Piersi pod kontrolą

Jesteś w ciąży. Oznacza to nie tylko rewolucję w twoim życiu, ale i ogromne zmiany w twoim ciele. Hormony przygotowują cię do nowej roli, przygotowują też twoje piersi do wytężonej pracy. Nie dziwi więc fakt, że piersi ulegają przemianom, jakich do tej pory nigdy nie doświadczyły.

Już w czasie ciąży piersi się powiększają, mogą stawać się nabrzmiałe, a nawet bolesne, rozciągająca się skóra swędzi, mogą pojawiać się rozstępy. Wszystko to za sprawą hormonów i ich zmieniającego się poziomu, który wpływa na elastyczność skóry. Warto więc od pierwszych dni ciąży zatroszczyć się o skórę i same piersi, by po porodzie, a szczególnie po zakończeniu laktacji móc nadal cieszyć się pięknym, jędrnym i zadbanym atutem kobiecości.

Dlaczego piersi się zmieniają?

Pod wpływem hormonów w czasie ciąży zwiększa się tkanka tłuszczowa i gruczołowa piersi. To naturalna reakcja organizmu przygotowującego je na produkcję mleka. Powiększenie piersi mamy mogą zauważyć już w 6–8 tygodniu ciąży, potrafią one „urosnąć” nawet o jeden lub dwa rozmiary! Nieprzygotowana, mało elastyczna skóra piersi może nie nadążać za tak gwałtownymi zmianami, co w konsekwencji prowadzi do rozstępów. Tak szybki wzrost daje też uczucie napięcia i rozciągania, nierzadko dość bolesnego, piersi stają się bardzo delikatne.

Znaleziony winny

Wbrew powszechnym opiniom samo karmienie piersią, jak i jego długość nie są głównymi przyczynami negatywnych zmian w wyglądzie i kondycji piersi po zakończeniu laktacji. W równym, jak nie większym stopniu destrukcyjnie na wygląd piersi wpływają też wahania masy ciała kobiety, czy duży rozmiar piersi sprzed ciąży. Nagły ubytek tkanki tłuszczowej może spowodować zwiotczenie piersi. Podobny negatywny wpływ mają liczby przebytych ciąż czy późny wiek, w jakim mama zaszła w ciążę. To elastyna nadaje młodej skórze elastyczność i pomaga utrzymać ładny kształt piersi. Na rozrzedzenie tego rodzaju białka wpływają m.in. papierosy. Dlatego pięknym piersiom, a tym bardziej ciąży nie po drodze z papierosami. Nie mówiąc już o tym, że nikotyna negatywnie wpływa na cały organizm nie tylko dziecka, ale i matki.

Misja: piękne piersi

O kondycję piersi warto zadbać aktywnie. To właśnie ćwiczenia wzmacniają mięśnie podtrzymujące piersi, dobrze jest więc uprawiać sporty, które koncentrują się na tej strefie ciała. Idealne w tym względzie jest pływanie, szczególnie stylem klasycznym – pozwala doskonale modelować kształt piersi, intensywnie wzmacnia mięśnie piersiowe, nie obciąża przy tym kręgosłupa – jest więc najlepszym sportem zarówno dla kobiet w ciąży, jak i mam karmiących. Jednak przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, szczególnie w ciąży, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i zapytać czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

Pielęgnacja to podstawa

Aby zachować jędrne, ładne piersi, niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja i poświęcenie należytej uwagi. Nie można zapominać o oczyszczaniu i właściwym nawilżaniu skóry, co może ustrzec przed powstaniem nieestetycznych rozstępów. Na co dzień najlepiej zrezygnować z kąpieli na rzecz prysznica, podczas którego dobrze jest stosować delikatne natryski na przemian zimną i ciepłą wodą. Powoduje to poprawę jędrności, wspomaga ukrwienie piersi.

Warto też dobrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji piersi – najlepiej przeznaczone dla kobiet w ciąży lub mam karmiących. Podczas nakładania kremu lub balsamu można pokusić się o delikatny masaż piersi, zaczynając od dołu, od zewnątrz w kierunku brodawki.

Dla podtrzymania

Ogromną rolę w trosce o piersi odgrywa właściwy dobór bielizny. Pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować z noszenia biustonosza – może to spowodować osłabienie wiązadeł podtrzymujących piersi, co w konsekwencji skutkuje opadaniem biustu. Dobry biustonosz nie uwiera, nie podrażnia wrażliwych piersi i brodawek, nie spłaszcza piersi i nie zmienia ich kształtu.

Co „po”?

Piersi powiększają się w czasie ciąży, podlegają jeszcze większym zmianom w czasie karmienia. Nieustannie napełniają się, powiększają i zmniejszają, kiedy dziecko opróżnia pierś. To trudny czas dla wrażliwej skóry. To, w jakiej kondycji pozostaną piersi po zakończeniu laktacji, w dużej mierze zależy od tego, ile czasu i troski poświęciłyśmy im w czasie ciąży i w trakcie okresu karmienia. Dbać o nie należy jednak przez cały czas. Nie poprzestawajmy na ćwiczeniach, masażach czy pielęgnacji tylko w czasie ciąży i laktacji. Kontynuujmy te zabiegi, a być może nabyte dobre przyzwyczajenia zakorzenią się w nas na zawsze. A to będzie tylko z korzyścią dla piersi, będzie można cieszyć się z ładnych, jędrnych piersi przez długie lata.

Konsultacja medyczna: Agata Targowska-Ferenc, ginekolog-położnik z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia, www.medpolonia.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock