Muduko na dziecięcą nudę
Każdy z rodziców wielokrotnie słyszał zdanie „nudzi mi się” wypowiadane przez dziecko zbolałym tonem.. Najprostszym rozwiązaniem są zwykle wysokie technologie, jednak telewizja, tablet czy telefon mają bardzo negatywny wpływ na rozwój i powinno się ich unikać jak ognia. Nasz świat jest przecież i tak wypełniony bodźcami, więc warto od nich odpocząć. Odpowiedzią na nudę mogą być gry planszowe, które nie tylko sprawiają przyjemność, ale również rozwijają wiele umiejętności, a czasem nawet wiedzę!
Rynek gier daje nam ogromne możliwości mile spędzonego czasu. Wybierając grę możemy nawiązać do zainteresowań naszych dzieci i ich ulubionych sposobów rozrywki. Część dzieci wybierze gry o prostych zasadach, np. Rycerze i rabusie (3+) lub W krainie baśni (5+). Zadaniem jest tu odnalezienie na własnej planszy przedmiotu wskazanego na wylosowanej karcie. Wszyscy szukają jednocześnie i w dodatku każdy ma inną planszę, więc jest naprawdę trudno! Dużym plusem tych gier jest możliwość grania w wiele osób oraz na wiele sposobów (w pojedynkę, wspólnie lub rywalizując). Co ciekawe, wiek graczy nie ma tu zbyt dużego znaczenia. Wielokrotnie ogrywały mnie najmłodsze dzieci, chociaż naprawdę starałam się być szybsza!
Dzieci możemy też zaprosić do… sprzątania w grze Bałagan w przedszkolu (4+), szybko szukając par zabawek. Rozwiniemy tutaj refleks i spostrzegawczość, a do tego nauczymy może trochę porządku? Jeżeli zamiast sprzątać wolimy się trochę „powygłupiać” to sprawdzą się Matrioszki (4+), gdzie też musimy znaleźć rzecz o odpowiednich kryteriach: trzy wskazane na karcie kolory muszą być również na poszukiwanej laleczce. Gra jest wesoła, bo kiedy już wypatrzymy odpowiednią Matrioszkę, to musimy… zrobić głupią minę lub śmieszny gest! Gra świetnie rozładowuje atmosferę, więc sprawdzi się przy skłóconym rodzeństwie.
Są też takie dzieci, które lubią liczyć i ćwiczyć myślenie logiczne. W takim przypadku chętnie zamienią się w kurierów gier planszowych (5+), gdzie wygrywa osoba, która dobrze załaduje np. samolot w odpowiednią liczbę gier planszowych. Ćwiczymy tu koncentrację i liczenie do 20. Zwolennicy strategicznego myślenia chętnie też sięgną po Multicity (5+), aby zbudować miasto i stawiać budynki tak, aby przeciwnik już nie miał takiej możliwości… Logiczne myślenie możemy poćwiczyć nawet z 3 latkami w grze Znajdź pluszaka. Zamieniamy się w niej w detektywów i próbujemy odgadnąć, jaki pluszak jest ukryty! Ta gra uczy współpracy i daje dużą satysfakcję przy udanym rozwiązaniu zagadki.
Gry planszowe, bez względu na to, jakie funkcje rozwijają, zawsze wpływają pozytywnie na rozwój dzieci. Uczą koncentracji, współpracy lub współzawodnictwa, a przy tym potrzebnego radzenia sobie z porażką i regulacji emocji. Przede wszystkim jednak bawią i pozwalają uciec od przedszkolno-szkolnej codzienności i spędzić czas z najbliższymi.