Pływanie w ciąży. Czy jest bezpieczne? Jak wpływa na rozwój dziecka?
Czego nauczyła mnie ciąża? Żeby nie rezygnować z ruchu w wodzie! Pływanie to nie tylko ulga dla przyszłej mamy, ale również wsparcie w rozwoju dziecka. Co więcej, endorfiny, które czujesz podczas treningu na pływalni, docierają prosto do Twojego maluszka w brzuchu. Która mama nie chce szczęśliwego i zdrowego dziecka?
Czy pływanie jest dla każdej ciężarnej?
Tak jak przy podejmowaniu każdej nowej aktywności, przed pierwszym treningiem na basenie warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie wszystkie sporty są w ciąży zalecane, ale w przypadku pływania, o ile nie ma wyjątkowych przeciwwskazań, każdy lekarz powinien dać pacjentce zielone światło.
Najbezpieczniejszy sport w ciąży
Woda to najlepsze środowisko dla ociężałego i obolałego ciała przyszłej mamy. Nie bój się, że pójdziesz na dno! Woda wypiera ciężar naszego ciała, dzięki czemu możesz znów poczuć się lekko. W porównaniu do wysiłku na lądzie, poruszanie się w wodzie jest łatwiejsze i zdrowsze dla naszych mięśni i stawów, które są „odciążone”. Dlatego pływanie bywa nazywane najmniej urazowym sportem. Ponadto aktywność w wodzie równomiernie angażuje wszystkie mięśnie. Pływając, stymulujemy pracę mięśni głębokich brzucha oraz mięśni posturalnych, bez nadmiernego ich napinania. Spróbuj pływania w ciąży, a Twoje ściśnięte organy podziękują Ci po wyjściu z basenu.
Korzyści z pływania w ciąży
Pływanie aktywizuje układ krążenia i układ oddechowy. Kiedy zanurzamy ciało w wodzie, ciśnienie hydrostatyczne powoduje mocny nacisk na klatkę piersiową. Ćwiczenia oddechowe, które bezwiednie wykonujemy podczas pływania, pozwalają nam się odprężyć, rozluźnić bolesne napięcia mięśniowe i znacznie poprawić jakość snu. Dzięki pogłębionemu oddechowi dziecko w brzuszku będzie odpowiednio dotlenione i rozwijające się w prawidłowy sposób, a gdy nadejdzie czas: poród będzie mniej bolesny i dużo łatwiejszy. Ponadto, pływanie m.in. stylem grzbietowym czy kraulem, to taki rodzaj ruchu, który zmniejsza lub eliminuje ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. To również skuteczna profilaktyka obrzęków nóg i powstawania żylaków.
Na co uważać
Wiele kobiet obawia się kontaktu z chlorem i basenowymi bakteriami. Obecnie stosowane chemikalia do dezynfekcji wody basenowej są zupełnie bezpieczne, a higiena na basenach stale kontrolowana. Jeżeli cierpisz na infekcje układu rozrodczego lub masz do nich tendencję – warto zgłosić takie problemy lekarzowi, który poleci właściwy preparat chroniący florę bakteryjną. Oczywiście ważna jest także higiena po basenie. Jeśli chcemy uniknąć wysuszenia skóry lub tworzenia się rozstępów, po wyjściu z wody należy wziąć porządny prysznic i dobrze nawilżyć ciało.
Nie wszystkie style pływania będą tak samo odpowiednie dla kobiety w ciąży. Zakaz pływania żabką to mit, ale nieodpowiednia technika może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Pływanie delfinem może okazać się zbyt wymagające, spowodować wzrost ciśnienia śródbrzusznego i tym samym grozić rozejściem się mięśni brzucha i przepukliną. Poza odpowiednią techniką, ważne jest, by wizyta na basenie sprawiała nam przyjemność. Zawsze dbam, by pływające ze mną mamy były rozluźnione: nie można doprowadzać do sytuacji, kiedy wstrzymujemy powietrze i zaczynamy się dusić. Dlatego tak istotne jest, by przyszła mama pływała pod okiem wykwalifikowanego instruktora, doświadczonego w nauce pływania kobiet w ciąży.
fot. Tomasz Madej
Sonia Bochyńska-Knapik
trenerka pływania, właścicielka szkoły pływania Academy of Hasten, prowadzi program “Pływanie w ciąży” na YouTube