Rozstępy. Jak z nimi walczyć?
Ponad połowa kobiet w ciąży zmaga się z rozstępami. Warto wiedzieć jak można im zapobiegać oraz jak minimalizować skutki ich powstania.
Przyczyny
Rozstępy mają ścisły związek z upośledzeniem fibroblastów, komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny. Nie bez znaczenia jest również przybieranie na wadze, nieuniknione w czasie ciąży. W związku z tym zmniejsza się elastyczność i jędrność skóry. Zerwanie się włókien kolagenowych prowadzi do powstania rozstępów, czyli blizn przypominających kształtem wrzeciono. To, czy ten problem będzie dotyczył właśnie ciebie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim predyspozycji genetycznych, odpowiedniej diety a także właściwej pielęgnacji.
Zapobieganie
O ile na geny nie mamy wpływu, to na wszystko inne jak najbardziej. Warto zatem zwrócić uwagę na to co jemy. Dieta przyszłej mamy powinna być bogata w witaminy A, E, PP i B5 oraz krzem i cynk, który poprzez udział w syntezie kolagenu, wpływa na kondycję skóry. Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z rozstępami jest ruch. Regularne ćwiczenia pozwolą zachować dobrą kondycję a także odpowiednie napięcie skóry. Zestaw takich ćwiczeń warto skonsultować z lekarzem, aby wyeliminować ewentualne przeciwwskazania.
Jakie kosmetyki
Koniecznie sięgnij po kosmetyki, które w znacznym stopniu zmniejszą ryzyko powstania rozstępów lub poprawią wygląd skóry. Przede wszystkim należy zadbać o części ciała najbardziej narażone na powstanie blizn jak uda, pośladki oraz piersi. Od samego początku warto stosować preparaty poprawiające nawilżenie i natłuszczenie naskórka. Właściwa dla skóry narażonej na rozstępy receptura, powinna zawierać przede wszystkim naturalne składniki: peptydy awokado, wosk pszczeli czy masło shea, które wpływają niezwykle korzystnie na sprężystość skóry, przywracają gładkość a także pobudzają odnowę komórkową. Sięgnij po produkty, mające w swoim składzie lupeol – pochodzący z nasion łubinu naturalny wspomagacz uelastyczniania skóry, który zmniejszy podrażnienia, przywracając skórze miękkość i delikatność. Witamina B5 natomiast znacznie przyspieszy odbudowę skóry. Wskazane są też produkty oparte na bazie wyciągu z dzikiej róży i baobabu. Nie wolno zapominać o złuszczaniu. Delikatny peeling pozwoli na lepsze wchłanianie preparatu a tym samym poprawi efekt ich działania. W pielęgnacji ciała jak i w aktywności fizycznej ważna jest konsekwencja i systematyczność. Tylko w ten sposób można osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Usuwanie
Jak niezbędna jest profilaktyka, pokazuje fakt, że powstałe już rozstępy całkowicie usunąć można jedynie poddając się specjalistycznym zabiegom kosmetycznym, głównie laseroterapii. Warto jednak skupić się na zapobieganiu. Szybkie i odpowiednio wcześniej podjęte kroki pozwolą cieszyć się zdrową i piękną skórą nie tylko w czasie ciąży, ale także już po urodzeniu dziecka.
Konsultacja: lek. Hanna Owsińska – dermatolog, Centrum Medyczne CMP, www.cmp.med.pl
Fot: depositphotos.com/Drukarnia Chroma