Mamo, dlaczego swędzi mnie skóra?
Do 3. roku życia skóra dziecka jest cieńsza i bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych niż skóra osób dorosłych. Ma mniejszą zdolność wiązania wody w naskórku, przez co wykazuje skłonność do suchości. Sucha skóra jest szorstka w dotyku, napięta i ściągnięta – często swędzi, łuszczy się, pęka i piecze. Jej funkcje ochronne są zaburzone.
Aby pomóc dzieciom zrozumieć problemy ze skórą, Laboratoire Dermatologique BIODERMA stworzyła postaci ATODERMisiów. ATODERMISie pomagają dbać o skórę najmłodszych i na własnym przykładzie uczą dzieci, jak właściwie ją pielęgnować. Pokazują, że systematyczność potrafi znacząco zmniejszyć objawy związane z suchością skóry. Poza rolą edukacyjną dają dzieciom wsparcie emocjonalne i bawią.
Wejdź na https://zsercemoatopii.pl/atodermlandia/ i zobacz, jak 3 ATODERMisie: Naprawek, Łagodnisia i Śpioszek poprzez edukacyjne gry i zabawy pomagają dzieciom dbać o skórę.
Jak wspierać rozwój delikatnej skóry dziecka? Zwróć szczególną uwagę na to, jak wygląda codzienna kąpiel i pielęgnacja.
Podczas kąpieli skóra Twojego dziecka będzie czuła się najlepiej w temperaturze 27-30ºC. Wyższa może spowodować dodatkowe wysuszenie. Stosuj delikatne środki do mycia o neutralnym pH, bez parabenów i mydła. Czas kąpieli nie powinien przekraczać 10 minut, a przy AZS – 5 minut. Po wyjściu z wody ciało maluszka należy delikatnie osuszyć – bez pocierania, aby nie podrażnić jego skóry.
Bezpośrednio po kąpieli skóra dziecka wymaga nawilżenia i odżywienia odpowiednimi emolientami. Aby ograniczyć suchość i swędzenie skóry, emolienty powinny być stosowane 1-2 razy dziennie. Znaczącą poprawę uszczelnienia bariery naskórkowej można zauważyć po około 3 tygodniach systematycznej pielęgnacji.
A co jeśli skóra swędzi i dziecko nie może przestać się drapać? Z pomocą przyjdzie specjalny spray eliminujący swędzenie już w 60 s. Ponieważ swędzenie często nasila się nocą, warto położyć go obok dziecięcego łóżka.
Regulamin akcji dostępny jest na www.zsercemoatopii.pl