Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Wakacje z brzuszkiem

Okres letni sprzyja dalekim podróżom, urlopom i wakacyjnemu wypoczynkowi. Zastanawiasz się, czy będąc w ciąży, możesz bezpiecznie planować wakacje? Co warto wiedzieć na temat podróżowania z brzuszkiem? O odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w związku z tym pytania przyszłych mam zapytaliśmy dr. n. med. Tomasza Łozińskiego – ginekologa-położnika ze Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Wprawdzie „ciąża to nie choroba”, niemniej jednak warto z rozwagą planować letnie urlopy, kiedy spodziewamy się maluszka. Jak więc bezpiecznie podróżować i korzystać z uroków lata?

Czy ciąża może być przeciwwskazaniem do wakacyjnych wyjazdów?
Ciąża, która przebiega prawidłowo, nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania. Należy jednak pamiętać, aby na wakacyjny wypoczynek wybierać takie kraje, w których opieka medyczna jest bardzo dobrze rozwinięta i będziemy mieć pewność, że dostęp do lekarza nie będzie dla nas stanowić problemu. Co ważne – przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić dokładnie zakres naszego ubezpieczenia.

Przyszła mama powinna zrezygnować z długich, męczących wycieczek. Najlepsze wakacje dla ciężarnej to te, które przepełnione są relaksem, spokojem i odpoczynkiem. Aczkolwiek umiarkowany wysiłek jest wskazany, ale tylko wtedy, kiedy nie ma żadnych dolegliwości.

Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, szczególnie podczas upałów. Kobieta w ciąży w takie dni powinna wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Warto pamiętać również o bezpiecznym korzystaniu ze słońca. Plażowanie na słońcu lepiej zamienić na odpoczynek w cieniu. Brzuszek powinien być zawsze osłonięty.

Który z trymestrów ciąży jest najbezpieczniejszy na podróżowanie?
W każdym trymestrze ciąży można podróżować. Wszystko zależy od samopoczucia kobiety i przebiegu ciąży. Pamiętajmy jednak, że pod koniec ciąży w każdym momencie może rozpocząć się poród. Przed planowanym wyjazdem najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który pomoże przyszłej mamie podjąć odpowiednią decyzję.

Jakie środki lokomocji są najlepsze dla przyszłej mamy?
Tak naprawdę przyszła mama może korzystać z każdego rodzaju transportu. Jednak pamiętajmy o tym, aby podczas podróży dbać o regularne przerwy. Jeżeli wybieramy samochód czy pociąg, dbajmy o to, aby od czasu do czasu się przespacerować, wyprostować. Jeżeli planujemy jednak dalszą podróż samolotem, przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w specjalne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podróży. Niektóre linie lotnicze wymagają takiego dokumentu. W przypadku braku zaświadczenia przewoźnik może odmówić wejścia na pokład samolotu kobiecie ciężarnej. Podczas długiego rejsu samolotem ciężarna od czasu do czasu powinna przespacerować się po pokładzie, a jeżeli nie jest to możliwe, przynajmniej przebierać nogami, ponieważ ryzyko zakrzepicy jest w tym przypadku większe.

Czy w ciąży można się opalać?
Kąpiel słoneczna jest możliwa, ale pamiętajmy o umiarze. W takiej sytuacji bezwzględnie zasłaniajmy brzuch oraz stosujmy filtry przeciwsłoneczne. Jednak jeżeli odpoczywamy w krajach południowych, bezpieczniej jest w okresie największego nasłonecznienia odpoczywać z w cieniu. Tak jak wspomniałem wcześniej, konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu przyszłej mamy.

Jak wybrać kostium kąpielowy?

Ciąża to wyjątkowy czas, który wiele zmienia – zarówno w naszej świadomości, jak i ciele. Jedno natomiast pozostaje niezmienne – jesteśmy kobietami i tak też chcemy się czuć. Pragniemy dobrze wyglądać i doskonale czuć się we własnej skórze. Szczególnie w sytuacjach, gdy eksponujemy nasze krągłości bardziej niż zwykle, na przykład na plaży.

Czym warto kierować się, wybierając strój plażowy?
Przede wszystkim komfortem noszenia. Nic nie powinno uciskać i krępować twoich ruchów. Zwróć uwagę na elastyczność materiału i jakość szycia. Ważne by strój dopasowywał się do twojego zmieniającego się ciała, czyli rosnącego brzuszka i powiększającego się biustu. Dobrze jest również wybrać kostium na szerokich ramiączkach, tak by ciężar piersi nie powodował podrażnienia skóry ramion. Następnie warto skłonić się ku strojom jednoczęściowym albo tankini. Lekarze apelują, by nie wystawiać ciążowego brzuszka bezpośrednio na promienie słoneczne. Po pierwsze, po to by niepotrzebnie nie podnosić temperatury ciała, co może skutkować omdleniem, a nawet przedwczesną akcją porodową. Po drugie, skóra w ciąży łatwo ulega przebarwieniom. Unikając bezpośredniej ekspozycji na słońce, sprawisz, że twoje ciało efektywniej wróci do formy sprzed ciąży. (zespół ekspertów firmy Anita, www.anita.com)

CIĄŻA W SAMOLOCIE

Zanim zdecydujesz się na podróż samolotem, dowiedz się, czy linie lotnicze, którymi zamierzasz podróżować, nie mają szczególnych wytycznych i ograniczeń w stosunku do kobiet w ciąży. Zazwyczaj do 32. tygodnia ciąży przyszłe mamy mogą podróżować samolotem za zgodą lekarza prowadzącego bez konieczności posiadania dodatkowych zaświadczeń i dokumentów. Im bliżej terminu porodu, tym więcej możesz napotkać na formalności i ograniczeń w związku z lataniem – zazwyczaj są one jednak podyktowane troską przewoźnika o zdrowie twoje i twojego maluszka. Podczas lotu warto też powiadomić personel pokładowy o swoim stanie, dobrze jest mieć przy sobie kartę ciąży – na wszelki wypadek.

Co to jest EKUZ?

EKUZ to inaczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
– może być wydana osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia;
– zapewnia poczucie bezpieczeństwa o tyle, że w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej podczas pobytu za granicą, okazując EKUZ lekarzowi, powinniśmy zostać potraktowani tak jak osoba ubezpieczona w tym kraju, za udzielone świadczenie pacjent nie powinien zostać obciążony kosztami, innymi niż koszty, które zgodnie z ustawodawstwem tego państwa ponoszą osoby w nim ubezpieczone;
– potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego (z wyjątkiem tzw. kosztów własnych pacjenta, o ile zostały przewidziane w ustawodawstwie państwa pobytu);
– w niektórych państwach członkowskich w trakcie udzielania świadczeń medycznych wymagane jest okazanie dowodu tożsamości – preferowany paszport – wraz z EKUZ oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty. Dlatego warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii;
– wydanie karty przez oddział wojewódzki NFZ jest bezpłatne.
(źródło: www.ekuz.nfz.gov.pl)

Higiena intymna w podróży

Jako przyszła mama wybierająca się na urlop oprócz stroju kąpielowego w walizce powinnaś również zapakować wiedzę, jak bezpiecznie korzystać z uroków kąpieli wakacyjnych.
Reguł jest kilka:
• Wybieraj kąpieliska sprawdzone przez sanepid, dane można znaleźć na stronie internetowej.
• Unikaj przebywania w jacuzzi.
• Nie siadaj bezpośrednio na brzegu basenu.
• Regularnie dbaj o higienę okolic intymnych.
Warto podkreślić, że w niezagrożonej i prawidłowo przebiegającej ciąży ryzyko infekcji, przy zachowaniu odpowiedniej higieny i ostrożności, jest niewielkie. W sytuacji gdy jednak pojawi się problem w postaci świądu i zaczerwienienia, należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. W aptekach zaś są dostępne preparaty o naturalnym, roślinnym składzie (np. wyciąg z nagietka lekarskiego) lub zawierające bakterie probiotyczne, bezpieczne dla przyszłych mam.

mgr farm. Anna Świątek-Brzezińska, FARMINA, www.farmina.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO