Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej

Czy wiesz, że odpowiednia higiena jamy ustnej może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu? Zdrowie jamy ustnej i ogólny stan zdrowia są bowiem ze sobą ściśle powiązane. Niestety wciąż duży odsetek osób nie zdaje sobie sprawy, że niewłaściwa higiena jamy ustnej stanowi poważne zagrożenie – przyczynia się do rozwoju bakterii oraz stanów zapalnych, te z kolei mogą bezpośrednio prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Co można zrobić, aby cieszyć się zdrowiem i ładnym uśmiechem?

Jama ustna to początkowy odcinek przewodu pokarmowego, który stanowi furtkę do pozostałej części organizmu. Służy nie tylko do komunikowania się, uśmiechania, smakowania, czy przełykania – to podstawa zdrowia każdego człowieka. Śmiało można powiedzieć, że jama ustna jest odzwierciedleniem całokształtu naszego zdrowia, ponieważ jej stan wpływa na kondycję organizmu, a zaniedbania mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. To właśnie tutaj zaczyna się trawienie, a błony śluzowe, ślina i zawarte w niej składniki aktywne chronią przed przenikaniem do organizmu m.in. wirusów i bakterii. Gdy dojdzie do osłabienia tej naturalnej bariery ochronnej, ryzyko rozwoju infekcji zwiększa się. Bakterie obecne w nadmiernej ilości w obrębie jamy ustnej mogą być przyczyną wielu poważnych chorób nie tylko w jej obszarze, ale i… w całym organizmie. Jaki dokładnie mają wpływ na zdrowie i czy są aż tak groźne?

Bakterie i ich wędrówka

Jama ustna stanowi idealne miejsce do rozwoju bakterii, a brak odpowiedniej higieny potęguje namnażanie się bakterii, wirusów i grzybów, które niszczą zarówno błonę śluzową, dziąsła, jak i szkliwo zębów. Naturalnie obecnie w jamie ustnej bakterie, w przypadku zaniedbań higienizacyjnych, gromadzą się wokół zębów oraz dziąseł tworząc miękką płytkę nazębną, która z biegiem czasu twardnieje i tworzy tzw. kamień nazębny, ten z kolei może prowadzić do próchnicy oraz wpływać na zdrowie dziąseł. Nieleczona próchnica prowadzi do osłabienia całego organizmu, w tym układu odpornościowego, oddechowego oraz serca. Bakterie próchnicze oraz inne bakterie o potencjale chorobotwórczym mogą w łatwy sposób przedostać się z zajętego próchnicą zęba do krwiobiegu, czego skutkiem może być zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek, miażdżyca oraz choroba niedokrwienna serca. Dlatego przed poważnymi zabiegami operacyjnymi konieczne jest wyleczenie wszystkich stanów zapalnych oraz objętych próchnicą zębów w jamie ustnej!

W wyniku zaawansowanej próchnicy może również dojść do utraty zębów. Bakterie swobodnie przedostają się wtedy w głąb korzenia zęba, co może wywołać ropień okołoszczękowy, który jest bardzo groźny dla zdrowia. Nieusunięcie ropnia oprócz ogromnych dolegliwości bólowych wiąże się z wieloma konsekwencjami, takimi jak zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, czy wstrząs septyczny.

W pielęgnacji jamy ustnej warto także poświęcić uwagę tkankom dziąseł. Stany zapalne tkanek miękkich jamy ustnej wywołane bakteriami beztlenowymi obecnymi w kieszonkach dziąsłowych mogą mieć negatywny wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób układu sercowo – naczyniowego, zaostrzenia przewlekłej choroby płuc, a nawet przedwczesnego porodu. Badania wykazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca u osób z zapaleniem przyzębia i dziąseł jest o 25-70% większe w porównaniu do osób bez problemów zdrowotnych. Kolejną konsekwencją zaniedbań higienicznych jest zwiększone ryzyko choroby Alzheimera czy zmian nowotworowych w obrębie trzustki.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wniosek nasuwa się jeden – warto dbać o dobry stan zdrowia zębów i tkanek jamy ustnej. Tak jak w przypadku innych poważnych chorób, profilaktyka oraz wczesne wykrywanie, a także leczenie stanowią kluczową rolę pozwalającą zwalczać rozwój choroby i związane z nią problemy zdrowotne. Wypracowanie prawidłowych nawyków pielęgnacji jamy ustnej m.in. mycie zębów 2-3 razy dziennie, nitkowanie oraz sięganie po produkty przywracające równowagę mikrobiologiczną jamy ustnej to podstawa pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na preparaty, które w swoim składzie posiadają laktoferynę – składnik ten wpływa na hamowanie procesów zapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie dziąseł i zębów. Dodatkowo, laktoferyna, dzięki swoim wszechstronnym właściwościom jest w stanie ograniczyć namnażanie się chorobotwórczych bakterii, które przyczyniają się do formowania płytki nazębnej. Dobroczynne właściwości mają również olejki eteryczne m.in. cytrynowy oraz rozmarynowy, które wykazują działanie ściągające i odkażające. Składniki te w tym także probiotyki znajdują się często w specjalistycznych produktach do stosowania w obrębie jamy ustnej i jelit m.in. w suplemencie diety Salistat SGL03. To zaawansowany technologicznie preparat wpierający mikrobiotę jamy ustnej i jelit oparty o 6 aktywnych składników (m.in. laktoferynę, probiotyk L. salivarius SGL03, naturalne olejki eteryczne oraz witamina D). Pomagają one zachować zdrowie zębów i jamy ustnej, a także działają korzystnie na funkcję jelit. Składniki produktu – laktoferyna, olejki eteryczne i probiotyk wykazują silne działanie hamujące namnażanie bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie stanów zapalnych w jamie ustnej. Natomiast wyniki najnowszego badania opublikowanego przez naukowców z Polski w czerwcu 2021 w piśmie naukowym Materials wskazują, że składniki preparatu mają także potencjał hamujący namnażanie SARS-CoV-2 pobranego ze śliny zakażonych osób1.

Należy pamiętać, że profilaktyka zdrowia jamy ustnej powinna być wspomagana przez profesjonalną opiekę w gabinecie stomatologicznym. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwolą zidentyfikować choroby, takie jak: próchnica zębów, zapalenie dziąseł czy przyzębia na wczesnym etapie ich rozwoju, co umożliwi podjęcie niezbędnych działań leczniczych. Jama ustna i znajdujące się w niej tkanki są bowiem integralną częścią całego organizmu. Bo zdrowie zaczyna się od jamy ustnej!

NutroPharma to polska firma obecna na rynku od 1990 roku. Od ponad 30 lat oferuje wysokiej jakości suplementy diety oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Dostarcza oparte na dowodach naukowych receptury produktów oraz wspiera konsumentów w specyficznych potrzebach żywieniowych. Oferowane przez firmę rozwiązania stanowią rzetelne wsparcie wczesnej profilaktyki prozdrowotnej. Produkty firmy NutroPharma cechuje szczególna dbałość o ich jakość i bezpieczeństwo. Firma z własnej inicjatywy wdrożyła autorski program NQS czyli NutroPharma Quality System. Program ten zapewnia właściwy background naukowy produktów oraz przeprowadzanie badań jakościowych i ilościowych każdej partii, w niezależnych, akredytowanych laboratoriach, na co firma posiada stosowne certyfikaty. Zaufanie klientów, liczne wyróżnienia oraz nagrody branżowe powodują, że NutroPharma znajduje się wśród liderów w swojej branży.

1 Kucia M, Wietrak E, Szymczak M, Majchrzak M, Kowalczyk P. Protective Action of L. salivarius SGL03 and Lactoferrin against COVID-19 Infections in Human Nasopharynx. Materials. 2021; 14(11):3086

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock