Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.
tak-milo-wyglada-na-male-dziecko

3 fakty na temat brzuszka niemowlęcia, o których trzeba wiedzieć

Układ pokarmowy odgrywa szczególną rolę w organizmie człowieka – odpowiada za odżywianie, jedną z najważniejszych funkcji ludzkiego organizmu. Aby mógł prawidłowo funkcjonować, stopniowo dojrzewa i doskonali swoje funkcje już w trakcie życia płodowego. Proces ten trwa jeszcze długo po przyjściu dziecka na świat. O czym warto wiedzieć, dbając o brzuszek niemowlęcia?

1. Układ pokarmowy zaczyna się rozwijać już w 3.-4. tygodniu życia płodowego

Początek formowania układu pokarmowego zaczyna się już w 3. tygodniu ciąży od powstania tzw. jelita pierwotnego. W kolejnym tygodniu pojawia się zalążek żołądka i zaczyna kształtować się jelito. To narząd, który w trakcie życia płodowego rozwija się najintensywniej – od 5. do 40. tygodnia ciąży wydłuża się prawie 1000-krotnie! Już w 34.-36. tygodniu ciąży układ pokarmowy jest zdolny do trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

2. Układ pokarmowy dojrzewa nawet do ok. 7. roku życia

Po przyjściu na świat brzuszek noworodka jest gotowy, aby przyjąć swój pierwszy pokarm – mleko mamy. Wciąż jednak jest niedojrzały – zarówno pod względem anatomicznym, jak i czynnościowym. W 1. tygodniu życia pojemność żołądka niemowlęcia to jedynie 5-7 ml. To wielkość małej wiśni. Zaledwie po miesiącu ta objętość zwiększa się do 80-150 ml, a więc do wielkości jaja kurzego. Warto też wiedzieć, że przełyk osoby dorosłej ma długość ok. 20 cm i może mieć pojemność nawet ponad 40 ml, u noworodka to zaledwie 10 cm długości i tylko 2 ml objętości. Również wydzielanie kwasów żołądkowych jest aż o 27 razy mniejsze niż u dorosłego.
Ponadto niska ilość i aktywność enzymów trawiennych (które pełną aktywność osiągną dopiero po 2. roku życia) sprawia, że jeszcze długo będzie doskonalił swoje funkcjonowanie. Układ pokarmowy pełną sprawność osiągnie około 5.-7. roku życia. To dlatego w pierwszych miesiącach życia delikatnemu brzuszkowi mogą dokuczać dolegliwości trawienne, takie jak ulewanie, kolki czy zaparcia. Potrzeba czasu, aby wszystkie funkcje układu pokarmowego się wykształciły, dlatego tak ważne jest, aby w pierwszych latach życia rodzice szczególnie troszczyli się o delikatny brzuszek dziecka.

3. Dopasowany sposób żywienia wspiera delikatny brzuszek

Najlepszym wsparciem rozwijającego się układu pokarmowego niemowlęcia jest żywienie dostosowane do potrzeb i możliwości młodego organizmu. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mleko mamy jest najlepszym pokarmem w pierwszych 6. miesiącach życia, a dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią. Po tym czasie przychodzi moment rozszerzania diety, ale kobiecy pokarm nadal powinien być ważną częścią codziennego jadłospisu dziecka – nawet do 2. roku życia lub dłużej, tak długo, jak chce tego mama i dziecko.
Jeśli istnieją okoliczności, które uniemożliwiają kontynuację karmienia piersią w drugim półroczu życia dziecka, rodzice powinni wybrać dopasowane do potrzeb delikatnego brzuszka mleko następne. Przy wyborze takiego produktu warto zwrócić uwagę na składniki, które powinny wspierać delikatny układ pokarmowy malucha. Istotna będzie zawartość m.in. błonnika GOS/FOS oraz kompozycja składników odżywczych wspierających prawidłowy rozwój, takich jak ALA (omega 3) – niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej, DHA (omega 3) – wspierający prawidłowy rozwój wzroku i mózgu, wapń i witamina D, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów oraz żelazo i jod wspierające prawidłowy rozwój poznawczy.

noworodek-spi

Jak prawidłowo wykonać masaż brzuszka?

Należy rozpocząć od wysokości żeber maluszka – centralnie pod mostkiem. Prawą ręką należy wykonać półkolisty ruch – zgodnie z ruchem wskazówek zegara – jakby mama lub tata chcieli narysować serduszko. Lewą ręką (również zgodnie z ruchem wskazówek zegara) należy zakreślić drugą połówkę serduszka – zaczynając od godziny 6., kończąc na środku brzuszka pod mostkiem dziecka. Następnie, wracając do pozycji wyjściowej, ruchy należy powtórzyć 6 razy.

Ważne informacje

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Tekst: Alina Besz, ekspertka BebiKlub.pl

Zdjęcia: Freepik

Współpraca reklamowa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock