Jak podróżować z brzuszkiem?
Urlop to czas zasłużonego, beztroskiego odpoczynku. Jeśli obecnie oprócz dobrego humoru towarzyszy ci również wypukły brzuszek, na pewno zastanawiasz się, czy w ogóle wolno ci wyjeżdżać? O to się nie martw, bo większość ginekologów nie widzi żadnych przeciwwskazań, by mamy zwiedzały świat.
Najkorzystniejszym miejscem na urlop dla ciężarnych jest morze. Wdychany nad Bałtykiem jod wpływa dobroczynnie zarówno na ciebie, jak i rozwijającą się w tobie istotkę. Jednak jeśli planujesz odpoczynek nad innym akwenem musisz jeszcze zdecydować, jakim środkiem transportu będziesz się przemieszczać.
Samolot nie dla każdej mamy
Nie decyduj się na samolot, jeżeli jesteś już w trzecim trymestrze ciąży. Rozbieżność ciśnienia, jakie panuje tuż przy powierzchni ziemi oraz na dużych wysokościach może przyczynić się do odejścia wód płodowych, a co za tym idzie – wcześniejszego porodu. Nie bez powodu przepisy lotnicze nie zezwalają na wpuszczanie na pokład samolotu kobiet od trzydziestego szóstego tygodnia ciąży. We wcześniejszej ciąży możesz latać do woli i bez żadnych przeciwwskazań.
Autokaru raczej unikaj
Najmniej komfortowym rozwiązaniem dla mamy są wycieczki autokarowe. W pojazdach tych jest zazwyczaj ciasno i niewygodnie, szczególnie podczas wielogodzinnej trasy. Ciężarna poza postojami nie może wstać, by rozprostować zdrętwiałe nogi. Również łazienki, jeżeli w ogóle istnieją, to zazwyczaj mają bardzo niski standard – są ciasne i mało komfortowe.
Pociągiem
Nieco lepszym środkiem transportu jest pociąg. Przedziały i długie korytarze są doskonałą przestrzenią do spacerowania. Co więcej, w kolei istnieje możliwość rezerwacji przedziałów sypialnych z kuszetkami. Dostęp do łóżka umożliwia wyciągnięcie i odciążenie zmęczonych nóg.
Samochód najlepszym przyjacielem
Jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest podróż samochodem, na miejscu pasażera. Kobiety w ciąży powinny siadać na tylnym siedzeniu, gdyż znajduje się tam dużo miejsca. W razie intensywnego słońca można okryć brzuch kawałkiem cienkiego materiału albo zamontować w oknach osłonki przeciwsłoneczne.
Konsultacja: mgr Ligia Kłosińska, położna środowiskowo – rodzinna współpracująca z Centrum Medycznym CMP (www.cmp.med.pl).
EKUZ
EKUZ to inaczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego:
– może być wydana osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia;
– zapewnia poczucie bezpieczeństwa o tyle, że w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej podczas pobytu za granicą, okazując EKUZ lekarzowi, powinniśmy zostać potraktowani tak jak osoba ubezpieczona w tym kraju, za udzielone świadczenie, pacjent nie powinien zostać obciążony kosztami innymi niż koszty, które zgodnie z ustawodawstwem tego państwa ponoszą osoby w nim ubezpieczone;
– potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego (z wyjątkiem tzw. kosztów własnych pacjenta, o ile zostały przewidziane w ustawodawstwie państwa pobytu);
– w niektórych państwach członkowskich w trakcie udzielania świadczeń medycznych wymagane jest okazanie dowodu tożsamości – preferowany paszport – wraz z EKUZ oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty. Dlatego warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii;
wydanie karty przez oddział wojewódzki NFZ jest bezpłatne.
Warto pamiętać!
Ciąża, która przebiega prawidłowo, nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania. Należy jednak pamiętać, aby na wakacyjny wypoczynek wybierać takie kraje, w których opieka medyczna jest bardzo dobrze rozwinięta i będziemy mieć pewność, że dostęp do lekarza nie będzie dla nas stanowić problemu. Co ważne – przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić dokładnie zakres naszego ubezpieczenia. Przyszła mama powinna zrezygnować z długich, męczących wycieczek. Najlepsze wakacje dla ciężarnej to te, które przepełnione są relaksem, spokojem i odpoczynkiem. Aczkolwiek umiarkowany wysiłek jest wskazany, ale tylko wtedy, kiedy nie ma żadnych dolegliwości. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, szczególnie podczas upałów. Kobieta w ciąży w takie dni powinna wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Warto pamiętać również o bezpiecznym korzystaniu ze słońca. Plażowanie na słońcu lepiej zamienić na odpoczynek w cieniu. Brzuszek powinien być zawsze osłonięty.