Rola położnej w życiu kobiety

Aż 87% kobiet nie decyduje się w Polsce na wykupienie położnej podczas porodu. Według 45,8% Polek najważniejszą rzeczą, która wpływa na ich decyzję związaną z wyborem położnej, jest opinia i rekomendacja innych na jej temat. Jaką rolę w życiu kobiety pełni położna, jakie są oczekiwania mam względem położnej – sprawdziła Akademia Malucha Alantan, pomysłodawca i realizator ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”.

W okresie od 17 października do 12 listopada na profilu FB kampanii „Położna na medal” przeprowadzona została ankieta pt. „Rola położnej w życiu kobiety”. Ankieta skierowana była do kobiet, które są w ciąży lub urodziły przynajmniej jedno dziecko. Jej głównym celem było pokazanie, jaką rolę w życiu współczesnej kobiety odgrywa położna. Kwestionariusz wypełniły aż 323 kobiety.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na FB kampanii „Położna na medal”, 41,8% nie decyduje się na wybór położnej, która będzie jej towarzyszyła podczas porodu. 28% kobiet podejmuje taką decyzję na początku ciąży, a 18,3% w trzecim trymestrze ciąży. Położne współpracujące w ramach kampanii „Położna na medal” wskazują jednak, że warto rozpocząć poszukiwania położnej z wyprzedzeniem. Najlepszym momentem jest II trymestr ciąży. To pozwala na omówienie porodu i poznanie położnej, jej kwalifikacji, wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego.

Aż 87% kobiet nie decyduje się w Polsce na wykupienie położnej. Tylko 13% kobiet biorących udział w ankiecie wskazało, że ich wyborem jest współpraca płatna z położną. Warto podkreślić tu, że w każdym szpitalu położniczym są obecne położne. Ich ilość jest uzależniona od wielkości oddziału. Wiele kobiet w Polsce wybiera konkretny oddział, opierając się na jego statystykach okołoporodowych, dostępnej aparaturze, dobrych opiniach o personelu medycznym.

45,8% respondentek wskazało, że najważniejszą rzeczą, która wpływa na ich decyzję związaną z wyborem położnej jest opinia i rekomendacja innych na jej temat. Jako drugi wybór kobiety wskazały, że bardzo ważne jest dla nich by położna pracowała w placówce, w której decydują się one na poród (37,5%). 32,5% to wybór położnej z polecenia innych, a 30,3%,kierowało się jej dostępnością. Kobiety biorące udział w tej odpowiedzi mogły zaznaczyć 2 odpowiedzi.

Rola położnej w życiu kobiety

Pytanie: Jakie są Twoje oczekiwania względem położnej? – tu respondentki mogły zaznaczyć dwie odpowiedzi. Dla rodzącej zdecydowanie najważniejszym oczekiwaniem względem położnej jest otwartość i wychodzenie naprzeciw z pomocą (68,4%), poczucie bezpieczeństwa (62,2%) oraz umiejętność przekazania wiedzy dotyczącej porodu (49,5%).

Zadaniem położnej, jak wykazały ankietowane, nie jest wyłącznie emocjonalne wsparcie pacjentki, ale ze względu na jej obowiązki powinna ona posiadać wiedzę praktyczną (90,4%). To pokazuje, że doświadczenie położnych sprawia, że pacjentka czuje się bezpiecznie na każdym etapie sprawowania nad nią opieki.

Przeprowadzone na FB badania pokazują, że najważniejszą rolę, jaką pełni położna jest wsparcie i bezpieczeństwo podczas porodu, pomoc i porady w opiece nad noworodkiem. Kobiety wskazały również jako ważne pomoc położnej przy karmieniu piersią. Warto wspomnieć, że pomoc w jednym z najtrudniejszych zadań nowej mamy, jakim jest laktacja, może pozytywnie wpłynąć na długość i jakość karmienia naturalnego. W badaniu respondentki miały zaznaczyć dwie odpowiedzi.

Bardzo dużo ankietowanych, bo aż 154 wskazało, że nie spotkało się wcześniej z położną tj. 47,7 %. Jest to o tyle zły wynik, że w ramach standardów okołoporodowych przyszłej mamie przysługuje w okresie od 21. do 31. tygodnia ciąży  jedna wizyta położnej środowiskowo-rodzinnej w tygodniu, a po 32. tygodniu ciąży – dwie wizyty w tygodniu. Spotkania z położną dają przyszłej mamie możliwość indywidualnego przedyskutowania z położną najbardziej nurtujących kwestii związanych z ciążą, porodem, połogiem czy opieką nad noworodkiem.

Jak pokazują badania kobiety nadal nie korzystają z rad położnej w innych tematach niż poród i ciąża. Według odpowiedzi respondentek aż 49,2% kobiet nie wykazywało chęci zasięgnięcia rady od położnej w innych tematach poza opieką okołoporodową.

Jakie cechy powinna posiadać „Położna na medal”?

W ramach konkursu i kampanii „Położna na medal” Akademia Malucha Alantan zapytała mamy, jakie cechy powinna wykazywać położna otrzymująca tytuł „Położnej na medal” Większość zapytanych w badaniu mam wskazała, że najważniejszą cechą „Położnej na medal” powinna być przede wszystkim wiedza, traktowanie rodzącej z szacunkiem, położna powinna budzić zaufanie oraz być zaangażowaną i opiekuńczą dla kobiety. Warto dodać, że w tym badaniu kobiety mogły zaznaczyć trzy najważniejsze cechy położnej.

Położne obecne są w życiu kobiety w najważniejszym dla niej okresie. Podczas sprawowania opieki nad kobietą, powinny zwracać uwagę na każdy szczegół i z uwagą wsłuchiwać się w potrzeby pacjentki. Ich rolą jest cierpliwie słuchać i zawsze być gotową na udzielenie odpowiedzi na każe najbardziej nurtujące pytanie kobiety szczególnie w chwilach wątpliwości czy strachu.

Cieszymy się z tak licznego udziału w kobiet w ankiecie. Świadczy to o tym, że temat związany z rolą położnej jest bardzo bliski kobietom, które decydują się na założenie rodziny. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim paniom za odpowiedzi. Dzięki temu badaniu wiemy, że prowadzona przez nas kampania wnosi wiele w propagowanie roli położnej w polskim społeczeństwie. Zadaniem kampanii jest pokazanie kobietom ich praw, zwłaszcza w tak ważnym okresie, jakim jest ciąża poród i macierzyństwo. Wiemy, jak ważna dla kobiety jest możliwość przygotowania się do najważniejszego dla niej wydarzenia w towarzystwie wykwalifikowanej osoby jaką jest położna” – powiedziała Iwona Barańska organizator kampanii Położna na medal.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO