Śpiworki – włókna naturalne czy syntetyczne? Które wybrać?
Śpiworki dziecięce wykonuje się albo z włókien syntetycznych, albo naturalnych, a każdy producent zachwala swoją koncepcję. Zgoda – te syntetyczne mają pewne zalety, jednak w porównaniu z naturalnymi wypadają raczej blado, szczególnie jeśli mają być używane regularnie.
Naturalne oddycha lepiej
Włókna naturalne bardzo dobrze zatrzymują ciepło, a jednocześnie nie utrudniają odprowadzania wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu w środku jest jednocześnie ciepło i sucho. A kiedy dochodzi do takich sytuacji, w których nadmiaru wilgoci odprowadzić się nie da, to syntetyczne śpiworki stają się śliskie, mokre i nieprzyjemne w dotyku, a te z bawełny czy lnu dalej zapewniają komfort.
Oczywiście – są to sytuacje skrajne, których zawsze należy unikać, ale w ogólnym rozrachunku naturalne śpiworki (a wybór jest duży, co można zobaczyć na stronie: https://babydeco.eu/pl/c/Spiworki/234) po prostu są bardziej komfortowe, ponieważ lepiej odprowadzają wilgoć, a przy tym same są „ciepłe” w dotyku.
Naturalne lepiej znosi pranie
Co jakiś czas śpiworek trzeba będzie wyprać. I tu najlepiej widać przewagę włókien naturalnych. To nie tak, że wysoka temperatura i detergenty zupełnie im nie szkodzą, ale efekty mikrouszkodzeń, do których dochodzi w czasie prania, bardzo długo pozostają niewidoczne. W przypadku tkanin syntetycznych dość szybko dochodzi do rozciągnięcia materiału, jego rozrzedzenia, a w śpiworkach z najniższej półki cenowej, pod którymi nikt nie miał odwagi się podpisać, może dochodzić do stopniowego uwalniania szkodliwych monomerów. To jest już problem o naprawdę olbrzymiej wadze i nie należy bagatelizować problemu.
Ogólnie rzecz biorąc, włókna naturalne w praniu najwyżej stracą kolor, ale też nie od razu. Bardzo długo jednak zachowają swoje właściwości, a co do syntetycznych – niczego nie można być pewnym.
Komfort w czasie snu
Ten problem znają również dorośli, a w przypadku dzieci jest jeszcze bardziej dotkliwy: nie można się wyspać, jeśli pościel ułoży się nieodpowiednio i uwiera bez względu na pozycję. Śpiworki naturalne nie mają tak gładkiej i „śliskiej” powierzchni jak syntetyczne, więc dziecko nie obraca się w śpiworku, tylko razem z nim. Nie jest to co prawda druga skóra i też czasem ułoży się nie tak, jak powinien, ale w przypadku włókien syntetycznych problem jest jeszcze większy.
Zdrowy sen jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia, dlatego warto zrobić wszystko, aby ułatwić zasypianie i spokojny wypoczynek w nocy. Nie mniej ważne jest to w czasie spaceru w ciągu dnia – wtedy o przypadkową pobudkę jeszcze łatwiej, więc warto dodatkowo zadbać o komfort dziecka. Śpiworek będzie tu doskonałym rozwiązaniem, ale znów – naturalny, bo syntetyczny w spacerówce już absolutnie nie zda egzaminu. Zadziała wtedy jak worek, a nie wygodny, bezpieczny śpiwór.