10 zasad dobrej rodzinnej zabawy

Materiał powstał we współpracy z Jessiką Joelle Alexander, ekspertką ds. wychowania, na podstawie wniosków z raportu LEGO® Play Well.

1. Stawiaj sobie wyzwania

Zacznij od podważania schematów myślowych. Zabawa to nie chwila lenistwa. Przynosi ogromne korzyści dzieciom, rodzinom oraz całemu społeczeństwu. Pamiętaj o tym i traktuj czas zabawy priorytetowo – nieważne, czy chodzi o świat fizyczny, cyfrowy czy ich połączenie.

2. Zachęcaj dzieci do swobodnej zabawy

Im mniej struktury i nadzoru, tym atrakcyjniejsza zabawa. Daj dzieciom kilka inspirujących wskazówek, ale pozwól, żeby to one nadawały kierunek. Nieskrępowana zabawa, w której dzieci podejmują decyzje, buduje w nich poczucie sprawczości, autonomię i samoocenę.

3. Zacznij od ruchu

Odrobina zabaw ruchowych pomoże rodzicom wejść w nastrój zabawy, zwłaszcza po długim dniu w pracy. Wystarczy dziesięć minut aktywności fizycznej, żeby serce zabiło szybciej, i żeby wzbudzić salwy śmiechu. W ten sposób w rodzinie powstaje więź, która ma fundamentalne znaczenie we wspólnej zabawie.

4. Kluczowa jest różnorodność

Zabawy mają bardzo różny charakter: fizyczny, twórczy, emocjonalny, społeczny, cyfrowy i poznawczy. Równowaga i różnorodność są niezbędne, żeby rozwinąć u dziecka rozmaite umiejętności. Zachęcaj dziecko. żeby wybierało z całego wachlarza multisensorycznych aktywności -aktywizujące gry towarzyskie, opowiadanie historii z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi, zabawy rozwijające myślenie krytyczne, zagadki, zabawy angażujące wyobraźnię czy oparte na budowaniu.

5. Daj się ponieść

Gdy dobrze się bawimy, wchodzimy w psychologiczny stan, w którym pozwalamy się ponieść. Stajemy się bardzo twórczy, tracimy poczucie czasu, czujemy głębokie zadowolenie. To wtedy najłatwiej się uczymy. Zaobserwuj, w jakich momentach zabawa rozwija się gładko i bez wysiłku… i przy następnej okazji zrób to samo.

6. Skupiaj się na kreatywności, nie bałaganie

Większość z nas lubi porządek w domu, a to znaczy, że chowamy bardzo istotne zabawki. Dzieci nie dostrzegają bałaganu, tylko stymulujące otoczenie pełne narzędzi, które pomagają im rozwijać kreatywność. Jeśli spojrzymy na to w ten sposób, łatwiej będzie nam zaakceptować, żeby zabawki i przybory do rysowania leżały pod ręką, nawet jeśli widzimy w tym tylko rozgardiasz!

7. Akceptuj błędy

Jeśli dziecko zrobi błąd, gdy gracie razem w internetową grę albo budujecie coś razem w realnym świecie, nie mów, że ma to od razu naprawić, niech samo do tego dojdzie. Zapytaj, dlaczego robi właśnie to, żeby naprawić omyłkę. Pomóż mu i wspieraj go, ale nie dyryguj nim – w ten sposób budujesz wytrwałość i postawy nakierowane na rozwój.

8. Wygłupiaj się

Dzieci lubią, jak rodzice się wygłupiają. Wybierz jakąś prawdziwą lub zmyśloną postać – może być z filmu lub telewizji – i wspólnie z dzieckiem udawaj, że nią jesteś. Zabawne głosy, naśladownictwo oraz aktywność ruchowa pomagają dzieciom rozwinąć wyobraźnię i zdolność tworzenia narracji. Umożliwiają też wspólne odkrywanie emocji, a tobie lepsze poznanie dziecięcego świata.

9. Zaplanuj rodzinny dzień na zabawę – i nie przekładaj go!

Dzieci uwielbiają czekać na coś, więc zaplanuj czas na rodzinną zabawę, nawet jeśli to będzie tylko 15 minut przed obiadem. Pozwól dzieciom wziąć sprawy w swoje ręce – niech wybiorą miejsce, przekąski, gry, w które zagracie, albo filmy, jakie obejrzycie. Planowanie zachęci je do bycia kreatywnym i uczy podejmowania decyzji.

10. Zamień obowiązki w zabawę

Każdy ma swoje obowiązki – nawet dzieci – ale to nie musi być nudna praca. Można ją sobie łatwo uprzyjemnić. Włącz muzykę i z wycierania kurzu lub składania prania zrób taneczną imprezę. Albo dodaj element rywalizacji i ścigajcie się, kto szybciej sprzątnie naczynia. W ten sposób obowiązki zmienią się w cenny czas na budowanie relacji.

www.lego.pl