiają, regenerują i natłuszczają skórę.

Spośród ponad stu znanych olejków eterycznych tylko kilkanaście odgrywa szczególną rolę w kosmetyce. Najmocniejsze działanie regenerujące posiadają olejki: różany i neroli – to one są odpowiedzialne za pobudzanie naturalnych procesów tworzenia się kolagenu. Dzięki tej właściwości doskonale nadają się do regeneracji, ujędrniania i zapobiegania starzeniu się skóry. Wzmacniają również naczynia włosowate, chroniąc przed pękaniem, przez co bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej. Mają także działanie uspokajające, gdyż wpływają łagodząco na zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze, przez co zalecane są do kąpieli i masaży relaksujących, przywracających emocjonalną równowagę.

W kosmetyce pielęgnacyjnej ważną rolę spełniają jeszcze dwa olejki – lawendowy i imbirowy. Olejek lawendowy działa przeciwzapalnie i regenerująco, zapobiegając podrażnieniom skóry i likwidując jej uszkodzenia. Olejek imbirowy wspomaga przenikanie olejków eterycznych do skóry właściwej.

Do skomponowania oliwki regenerująco-odżywczej powinniśmy użyć olejków: różanego, neroli, lawendowego, imbirowego i dodać olejek cytrusowy, który orzeźwi oliwkę swoim świeżym zapachem.

W pielęgnacji włosów i skóry głowy stosuje się olejki właściwie dobrane do stanu włosów i ich cech indywidualnych. Dla włosów wypadających i rzadkich niezastąpiony jest olejek rozmarynowy, który stymuluje cebulki włosowe i wzrost włosów (uwaga! należy pamiętać, aby podczas ciąży unikać jego połknięcia – ma działanie poronne). Włosy suche i zniszczone farbowaniem pielęgnujemy preparatami z dodatkiem olejków: cytrynowego, lawendowego, rumianku rzymskiego i sandałowego. Do włosów tłustych polecany jest jeszcze olejek drzewa herbacianego i cedrowy.

Aby uzyskać oliwkę do twarzy, do 100 ml oleju należy dodać 10 kropli olejków eterycznych.
W przypadku oliwki do ciała ilość olejków podwajamy: do 100 ml oleju dodajemy 15-20 kropli olejków. Do pielęgnacji włosów przygotowujemy oliwkę ze 100 ml oleju i 10 kropli olejków, olejki możemy również wkropić do bezwonnego szamponu, którego używamy na co dzień w proporcji jak wyżej.

DR BETA

Kilka uwag
Na skórę stosujemy tylko rozcieńczone olejki eteryczne olejami roślinnymi lub wodą!
Olejki eteryczne z serii Dr Beta® to naturalne substancje, pozbawione jakichkolwiek dodatków syntetycznych. Olejki są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.

Kupując olejki i oleje, należy zwracać uwagę na ich jakość i sprawdzać na etykiecie skład według systemu INCI (Ingredients)
Olejek cedrowy Juniperus Virginiana Oil
Olejek cytrynowy Citrus Medica Limonum Oil
Olejek drzewa herbacianego Melaleuca Alternifolia Oil
Olejek imbirowy Zingiber Officinale Oil
Olejek lawendowy Lavandula Angustifolia Oil
Olejek neroli Citrus Aurantium Amara Flower Oil
Olejek różany Rosa Damascena Oil
Olejek rumianku rzymskiego Anthemis Nobilis Oil
Olejek rozmarynowy Rismarinus Officinalis Oil
Olejek sandałowy Santalum Album Oil
Olej awokado Persea Gratissima Oil
Olej jojoba Simmondsia Chinensis Seed Oil
Olej z nasion winogron Vitis Vinifera Seed Oil
Olej ze słodkich migdałów Prunus Amygdalus Dulcis Oil

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO