Aktywny początek lata. Wybieramy pierwszy rowerek dla trzylatka
Rowery stają coraz popularniejsze zarówno jako sposób spędzania wolnego czasu jak i codziennej komunikacji. Są ekologiczne, niedrogie, a przy obecnych zmianach klimatu można z nich korzystać przez większość roku. Oczywiście jazda na rowerze korzystnie wpływa też na nasze zdrowie.
W myśl zasady, że „czym skorupka za młodu nasiąknie…” warto naszego malucha przekonać do sportu i rowerów jak najwcześniej. Idealne do tego celu będą zwłaszcza rowerki biegowe.
Kto ukradł pedały?
Być może widziałaś lub widziałeś 2-4 latki śmigające na niewielkim rowerku bez pedałów. To właśnie nasz „Temat tygodnia”. W przypadku jazdy na rowerze kluczową umiejętnością jest utrzymanie równowagi. I to właśnie ona sprawia dzieciom najwięcej trudności. Dodajmy do tego jeszcze konieczność pamiętania o pedałowaniu. Czy już widzisz tą małą katastrofę? Dziecko jest zniechęcone, a rodzic mało nie wyzionie ducha biegając za rowerzystą.
I właśnie ten problem rozwiązują rowerki biegowe. Dziecko nie musi myśleć o pedałach, a jedynie jak złapać równowagę. Uczy się tego stopniowo, w swoim tempie. Jednocześnie ma mnóstwo radości. Początkowy etap to dreptanie z rowerkiem biegowym. Później truchtanie. A w końcu maluszek odpycha się, odrywa nóżki od ziemi i pędzi przed siebie.
Tobie pozostaje czujna obserwacja (choć czasem trzeba będzie pobiegać za rozpędzonym szkrabem).
Wybieramy rowerek biegowy
Krok pierwszy: wymiary
Rowerek nie musi być dosłownie uszyty na miarę ale bez dobrego dopasowania daleko nie zajedziemy. Jak to zrobić? Sprawdzając na „żywym” rowerku lub mierząc dziecko. W tym drugim wypadku poproś je by stanęło w lekkim rozkroku ze stópkami opartymi na ziemi. Następnie zmierz odległość od ziemi do kroku. Dzięki temu dowiesz się na jakiej wysokości powinno być siodełko. Potem wystarczy „tylko” wybrać rowerek.
Krok drugi: rodzaj ramy
Rowerki metalowe. Rowerki tego typu w większym stopniu przypominają klasyczne rowery. Użyty materiał zapewnia dużą wytrzymałość i trwałość konstrukcji. Ceną jest jednak nieco wyższa waga.
Rowerki drewniane. Drewniana rama jest najczęściej lżejsza do metalowej. Kolejną zaletą jest bardziej oryginalny wygląd – od klasycznego po całkowicie fantazyjny. Nie są one jednak tak długowieczne jak modele metalowe.
Krok trzeci: rodzaj kół
Koła piankowe. Ich zalety to mała waga i bezobsługowość (nie przebiją się, nie trzeba ich pompować).
Koła pompowane. Ciche, przyczepne i tłumiące wstrząsy. Zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy. Z drugiej strony zwiększają ciężar rowerka i wymagają pompowania (a czasami wymiany dętki).
To jaka decyzja?
Podsumowując. Jeżeli wybierasz rowerek dla dziecka 2-3 letniego lepsza opcją może być rowerek drewniany z piankowymi kołami. Przede wszystkim ze względu na mniejsza wagę. Jeżeli jednak szukasz czegoś dla trzy-czterolatka lub „na dłużej” postaw na konstrukcję z kołami pompowanymi. Drewnianą czy metalową? Wszystko zależy od temperamentu i gustu malucha.