Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Jak prawidłowo nawadniać organizm przyszłej mamy?

Ciąża to czas szczególny w życiu kobiety. Znacząco zmienia się sposób funkcjonowania organizmu, dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o jego potrzeby już w trakcie planowania ciąży. Znaczenie ma nie tylko dieta i styl życia, ale też odpowiednie nawodnienie. Sylwia Turczyńska, dietetyk personalny i ekspert Mama i ja, mówi o ważnych zasadach, jakimi powinny się kierować kobiety – zarówno na etapie starania się o dziecko, jak i w okresie ciąży oraz połogu.

Przygotowanie do ciąży

Wdrażanie prawidłowych nawyków warto rozpocząć jak najwcześniej – odpowiednie nawodnienie sprzyja utrzymaniu zdrowia i energii oraz pomaga zapobiega chorobom metabolicznym. Dlatego warto często sięgać po naturalną wodę źródlaną, dostosowaną do potrzeb przyszłych mam, jak np. woda Mama i ja.

W okresie przygotowań do ciąży należy zadbać o optymalne przygotowanie organizmu kobiety. Woda sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz oczyszcza organizm z toksyn – mówi Sylwia Turczyńska, ekspert Mama i ja. – Pamiętajmy też, że w wodzie rozpuszcza się większość witamin, a odpowiednia ich podaż jest niezbędna do zapewnienia jak najlepszych warunków do rozwoju ciąży.

Objawy odwodnienia w ciąży

Kobieta ciężarna ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę, ponieważ zmiana objętości krwi i zwiększenie masy narządów są połączone z intensywnym rozwojem organizmu dziecka. Już lekkie odwodnienie może sprawić, że przyszła mama może mieć mniej siły, odczuwać bóle i zawroty głowy, niepokój czy bardziej się denerwować. Wśród łagodnych objawów odwodnienia w ciąży wymienia się zmęczenie, uczucie suchości w ustach, wzrost pragnienia, mniej elastyczną skórę, rzadsze wizyty w toalecie, ciemną barwę moczu, zmniejszoną potliwość. W dalszej kolejności mogą pojawić się skurcze i zawroty głowy oraz niskie ciśnienie krwi. Warto zwiększyć ilość wypijanej wody, aby nie dopuścić do wzmożenia objawów – wyjaśnia Sylwia Turczyńska.

Odpowiednie nawodnienie ma też zbawienny wpływ na zwiększającą się objętość płynu owodniowego, który niemal w całości składa się z wody.

Jak prawidłowo nawadniać organizm w okresie ciąży i połogu?

Zgodnie z rekomendacją Instytutu Żywności i Żywienia, przyszła mama potrzebuje ok. 2 – 3 litrów płynów dziennie, z czego 80% powinno być dostarczane pod postacią wody. Najlepiej wybrać naturalną wodę źródlaną, dostosowaną do potrzeb kobiet w ciąży, jak np. wodę Mama i ja.

Herbatę można spożywać w ograniczonych ilościach; trzeba jednak zadbać o to, by nie była ona zbyt mocna. Należy ograniczyć, do jednej filiżanki dziennie, spożycie kawy, ponieważ zwiększa dobowe wydalanie moczu i prowadzi do ujemnego bilansu płynowego. Słodkie napoje z kolei mają niewielkie ilości wartościowych składników odżywczych, a zawarty w nich cukier może spowodować nadmierny przyrost wagi. Całkowicie niewskazane jest spożywanie w czasie ciąży alkoholu oraz napojów energetycznych.

Niegazowana woda źródlana to optymalny wybór, by bezpiecznie i zdrowo nawodnić organizm – podkreśla Sylwia Turczyńska. – Woda może pomóc zmniejszyć typowe ciążowe dolegliwości: nudności, zaparcia czy zgagę oraz pomaga zapobiegać zapaleniom układu moczowego.

Po wodę niegazowaną warto sięgać często również po narodzinach maluszka. Przy karmieniu piersią organizm kobiety wytwarza średnio 750 ml mleka dziennie, a zapotrzebowanie na płyny wynosi około 2,7 – 3 litrów na dobę. Mleko kobiece składa się w 87% z wody, więc do jego produkcji niezbędne jest odpowiednie nawodnienie.

Mama i ja to certyfikowana, niegazowana woda źródlana, stworzona z myślą o potrzebach kobiet w ciąży, mam karmiących, niemowląt i małych dzieci. Woda ta ma doskonale zbilansowany skład oraz jest niegazowana, niskosodowa i niskozmineralizowana, dzięki czemu jest bezpieczna i mogą pić ją wszyscy członkowie rodziny, bez względu na wiek.

Sylwia Turczyńska

Absolwentka Wydziału Technologii Żywności na kierunku „Żywienie człowieka i dietetyka” Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Akademii Dietetyki. Od lat przekazuje swoją wiedzę na temat odżywiania i zdrowego stylu życia, która oparta jest na realnych doświadczeniach. Od 2017 roku właścicielka gabinetu Dietetyk Personalny w Krakowie.

Więcej informacji o ekspercie na stronie: www.dietetykpersonalny.pl

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:

1,5 L – cena: 1,89 zł

0,5 L – cena: 1,49 zł

0,33 L – cena: ok. 1,35 zł

mama_i_ja_1500ml

zdj. otwierające chroma stock

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO