Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Jak zadbać o ciążowy brzuszek?

Chyba każda kobieta przed swoją pierwszą ciążą obawia się, że jej ciało zmieni się nieodwracalnie. Przybieranie na wadze, wizja rozstępów i brzuch, który trudno zrzucić – takie myśli mogą przyćmić radość z macierzyństwa. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji jesteśmy w stanie zapobiec większości tych czarnych scenariuszy.

Niestety nie ma możliwości jednoznacznego stwierdzenia, która z nas jest narażona na pojawienie się rozstępów i w jakim stopniu. Znaczny wpływ na to mają indywidualne uwarunkowania genetyczne, burza hormonalna, a także tempo przybierania na wadze czy nawet sposób dotychczasowej pielęgnacji skóry. Najbardziej narażone na te zmiany są piersi i brzuch, czyli te miejsca, w których skóra będzie musiała rozciągnąć się najbardziej. Dla brzucha najgroźniejszy jest trzeci trymestr.

Kiedy zacząć pielęgnację brzucha?

Choć to trzeci trymestr jest najgroźniejszy pod względem zmian, pielęgnację skóry warto zacząć nawet przed samą ciążą. Codzienna kosmetyka przyszłej mamy powinna polegać na standardowym nawilżaniu i masowaniu skóry, dobrze sprawdzą się również peelingi czy szczotkowanie ciała na sucho, co pozwoli na szybsze pozbywanie się martwego naskórka.
Pielęgnacja skóry od wewnątrz, czyli przez właściwe żywienie, ma nie mniejsze znaczenie. Picie odpowiedniej ilości wody oraz dbanie o zbilansowaną dietę poskutkuje poprawą nie tylko naszej figury, ale także kondycji skóry w ogóle. Do diety warto włączyć kilka rewelacyjnych produktów spożywczych, tzw. superfoods: chlorella czy nasiona chia będą dobrym, bogatym w składniki odżywcze dodatkiem.

Pielęgnacja, dieta i…

Najlepsze efekty w pielęgnacji ciążowego brzuszka otrzymamy, zaczynając tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Jednak nigdy nie jest za późno! Nawet pielęgnacja w ostatnich miesiącach może poprawić stan skóry i ułatwić jej powrót do pierwotnej kondycji. Choć może to być trudne, ograniczenie słodyczy na rzecz warzyw i owoców może dać wspaniałe efekty. Dodatkowo lekka gimnastyka w granicach zdrowego rozsądku nie tylko pozwoli zachować sprawność ruchową i lżej przejść przez cały okres ciąży, lecz także poprawi stan skóry. W tym czasie najważniejsze dla skóry będą produkty polecane kobietom w ciąży – warto zwracać na to uwagę, ponieważ takie środki dostosowane są do potrzeb skóry obciążonej. Choć nieco droższe, ich działanie będzie znacznie lepsze. Tańszą alternatywą jest stosowanie zwykłej oliwki pielęgnacyjnej do ciała (a nawet oliwy z oliwek czy olejków: jojoby, migdałowego itp.) – składniki natłuszczające wpłyną pozytywnie na elastyczność skóry.

Zbawienny masaż

Masowanie skóry rozpoczęte jeszcze przed ciążą daje najlepsze efekty. Jednak na dokładną pielęgnację nigdy nie jest za późno. Delikatny masaż w trakcie ciąży z pewnością nie zaszkodzi maleństwu, warto jedynie omijać górną część brzucha – masażem można wywołać przedwczesne skurcze. Nie jest wskazane również masowanie piersi, szczególnie w okolicach sutków. Masować należy całą dłonią, delikatnie wykonując okrężne ruchy lub stosując masaż punktowy – chwytać skórę między palce, delikatnie unosić i puszczać. Również natryski naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą pozytywnie wpłyną na elastyczność i jędrność skóry brzucha, poprawią także krążenie.

Czym są rozstępy?

Rozstępy powstają w skórze właściwej, a nie na powierzchni, dlatego ich usuwanie jest bardzo trudne. Włókna kolagenowe, które normalnie odporne są na rozciąganie, tracą swoje właściwości przez hormony, stają się bardziej kruche. To właśnie pękające włókna kolagenowe i elastynowe powodują powstawanie widocznych na skórze zmian.

Warto wiedzieć

Nie każdy krem czy balsam przeciwko rozstępom lub cellulitowi jest wskazany dla ciężarnej. Takie składniki, jak kofeina czy wyciąg z kasztanowca mogą wywołać niepożądane i niebezpieczne rozszerzanie naczyń krwionośnych. Przyszłe mamy powinny więc dokładnie czytać wszystkie zalecenia producenta kremu i ich przestrzegać – jeżeli na opakowaniu podana została informacja o używaniu dopiero od określonego miesiąca ciąży, do takiego wskazania należy się zastosować.
Tekst: Agnieszka Trojnar, Magdalena Kurcz, pasjonatki zdrowego żywienia, właścicielka i współpracownik sklep.edrnona.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO