Jak skompletować wyprawkę by uniknąć stresu i nie zwariować?
Wyprawka to słowo, które pojawia się w naszym życiu, gdy zaczynamy kompletować rzeczy w pięknym momencie przyjścia na świat maleństwa. Właśnie w okresie ciąży tak naprawdę pierwszy raz słyszymy o wyprawce. Cóż to jest ta wyprawka? To nic innego jak rzeczy które ułatwiają opiekę nad dzieckiem oraz codzienne funkcjonowanie mamy, a nawet całej rodziny.
W obecnych czasach, gdy zewsząd jesteśmy zalewani informacjami a szczególnie w obszarze branży dziecięcej, która jest mocno zróżnicowana, warto wiedzieć na co zwracać uwagę, by uniknąć chaosu i nadmiaru niepotrzebnych gadżetów. Zatem jak skompletować swoją pierwszą wyprawkę by nie zwariować? Podstawa to dobry plan, określony budżet i realizacja w myśl zasady „mniej znaczy więcej”.
Na samym początku zastanów się spokojnie jaką masz przestrzeń do dyspozycji, jak chcesz zorganizować dom i jakie masz marzenia co do samego wystroju. Przemyśl własne oczekiwania i potrzeby, uwzględniając swój własny komfort. Zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem i realizuj mniejszymi etapami. Stwórz krok po kroku indywidualną listę zakupów, najlepiej z podziałem na kategorie jak ubranka, artykuły pościelowe, higieniczne i pielęgnacyjne oraz wszelkie akcesoria dla mamy.
Pamiętaj o zasadzie: nie wszystko naraz i z umiarem
Nie ma chyba bardziej ekscytującego etapu w przygotowaniach wyprawkowych jak zakupy. Jest to najprzyjemniejszy moment w życiu ciężarnej, gdy wizualizuje, poszukuje i kompletuje rzeczy niemal czując obecność swojego maluszka. Internet zasypany jest gotowymi listami wyprawkowymi, ale bądźmy bardzo ostrożni, by nie dać się ponieść. Lista powinna być indywidualnie dopasowana do waszych potrzeb i preferencji, a także do budżetu jakim dysponujecie. Bardzo istotne jest by uwględnić porę roku, w której urodzi się maleństwo. Organizacja pokoju dla dziecka, zakupienie gabarytowych przedmiotów, takich jak łóżeczko, wózek i fotelik to największe wydatki z listy, dlatego dobra analiza rynku będzie podstawą do podjęcia trafnych decyzji. Na te zakupy warto przeznaczyć najwięcej czasu i pieniędzy oczywiście. Na tym etapie być może warto przejrzeć oferty wózków i mebelków rynku wtórnego, bo właśnie taki zakup może bardzo korzystnie wpłynąć na budżet jakim dysponujemy.
Kolejne, dość istotne wydatki to ubranka. Znowu ostrożnie bo łatwo klikać „kup teraz” i utracić kontrolę nad tym, czego i ile już mamy. Pamiętajcie, dziecko szybko rośnie, dlatego warto postawić na minimum i ewentualnie uzupełnić w razie potrzeby, na przykład w aspekcie pościelowych rzeczy. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo maluszka. Zasada, im mniej w łóżeczku tym bezpieczniej, jest kluczowa. Tak naprawdę istotny jest dobry jakościowo materac, a stylizacje można tworzyć w oparciu o piękne, drobniejsze pozycje jak kocyk, prześcieradło i różnorodne pieluszki. Sporym wyzwaniem są smoczki, butelki i akcesoria laktacyjne, ale tutaj warto się wstrzymać jeśli jest nastawienie karmienia naturalnego. Podstawą dobrze przygotowanej wyprawki jest optymalnie i odpowiednio wcześnie skompletowana torba do szpitala oraz pozycje okołoporodowe które przydadzą się już po wyjściu ze szpitala. Dwie małe sugestie: zerknijcie na stronę szpitala, co jest wymagane do porodu (każda placówka ma inne zasady), a torbę pakujcie razem z partnerem, by w razie potrzeby wiedział jak co wygląda i gdzie się znajduje.
Jednak mimo łatwego dostępu do informacji i towaru te wszystkie przygotowania w obecnych czasach stanowią duże wyzwanie. Tutaj ważne, aby nie dać się zwariować sugestiom świata wirtualnego. Bowiem szeroko pojęte media społecznościowe i polecenia to w większości praca zarobkowa jak każda inna. Zatem ważne, by korzystać z wiarygodnych, sprawdzonych i rzetelnych źródeł informacji. Warto zaufać własnej intuicji oraz znaleźć miejsce i osobę najlepiej stacjonarnie, gdzie zawsze otrzymasz pomoc i wsparcie.
W wyprawce bardzo istotnym jest uwzględnienie budżetu, którym dysponujesz. Rozważ potrzeby rzeczywiste i kupuj to, co dla Ciebie niezbędne z zachowaniem najwyższej jakości i wielofunkcyjności, przez co zaoszczędzisz czas, miejsce oraz zmniejszysz wydatki czyli pieniądze. Ponadto nie wszystko musisz mieć od razu, bo śmiało możesz uzupełniać już w trakcie. Nie warto też robić zapasów, tym bardziej, gdy żyjemy w czasach gdzie wszystko dostępne jest prawie od razu. Przede wszystkim zaufaj swojej intuicji, bo nie wszystko co polecają inni sprawdzi się u was.
Kolejnym ważnym elementem przygotowań jest odpowiednia edukacja. Odpowiednio wcześnie zdobyta wiedza na temat opieki nad niemowlęciem, karmienia, pielęgnacji oraz rozwoju maluszka, również pomoże dokonać świadomych wyborów wyprawkowych. Zatem udział w kursach i warsztatach przygotowujących do rodzicielstwa, szkołach rodzenia są bardzo cennym źródłem informacji. Ważne jest także wsparcie bliskich i przyjaciół, jednak ostrożnie by nie utracić kontroli nad własnym życiem. Wszyscy dookoła doradzają a Ty? Czujesz zagubienie i masz mętlik w głowie bo za dużo informacji? Skorzystaj zatem z pomocy specjalistów, gdyż znają tematy, a przede wszystkim mają doświadczenie w tym co robią.
Najważniejsze w tych wszystkich przygotowaniach jest to, aby nie zapomnieć o sobie i zadbać o zdrowie fizyczne oraz emocjonalne. Szeroka wiedza na temat samego porodu zapewni spokój i bezpieczeństwo. Twoje przygotowania będą świadome a moment narodzin wyczekiwany. Jeżeli razem z partnerem wspólnie zadbacie o te wszystkie obszary i atmosferę to będziecie mogli skupić się na maluszku, a tym samym lepiej o niego zadbać. Cieszcie się tym wspaniałym czasem, który macie tu i teraz. Przygotowanie do rodzicielstwa może być stresujące, ale pamiętajcie, aby cieszyć się każdą chwilą tego wyjątkowego okresu. Gratuluję wam tej wspaniałej podróży, którą już niedługo rozpoczniecie!
Zdjęcie otwierające: AdobeStock
Tekst: Grażyna Urbańczyk-Bakłażec, Doradca Wyprawkowy