Podczas ciąży zadbaj o stopy

Ciąża może być dla twoich stóp dużym wyzwaniem. W tym okresie powinny być poddawane specjalnej pielęgnacji, która złagodzi zmiany hormonalne i zwiększone obciążenie. Obrzęki, potliwość oraz modzele i odciski – to najczęstsze dolegliwości, na jakie cierpią przyszłe mamy.

Obrzęki stóp

Spowodowane są przede wszystkim obciążaniem, jakie stanowi dla nich zwiększona masa ciała, ale również uciskiem powiększonej macicy na naczynia krwionośne okolicy stawu skokowego stopy. Organizm przygotowuje się również w ten sposób do porodu i gromadzi nadmiar wody, aby uniknąć odwodnienia w razie komplikacji.

Jak im zapobiegać? Najlepiej jest unikać zachowań, które utrudniają przepływ krwi, np. zakładania nogi na nogę, noszenia skarpetek z mocnymi ściągaczami oraz ciasnego, nieoddychającego obuwia. Ważne są również ćwiczenia i prawidłowa dieta.
– Ćwiczenia stóp – wykonywanie prostych ćwiczeń stóp uaktywni pompę mięśniową, zapewniając tym samym lepszy odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych. Ułóż się w pozycji leżącej, z nogami ułożonymi ponad poziomem serca i staraj się delikatnie nimi poruszać.
– Picie wody – regularne nawadnianie organizmu ułatwia pozbycie się szkodliwych substancji przemiany materii, co umożliwia również sprawniejsze działanie żył. Wybierz wodę niegazowaną.
– Ograniczenie soli – spożywanie soli powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. W efekcie naczynia krwionośne stają się zbyt „pełne”, prowadząc do wzrostu ciśnienia krwi i obrzęków.

Jak likwidować obrzęki?
– Kąpiele stóp – zażywanie chłodnych kąpieli stóp podziała kojąco.
– Odpowiednie kosmetyki – aplikacja specjalnych kremów na zmęczone stopy przyniesie im ulgę i usprawni krążenie. Wybieraj te z wyciągiem z kasztanowca czy mentolu.
– Masaże – masowanie stóp usprawnia przepływ krwi i limfy.
– Kinesiotaping – oklejanie dynamicznymi plastrami stóp zniweluje ból, usunie obrzęk, zastoje limfatyczne, zmniejszy napięcie mięśniowe oraz zwiększy zakres ruchu w stawach.

Wrastające paznokcie

Wrośnięcie płytki paznokcia w skórę dotyczy wielu przyszłych mam. Powodem są obrzęki, wzrost masy ciała, ale też niewłaściwa pielęgnacja i sposób skracania paznokci. Brzuszek bowiem często przeszkadza w schyleniu się i zadbaniu o swoje stopy. Aby zapobiec wrastaniu paznokci, podczas ich obcinania nie należy ich zbytnio skracać ani zaokrąglać boków. Jeśli samodzielne skracanie paznokci sprawia ci trudność, umów się na wizytę do podologa, który skróci i opracuje płytkę paznokcia.

Aby pozbyć się wrastającego paznokcia, konieczna jest wizyta u podologa – specjalista założy na wrastający paznokieć klamrę ortonyksyjną. Będzie ona przez kilka następnych miesięcy odciągać płytkę od wałów paznokciowych. Sam zabieg jest bezbolesny.

Odciski i modzele

Gwałtowny wzrost masy ciała zmusza kobiece stopy do szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji i noszenia większych ciężarów. Środek ciężkości ciała ulega przesunięciu, a stopy zaczynają się inaczej układać. Efektem mogą być bolesne odciski i modzele.

Warto w tym czasie nosić odpowiednie obuwie – w czasie ciąży nie powinno być ono za ciasne, uciskające. Najlepiej, jeśli ma szersze czubki oraz grubszą podeszwę. Dobrym rozwiązaniem są buty sportowe, a w lecie szerokie sandały. Jak usunąć odciski i modzele, jeśli się pojawiły? Najbezpieczniejsza jest wizyta u podologa – podczas zabiegu podolog użyje specjalistycznych narzędzi, jak dłuto czy frezarka podologiczna i w bezbolesny sposób opracuje zrogowacenia. W razie potrzeby może założyć opatrunek.

Nadmierna potliwość

W czasie ciąży stopy często pocą się bardziej niż zwykle. Jest to związane z ochroną ciała przed niekorzystnym dla ciężarnej przegrzaniem. Pot połączony z martwym naskórkiem stóp odpowiedzialny jest za powstawanie nieprzyjemnej woni. Stale wilgotna skóra to również narażenie na obtarcia i pęcherze, a także infekcje grzybicze i bakteryjne.

Sposoby na nadpotliwość stóp w ciąży
– Naturalne materiały – pozwól stopom oddychać i noś bawełniane skarpetki oraz skórzane lub płócienne obuwie.
– Kremy i maski do stóp – aplikuj preparaty pielęgnacyjne zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające, np. lawenda, menthol.
– Kąpiele w wyciągach ziołowych, np. szałwii, kory dębu, rozmarynu lub w przeznaczonej do tego antybakteryjnie działającej soli do kąpieli.

Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej i odmiennie reagują na nią również stopy. Nawet jeżeli dolegliwości nie są nasilone, warto poświęcić stopom czas i dbać o nie przez cały okres ciąży, co znacząco zwiększy komfort poruszania się, a i stopy będą nam za to wdzięczne.

Tekst: Sylwia Śląskiewicz, podolog, FootMedica Klinika Zdrowej Stopy, www.footmedica.pl

Zdjęcie: Pixabay

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock