Intymnie w ciąży. Problemy, o które wstydzisz się zapytać
Ciąża to czas fizjologicznych zmian w ciele kobiety. Zmienia się jej metabolizm, gospodarka hormonalna, nastrój, wydolność fizyczna, dotychczasowy przebieg chorób przewlekłych, właściwie wszystko. Całe ciało przechodzi przeobrażenia związane z powstawaniem nowego życia.
Przez 282 dni każdego dnia stopniowo wszystko ulega zmianie. Większość tych zmian jest potrzebna, korzystna i służy zdrowiu ciężarnej, jak i rozwijającemu się płodowi. Czasem jednak w ciąży dochodzi do pojawiania się dolegliwości czy zaburzeń, które mogą utrudniać jej przebieg. Część z nich nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, ale zmniejsza radość z ciąży. Na co najczęściej skarżą się mamy?
Hemoroidy
Przyczyny: ucisk macicy na sploty żylne, brak regularnych wypróżnień, zaparcia. Objawy: pieczenie, swędzenie, ból, obrzęk okolicy odbytu. Co można zrobić: zapobiegać zaparciom, stosując urozmaiconą dietę, umiarkowaną, bezpieczną aktywność fizyczną, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, w skrajnych przypadkach stosować leki przepisane przez lekarza prowadzącego.
W ciąży cierpi na nie prawie połowa kobiet. Nasilenie tych dolegliwości występuje zwykle pod koniec ciąży. Spowodowane jest m.in. przez ucisk ciężarnej macicy na sploty żylne miednicy małej, ale przede wszystkim przez zaparcia. Brak regularnych wypróżnień, zbyt twarda konsystencja stolca zwiększają siły parcia i ściana oraz światło naczyń zatok żylnych obecnych w odbycie ulegają poszerzeniu. Objawy takie jak pieczenie, swędzenie, ból, obrzęk okolicy odbytu można zwalczać lekami przepisanymi przez lekarza. Lepiej jednak nie dopuszczać do takiego stanu i zrobić wszystko, aby stolec był prawidłowo oddawany codziennie, po wykluczeniu zaburzeń, które mogą powodować zaparcia. Dieta mamy powinna składać się z odpowiedniej ilości warzyw i owoców, aby bakterie kwasu mlekowego miały błonnik, co zapewni dobrą perystaltykę jelit. Skutecznym sposobem jest picie czterech łyżek mielonego siemienia lnianego, oraz stosowanie probiotyków. Ważne jest odpowiednie nawodnienie. Jeśli zaparcia są wyjątkowo uporczywe, można wykonać badania tarczycy (USG oraz poziomu hormonów i przeciwciał), aby wykluczyć zaburzenia/zapalenie tarczycy. Jest to wskazane szczególnie jeśli w rodzinie występowały choroby tarczycy, a w ciąży długo utrzymywały się nudności i wymioty. Same zaparcia mogą powodować złe samopoczucie, bolesne skurcze i zagrożenie przedwczesnym porodem.
Autor: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik