Jakie wybrać ubezpieczenie dla dziecka?
Współczesny rynek ubezpieczeniowy myśli także o najmłodszych. Polisa ubezpieczeniowa dla dzieci może przydać się w najmniej oczekiwanych momentach. Odpowiednia ochrona w przedszkolu, szkole, jak i poza nimi to gwarancja bezpieczeństwa finansowego na wypadek groźnych zdarzeń. Polisa pozwoli zrealizować konieczne leczenie i pokryje koszty ewentualnej rehabilitacji. Czym się kierować przy wyborze oferty?
Ubezpieczenie dziecka – czy to konieczne?
Polisa ubezpieczeniowa dla dziecka to nie obowiązek, ale z pewnością warto się na nią zdecydować. Co istotne, ochronę można dopasować do indywidualnych potrzeb i okoliczności. Ubezpieczenie dziecka jest pomocą przy nieszczęśliwych wypadkach, może dawać gwarancję wsparcia finansowego w przyszłości, a niektóre polisy zabezpieczają kompleksowo całe rodziny. Ochronę dziecka obejmuje wiele różnych produktów ubezpieczeniowych.
Poza świadczeniami finansowymi niektóre polisy gwarantują pomoc w zorganizowaniu wizyty lekarza w domu, naukę domową przy przymusowej dłużej nieobecności w szkole, transport medyczny czy wspomnianą rehabilitację. Jeśli zabezpieczysz swoje dziecko, wybierając odpowiedni wariant, możesz także zapewnić mu regularną rentę na wypadek straty rodzica. Ubezpieczenie najmłodszych obywateli nie jest zatem konieczne w świetle prawa, ale bardzo opłacalne w praktyce. Do zakupu usługi zachęca również fakt, że dzisiaj możesz szybko zakupić ubezpieczenie na życie przez Internet. Wystarczy sprawdzić aktualne oferty zakładów ubezpieczeniowych i wykupić online tę polisę, która jest najkorzystniejsza.
Rodzaje ubezpieczeń dla dziecka
Decydując się na zakup ochrony dla dziecka, rodzic może skorzystać z kilku następujących opcji:
- ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków);
- ubezpieczenie rodzinne;
- ubezpieczenie posagowe;
- polisa grupowa rodzica.
Ze względu na swoją ciekawość świata dziecko często narażone jest na nieprzewidziane, mniej lub bardziej groźne, wypadki i incydenty. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi polisa NNW i to na nią najczęściej decydują się rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola czy szkoły. Pamiętaj, że każdy z rodzajów polisy może mieć inny zakres ochrony – wszystko zależy od wysokości składki oraz ogólnych warunków ubezpieczenia. Warto dokładnie się z nimi zapoznać przed dokonaniem zakupu.
Jak wybrać dobrą polisę? Na co zwrócić uwagę?
Duża część rodziców decyduje się na grupowe ubezpieczenia oferowane przez placówkę oświatowo-wychowawczą. Nie zawsze jednak zakres ochrony w ramach takiej polisy jest wystarczający. Przed opłaceniem składki należy zatem dokładnie sprawdzić wspomniane warunki ubezpieczenia i porównać je z innymi ofertami na rynku. Ubezpieczenie NNW dla dziecka możesz także wykupić indywidualnie. Na co zwrócić uwagę, analizując propozycje poszczególnych towarzystw? Ważne są:
- suma ubezpieczenia – graniczna kwota wyznaczająca odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkodę. Ta wartość powinna być stosunkowo wysoka, ale jednocześnie realna. Uszczerbek za zdrowiu powoduje wypłatę procentu od sumy ubezpieczenia. Im zatem wyższa suma, tym większa będzie jej część do wypłaty;
- procent uszczerbku na zdrowiu – parametr, zgodnie z którym wylicza się kwotę do wypłaty dla ubezpieczonego;
- okres objęcia ochroną – zbiorowe polisy zwykle gwarantują ochronę dziecka jedynie w trakcie roku szkolnego. Ubezpieczenie nie zostanie uruchomione, jeśli do wypadku dojdzie np. podczas wakacji. Kupując polisę, należy zadbać o całoroczny wymiar ochrony;
- zakres ochrony – w każdej polisie mogą znaleźć się konkretne wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, nawet jeśli doszło do uszczerbku na zdrowiu. Warto sprawdzić je wcześniej.
Troska o bezpieczeństwo i przyszłość to najlepsze, co rodzic może dać dziecku. Ochrona powinna zostać dopasowana do jego charakteru, zachowania i potrzeb. Kiedy rozpiera je energia i ciekawość świata, o wiele łatwiej o nieuwagę i nieprzewidziany wypadek lub kontuzję, dlatego NNW należy do najpopularniejszych polis dla najmłodszych. Jeśli zależy ci na bezpiecznej przyszłości dziecka, polisa posagowa pomoże mu łatwiej wejść w dorosłość, nawet jeśli okoliczności nie będą sprzyjające.
Grafika: freepik.com