3 wskazówki – jak zmniejszyć ryzyko rozstępów w ciąży!
Ciąża to okres intensywnych zmian w kobiecym organizmie. Pod wpływem hormonów zmienia się nie tylko nasza waga, ale także wygląd włosów i skóry. Czasami są to zmiany na lepsze – znikają problemy z łojotokiem, a skóra staje się bardziej promienna, ale czasami – problemy skórne dopiero się pojawiają.
Zwiększona produkcja estrogenów i nadmiar kortyzolu wpływa na osłabienie włókien kolagenowych, które stają się mniej wytrzymałe, przez co skóra traci elastyczność i jędrność. Dodajmy do tego zwiększającą się wagę ciała i rozciągającą się nadmiernie skórę na brzuchu i piersiach, a to już szybka droga prowadząca do powstania rozstępów.
Czym są rozstępy?
To uszkodzenia sieci kolagenowo-elastynowej, w wyniku nadmiernego i zbyt szybkiego rozciągania skóry. Kobiece ciało reaguje na to, próbując szybko naprawić uszkodzenia – rozpoczyna się proces bliznowacenia. Efekt? Skóra w miejscu, w którym dochodzi do zerwania włókien kolagenowych, staje się cieńsza, bardziej gładka, a finalnie – na skórze pojawiają się białe pasma o nierównych brzegach – rozstępy! Jak z nimi walczyć? W przypadku rozstępów sprawdza się powiedzenie – „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja już od pierwszych dni ciąży. A jeśli nie udało ci się uniknąć rozstępów – szybko reaguj na zmiany, co pozwoli znacznie zmniejszyć ich wielkość i widoczność. Jak troszczyć się o skórę?
1. Nawilżaj, nawilżaj …nawilżaj
Nawilżanie to podstawowy element każdej pielęgnacji. W ciąży – dbałość o odpowiedni poziom nawilżenia pomoże zmniejszyć uporczywe swędzenie i zminimalizuje poczucie napięcia skóry. Nawilżając wzmacniasz także płaszcz hydro-lipidowy naskórka, który w okresie ciąży ulega osłabieniu. W okresie ciąży skóra staje się często również bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego wybieraj kosmetyki z prostym, naturalnym składem, najlepiej bez kompozycji zapachowych.
2. Zwiększaj elastyczność skóry
Podobnie jak w przypadku cellulitu, aby uniknąć rozstępów warto stosować kosmetyki o działaniu ujędrniającym. Ważna jest nie tylko regularność stosowania, ale i sposób aplikacji. Delikatny masaż samej skóry nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku, a poprawi mikrokrążenie, co pozytywnie wpłynie na jej wygląd. Przyłóżcie się zwłaszcza do pielęgnacji tych partii ciała, które ulegają nadmiernemu rozciągnięciu – brzuch i piersi.
Ujędrniające mleczko-oliwka przeciwko rozstępom BodyBoom Mama, cena: 35 zł, www.bodyboom.pl
Wpływa na wzmocnienie struktury skóry i zwiększenie jej odporność na rozciąganie. Jej wegańska formuła skutecznie pielęgnuje skórę – nawilża, odżywia oraz regeneruje. Przygotowuje skórę na zmiany zachodzące w czasie ciąży oraz pomaga jej odzyskać dobrą kondycję po porodzie lub w czasie wahań wagi ciała. Delikatny kokosowy zapach jest w 100% naturalny i wynika z zawartego w kosmetyku oleju kokosowego. W składzie znajdziemy: olej kokosowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, inulina, wosk Candelilla, roślinny skwalan.
Jednak brzuch to nie wszystko! W czasie ciąży również piersi ulegają znacznemu powiększeniu – skóra mocno się naciąga, a to już prosta droga ku rozstępom. Aby ich uniknąć, nie zapomnij o systematycznej pielęgnacji skóry biustu.
Krem-żel do biustu BodyBoom Mama, cena 35 zł
Jego lekka formuła nawilża, wygładza, zwiększa elastyczność i chroni skórę przed utratą jędrności oraz powstawaniem rozstępów. Krem-żel świetnie przygotowuje ciało na zmiany zachodzące w czasie ciąży oraz pomaga odzyskać dobrą kondycję biustu po okresie karmienia piersią lub w czasie wahań wagi ciała. W jego składzie znajdziesz m.in. olej kokosowy, masło cupuacu, masło kakaowe, olej z owsa, cica, roślinny kolagen.
3. Zbilansowana dieta
Ogromne znaczenie dla kondycji i wyglądu skóry ma dieta. Pokarmy bogate w antyoksydanty i witaminy to podstawa. Zadbaj, aby w twoim menu nie zabrakło czerwonej papryki, jagód orzechów, natki pietruszki, batatów czy wszelkiego rodzaju kiszonek. Ważne jest również białko – znajdziesz je m.in. w jajkach, chudym mięsie czy rybach. Regularnie nawadniaj także swój organizm.
Częścią planu przeciwdziałania rozstępom powinna być także aktywność fizyczna. Dzięki regularnym ćwiczeniom skóra staje się lepiej dotleniona i poprawia się jej ukrwienie, co wpływa na zwiększenie elastyczności. I pamiętaj – ciało nie musi być perfekcyjne, aby było piękne!