Bebiko PRO+ 2_Jak troszczyc sie o delikatny układ pokarmowy niemowlecia_...

Jak troszczyć się o delikatny układ pokarmowy niemowlęcia? Praktyczne porady dla rodziców

Każde niemowlę jest bez wątpienia wyjątkowe. Ma unikalne potrzeby, upodobania, inaczej się komunikuje z rodzicami. Podobnie dzieje się też w przypadku kłopotów z brzuszkiem. Jedno dziecko pokaże, że coś mu nie odpowiada płaczem, inne wyraźnym grymasem. Aby odpowiednio zareagować na takie dolegliwości, należy bacznie obserwować maluszka, a także każdego dnia zapewniać mu komfort oraz odpowiednie wsparcie na danym etapie rozwoju – szczególnie w kontekście właściwego żywienia. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w okresie 1000 pierwszych dnia życia organizm dziecka intensywnie się rozwija i kształtuje swoje funkcje. Oto kilka skutecznych sposobów na łagodzenie problemów trawiennych i przynoszenie ulgi niemowlęciu.

Mały brzuszek – wielka praca

Dzięki procesom trawienia i wchłaniania składników odżywczych, młody organizm pozyskuje mikro- i makroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju. W pierwszych miesiącach, a nawet latach życia, układ pokarmowy dziecka dojrzewa, osiągając pełną sprawność dopiero około 12. roku życia. W tym okresie mogą pojawiać się różne problemy trawienne, takie jak kolki czy zaparcia. Warto pamiętać, że każde niemowlę może sygnalizować takie dolegliwości w nieco inny sposób. Kluczem do odpowiedniej reakcji jest uważna obserwacja, a w przypadku przedłużających się problemów – szybka konsultacja z pediatrą.

Kolka i zaparcia – jak się objawiają i jak im zaradzić?

Kolka to częsta przypadłość niemowląt. Jej przyczyny są głównie fizjologiczne, związane z niedojrzałością układu pokarmowego, czy połykaniem powietrza podczas karmienia, co prowadzi do gromadzenia gazów w jelitach. W takich sytuacjach ważne jest, by rodzice zachowali spokój – stres opiekunów może nasilać niepokój dziecka. Spokój, czułość, tulenie i dbanie o regularny rytm dnia mogą znacznie złagodzić objawy kolki.


Aby pomóc dziecku ukoić ból związany z kolką, można wykonać masaż brzuszka „serduszko”. Delikatny ucisk wspomaga perystaltykę jelit i oddawanie gazów. Przystępując do masażu należy położyć maluszka na plecach i prawą dłonią delikatnie masować prawą stronę brzuszka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tworząc kształt połówki serca. Następnie lewą dłonią należy narysować drugą połówkę, zaczynając od godziny 6, kończąc na środku brzuszka pod mostkiem. Ruch trzeba powtórzyć ok. 6 razy.


Dodatkowo, aby uniknąć połykania powietrza przez dziecko podczas karmienia, warto upewnić się, że czynność ta odbywa się w spokojnej atmosferze, a maluszek i rodzic są w komfortowej pozycji.

Jeśli chodzi o zaparcia, ich główną przyczyną najczęściej jest zbyt mała ilość płynów spożywanych przez dziecko. Warto przy tym pamiętać, że u niemowląt karmionych wyłącznie piersią w pierwszych 6 miesiącach, nie zaleca się dodatkowego dopajania. Problemy mogą również pojawić się przy nagłym przejściu na mleko następne lub jego nieodpowiednim przygotowaniu. Warto też pamiętać, że zaparcia mogą mieć przyczyny psychologiczne, na przykład pojawiają się w momencie nauki korzystania z nocnika czy rozłąki z rodzicami. Także w przypadku zaparć, delikatny masaż brzuszka może wspomóc pracę jelit i złagodzić dolegliwości.

Odpowiednie żywienie – klucz do prawidłowej pracy brzuszka

Ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego, niemowlę wymaga szczególnej troski, jeśli chodzi o dietę. Najlepszym pokarmem, jaki mama może dać dziecku, jest mleko z piersi. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia1. Mleko mamy jest lekkostrawne i łatwo przyswajalne, a jego wyjątkowy skład doskonale odpowiada na potrzeby młodego organizmu. Pokarm z piersi zaspokaja głód, a także pragnienie malucha. To właśnie z mleka mamy niemowlę otrzymuje kluczowe składniki odżywcze, m.in. witaminy i składniki mineralne, które wspierają jego prawidłowy rozwój. Kobiecy pokarm powinien być ważną częścią codziennego jadłospisu dziecka – nawet do 2. roku życia lub dłużej, tak długo, jak chce tego mama i dziecko.


Pamiętaj!
Na etapie rozszerzania diety wsparciem dla brzuszka niemowlęcia są również produkty bogate w błonnik tj. zboża z pełnego przemiału, warzywa, owoce czy produkty wzbogacane o ten składnik. Warto sięgać po żywność przeznaczoną specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, np. przeciery warzywne, owocowe czy kaszki. Takie produkty podlegają rygorystycznym przepisom prawa dotyczącym jakości i bezpieczeństwa. Wskazanie wieku (np. po 8. miesiącu życia), które widoczne jest na etykiecie, pomaga rodzicom wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju.


Jak wspierać układ pokarmowy niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Zdarzają się sytuacje, w których w drugim półroczu życia dziecka podawanie pokarmu z piersi mamy z uzasadnionych przyczyn jest niemożliwe. Rodzice powinni wtedy wybrać inny sposób żywienia maluszka – dopasowane do jego potrzeb mleko następne. Bebiko PRO+ 2, nasza najdelikatniejsza formuła2, to podwójne wsparcie dla wciąż dojrzewających malutkich brzuszków dzięki wykorzystaniu LACTOFIDUS – procesu inspirowanego naturalnym zjawiskiem fermentacji mlekowej oraz dzięki specjalnej kompozycji błonnika GOS/FOS. Produkt zawiera kompletną kompozycję składników odżywczych* wspierających prawidłowy rozwój, w tym:
ALA (omega 3)* – niezbędnego do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej,
DHA (omega 3)* – wspierającego prawidłowy rozwój wzroku**,
wapnia* i witaminy D* – niezbędnych dla prawidłowego rozwoju kości i zębów,
żelaza* i jodu* – wspierających prawidłowy rozwój poznawczy.

Poszukujesz więcej informacji na temat wspierania brzuszka niemowlęcia?

Znajdziesz je na stronie www.BebiKlub.pl. Tam czekają na Ciebie również eksperci, którzy dzięki swojemu doświadczeniu odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą, jak żywić maluszka w trosce o jego delikatny brzuszek.
* Zgodnie z przepisami prawa, tak jak wszystkie mleka następne.
** Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

Artykuł płatny na zlecenie Nutricia

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO