„Rodzicielstwo na etacie. Jak być obecnym emocjonalnie rodzicem po dniu pełnym wyzwań w pracy”
Jak pogodzić życie rodzinne i zawodowe? Rozwijać karierę, a jednocześnie wychowywać dzieci w duchu rodzicielstwa bliskości? Naucz się przechodzić po godzinach z trybu „praca” w tryb „dom”, zmieniać myślenie „wysokowydajnościowe” na „uważne” i otwórz drzwi do rodzinnego szczęścia. Pomoże ci w tym ekspert z zakresu pozytywnego rodzicielstwa, Anita Cleare, i jej najnowsza książka Rodzicielstwo na etacie. Jak być obecnym emocjonalnie rodzicem po dniu pełnym wyzwań w pracy.
Ja-pracownik kontra ja-rodzic: w poszukiwaniu równowagi
Jak osiągnąć sukces w pracy? Trzeba m.in. trzymać się harmonogramów, realizować polecenia, uzyskiwać mierzalne wyniki i dotrzymywać tempa. A jak wygląda sukces w rodzicielstwie? Rodzina to relacje, a nie zadania. Stąd umiejętności, których wymaga od nas pracodawca, niekoniecznie przydają się w domu. Dzieci oczekują od nas czegoś zupełnie innego. Chcą mieć rodziców, którzy nawiążą z nimi bliski kontakt emocjonalny, będą zaciekawieni, empatyczni i chętni do zabawy. Dlatego łączenie życia zawodowego z rodzinnym to ogromne wyzwanie. O tym, jak pogodzić rozwój kariery z wychowywaniem dzieci zgodnie z zasadami rodzicielstwa bliskości, przeczytać można w nowej książce Anity Cleare pt. Rodzicielstwo na etacie, lekturze nr 1 na liście wszystkich pracujących rodziców.
Spokojny dom, szczęśliwa rodzina
Autorka odnosi się do wszystkich najważniejszych wyzwań współczesnych rodziców i pracowników. Jak po stresującym dniu radzić sobie ze sprzeczkami między rodzeństwem? Jak pomagać w lekcjach? W jaki sposób kontrolować czas spędzany przed ekranem? Jak budowa u dziecka poczucie własnej wartości? To tylko kilka z pytań, na które odpowiada w swojej książce Anita Cleare. Proponowane tu praktyczne metody budowania rodzinnego szczęścia oraz dobrostanu zarówno dzieci, jak i rodziców zostały sprawdzone przez nią na setkach rodzin, z którymi współpracuje. Teraz te pomysły i praktyki mogą pomóc nam zorganizować wymarzone życie rodzinne i stworzyć dom, do którego chce się wracać. By tak się stało, musimy poświęcić dzieciom sto procent uwagi: z trybu „praca” przejść w tryb „rodzic”. O tym, jak to zrobić, przeczytać można właśnie na kartach tej książki.
Chwile, które mają znaczenie
Zbudowanie życia rodzinnego, które będzie zaspokajało potrzeby dzieci i rodziców, jest możliwe. Przede wszystkim musimy zrozumieć sposób myślenia dzieci i poznać ich potrzeby. Nauczyć się nie wpadać w pułapki rodzicielstwa, na które podatni są zwłaszcza pracujący rodzice. I wreszcie rozwijać dobre, uważne relacje z dziećmi. Jak pisze autorka: Chodzi o to, by robić mniej, a nie więcej. By wychowywać dzieci w sposób, który jest dobry dla nich, ale także dla rodziców – tak, by rodzicielstwo dawało szczęście i spełnienie, a nie wyczerpywało i doprowadzało na skraj załamania.