Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Alkohol w ciąży – pić czy nie?

Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, towarzyszą jej różne emocje – od radości po lęk przed nieznanym, zwłaszcza gdy jest to pierwsza ciąża. Dziewięć miesięcy oczekiwania to najczęściej czas dbania o siebie i nienarodzone maleństwo. To właśnie wtedy przyszła mama poświęca bardzo dużo uwagi na zdrowy styl życia – zaczyna zdrowo się odżywiać, prowadzi umiarkowaną aktywność fizyczną, unika nadmiernego stresu, a także zwraca uwagę na to, co może zaszkodzić jej maleństwu. Tym z czego powinna zrezygnować podczas ciąży kobieta jest picie alkoholu. Niestety w społeczeństwie nadal aktualny jest pogląd, że mały kieliszek wina czy piwa nie zaszkodzi maleństwu. Zapytaliśmy położną laureatkę konkursu i ambasadorkę kampanii Położna na medal – Małgorzatę Bubę czy rzeczywiście tak jest, że picie małej ilości alkoholu w ciąży nie niesie za sobą zagrożeń dla maleństwa?

Małgorzata Buba_13_
Małgorzata Buba – położna, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii „Położna na medal”

FAKT czy MIT? Jedna lampka czerwonego wina raz na jakiś czas nie szkodzi ciąży?

Często na temat picia alkoholu w ciąży pojawiają się sprzeczne informacje. Jeszcze kilkanaście lat temu, ciężarna mogła usłyszeć, że lampka czerwonego wina poprawia produkcję czerwonych krwinek, uspokaja i niweluje stres u ciężarnej. Pamiętajmy, że jest to mit! Alkohol przenika przez barierę łożyskową a następnie cząsteczki alkoholu pojawiają się w krwioobiegu płodu. Nie jest znana dawka alkoholu, która może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Alkohol jest substancją psychoaktywną i toksyczną. Według Stanowiska Grupy Ekspertów już po około 30 – 40 minutach od spożycia alkoholu przez kobietę w ciąży stężenie alkoholu we krwi płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki.

Alkohol na początku ciąży – czy jest szkodliwy?

Najsilniejsze działanie teratogenne wykazuje alkohol między pierwszym a ósmym tygodniem ciąży. Jest to czas organogenezy, czyli tworzenia się i różnicowania komórek, z których powstaną poszczególne narządy. Mitem jest przekonanie, że łożysko chroni dziecko przed wszelkimi niebezpieczeństwami, w tym przed toksycznym działaniem alkoholu. Dlatego byłoby dobrze, aby każda ciąża była zaplanowana, gdzie kobieta świadomie prowadzi zdrowy styl życia i m.in. nie spożywa alkoholu. Niestety wg przeprowadzonych badań aż 80% kobiet w wieku reprodukcyjnym spożywa etanol lub napoje alkoholowe. Globalnie około 10% kobiet pije alkohol w czasie ciąży.

Dlaczego kobiet w ciąży spożywają alkohol?

⦁ Ponieważ niestety nadal panuje w społeczeństwie opinia, że lampka wina nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie ma działanie pozytywne dla zdrowia i samopoczucia ciężarnej.
⦁ Nie mają wiedzy na temat wpływu alkoholu na rozwijający się płód.
⦁ Dopóki nie wiedzą, że są w ciąży nieświadomie spożywają alkohol.

Alkohol – skutki i zagrożenia w ciąży?

Jednym z czynników ryzyka wynikających ze spożywania alkoholu przez kobietę ciężarną jest urodzenie dziecka z FASD – Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Zakres różnych zaburzeń wynikających z FASD jest szeroki. Mogą się z nim wiązań m.in. uszkodzenia fizyczne, psychiczne i wady rozwojowe. Warto tu dodać, że zaburzenia mają wpływ nie tylko na maleństwo ale także widoczne są w dorosłym życiu. Dodatkowo najczęstszymi skutkami związanymi ze spożywaniem alkoholu podczas ciąży są: poronienia, niska masa urodzeniowa, czy przedwczesne urodzenie dziecka.

Dlatego mamo pamiętaj:

⦁ Nie spożywaj alkoholu w żadnej postaci! Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla kobiety w ciąży.
⦁ Dbaj o swoje maleństwo już od poczęcia, na każdym etapie ciąży alkohol jest dla dziecka toksyczny.
⦁ Pomyśl, przecież nie podałabyś alkoholu noworodkowi, a jeżeli pijesz w ciąży, alkohol spożywa także twoje nienarodzone dziecko.
⦁ Zaplanuj swoją ciążę – nie spożywaj alkoholu już przed poczęciem.

Źródło: www.ciazabezalkoholu.info
Stanowisko Grupy Ekspertów na temat wpływu alkoholu na ciążę: stan wiedzy na 2014 rok
Zapobieganie Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) – Państwowa Agencja rozwiązywania Problemów alkoholowych

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO