Oszczędzanie wody. Jak wyrobić w dzieciach ekologiczne nawyki?

Nie ma życia bez wody, a w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie bez niej codziennych czynności. Choć jej zasoby wydają się ogromne, to jednak musimy pamiętać, że słodka woda pitna to zaledwie kilka procent objętości wód na ziemi. Ocieplenie klimatu może je jeszcze zmniejszyć. Z tego powodu oszczędzanie wody powinno być nawykiem każdego z nas, a proekologiczna edukacja dzieci powinna być jednym z naszych priorytetów.

Każde gospodarstwo domowe może w łatwy sposób oszczędzać wodę z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale i naszego budżetu. Jeśli zaangażujemy w to także dzieci, pomożemy im przyswoić wartościowe nawyki. Ekologiczna edukacja kolejnych pokoleń przyczynia się do dobrostanu naszej planety.

Jak oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody w naszym domu powinniśmy zacząć od wytłumaczenia dziecku, dlaczego jest to ważne. Metodycy zajmujący się edukacją proekologiczną radzą, aby wspólnie z dzieckiem:

– prześledzić drogę, jaką pokonuje woda, zanim dotrze do naszego kranu,
– wymienić sytuacje, w których woda jest nam potrzebna (np. picie, kąpiel, pranie, dbanie o rośliny),
– wytłumaczyć dziecku, jak ważna jest woda w rolnictwie i produkcji żywności i artykułów codziennego użytku.

Pokazując dziecku tak wiele obszarów, w których występuje woda, powinniśmy często podkreślać, że jej oszczędzanie jest konieczne. Wykorzystujmy do tego opis sytuacji, które dziecko przyjmie z empatią i zrozumieniem, np. odniesienia do uwielbianej przez najmłodszych przyrody. Wyjaśnijmy, że jeśli nie zadbamy o wspólne zasoby wodne, jeziora i rzeki zaczną wysychać, na czym ucierpią rośliny i zwierzęta, a także ludzie.

W rozmowach z najmłodszymi zwróćmy uwagę na to, jak niezwykle istotna w kontekście sytuacji ekonomiczno-finansowej jest woda. Klimat się zmienia, poziom wód podziemnych maleje, co wpływa na ilość i cenę wody. Nie jest to zasób, który możemy uznać za pewnik. Z małymi dziećmi możemy rozmawiać o finansach już na etapie przedszkolnym. Dzieci są mądrzejsze, niż nam się wydaje i potrafią zrozumieć wiele kwestii, które my odbieramy jako tematy trudne, zarezerwowane dla dorosłych. Możemy w bardzo łatwy sposób wytłumaczyć im wartość wody. Wystarczy nalać wody do kilku szklanek i przedstawić, że na więcej szklanek nie mamy już pieniążków. Zatem tę szklankę zarezerwujemy na ugotowanie zupy, tę na umycie głowy, a tę po prostu do picia. Dzieci są wzrokowcami, bardziej zrozumieją obraz niż myśl. Pamiętajmy, że uświadomienie dzieciom wartości wody to tylko jedna strona medalu. Druga strona to wyrobienie w nich nawyku jej oszczędzania i prawidłowego gospodarowania. Tak jak uczymy dzieci oszczędzania pieniędzy, tak też uczmy oszczędzania tego, co nam oferuje matka natura. Im szybciej tę naukę zaczniemy wdrażać, tym lepiej.

Sposoby oszczędzania wody

Jest wiele sposobów na codzienne oszczędzanie wody, których możemy nauczyć kilkulatka.

1. Zakręcanie kranu po umyciu rąk – wytłumaczmy dziecku, że każda kropla wody to wielka strata jej zasobów. Z tego powodu po każdym umyciu rąk powinniśmy sprawdzać, czy kran jest dobrze zakręcony.
2. Oszczędzanie wody podczas kąpieli – dzieci uczą się przez naśladownictwo, więc pokażmy na własnym przykładzie, że dbanie o czystość nie musi prowadzić do zużycia ogromnej ilości wody. Wytłumaczmy, że wzięcie prysznica zużywa mniej wody niż kąpiel w wannie.
3. Ekologiczne mycie zębów – możemy w prosty sposób pokazać dziecku, ile wody pozwala zaoszczędzić zakręcenie kranu podczas szorowania zębów, np. zbierając ją do podstawionego naczynia.
4. Sprytne spłukiwanie toalety – jeśli w toalecie mamy spłuczkę z dwoma przyciskami, porozmawiajmy o nich z dzieckiem i zachęćmy je do wybierania oszczędnego trybu spłukiwania.
5. Zbiórka wody do podlewania roślin – zacznijmy wspólnie z dzieckiem zbierać wodę po umyciu owoców czy gotowaniu jajek i wykorzystujmy ją do podlewania domowych roślin. Jeśli mamy ogródek bądź nawet balkon, możemy zbierać deszczówkę.

Program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

zdj. Aquaphor, Aquaphor Provence. Elegancki dzbanek filtrujący wykonany z odpornego na stłuczenia tworzywa z wkładem o bardzo dużej wydajności – aż 350 litrów! Dzięki swej dużej pojemności można go nazwać dzbankiem rodzinnym. Nowoczesny kształt i pojemny zbiornik pozwalają na jednorazowe oczyszczanie dużej ilości wody przeznaczonej do spożycia – aż 4,2 litry. Dodatkowe materiały filtracyjne w połączeniu z filtrem wstępnym na górze wkładu A5 Mg zapewniają doskonałą filtrację.

AQUAPHOR, aquaphor.com

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO