Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

3 fakty o brzuszku niemowlęcia, które powinna znać każda mama

Układ pokarmowy pełni wyjątkowo ważną rolę – trawi pożywienie i wchłania składniki odżywcze, żeby odżywić cały organizm. Aby mógł prawidłowo funkcjonować, stopniowo dojrzewa i doskonali swoje funkcje już w trakcie życia płodowego. Proces ten trwa jeszcze długo po przyjściu dziecka na świat. Dowiedz się, jak możesz go wspierać i każdego dnia dbać o delikatny brzuszek maluszka.

Fakt 1.: Rozwój układu pokarmowego dziecka rozpoczyna się już w 3.-4. tygodniu życia płodowego
Już na początku I trymestru ciąży w rozwijającym się organizmie dziecka tworzy się pierwotny przewód pokarmowy. W 4. tygodniu pojawia się zalążek żołądka i zaczyna kształtować się jelito. To narząd, który w trakcie życia płodowego rozwija się najintensywniej – od 5. do 40. tygodnia ciąży wydłuża się prawie 1000-krotnie![1] Co ciekawe, już w 34.-36. tygodniu ciąży układ pokarmowy dziecka jest zdolny do trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, aby mogły zacząć samodzielnie funkcjonować poza organizmem mamy.

Fakt 2.: Układ pokarmowy dziecka dojrzewa nawet do ok. 7. roku życia
Po przyjściu na świat brzuszek noworodka jest gotowy, aby przyjąć swój pierwszy pokarm – mleko mamy. Wciąż jednak jest niedojrzały – zarówno pod względem anatomicznym, jak i czynnościowym. Podczas gdy przełyk osoby dorosłej ma długość ok. 20 cm i może mieć pojemność nawet ponad 40 ml, u noworodka to zaledwie 10 cm długości i tylko 2 ml objętości. Również wydzielanie kwasów żołądkowych jest aż o 27 razy mniejsze niż u dorosłego[2].

Czy wiesz, że…?
W 1. tygodniu życia pojemność żołądka niemowlęcia to jedynie 5-7 ml. To wielkość małej wiśni! Zaledwie po miesiącu ta objętość zwiększa się do 80-150 ml, a więc do wielkości jaja kurzego[3].

Ponadto niska ilość i aktywność enzymów trawiennych (które pełną aktywność osiągną dopiero po 2. roku życia) sprawia, że jeszcze długo będzie doskonalił swoje funkcjonowanie. Ten proces może trwać nawet do 5.-7. roku życia[4], kiedy układ pokarmowy osiągnie dojrzałość. To dlatego w pierwszych miesiącach życia delikatnemu brzuszkowi mogą dokuczać dolegliwości trawienne, takie jak ulewanie, kolka czy zaparcie. Potrzeba czasu, aby wszystkie funkcje układu pokarmowego się wykształciły, dlatego tak ważne jest, aby w pierwszych latach życia rodzice szczególnie troszczyli się o delikatny brzuszek dziecka[5].

Masaż „serduszko” – pomoc w przypadku kolki
1. Połóż niemowlę na pleckach.
2. Półkolistym ruchem prawej dłoni – zgodnym z ruchem wskazówek zegara – narysuj na jego brzuszku prawą stronę serca. Twój ruch powinien zakończyć się na dole brzuszka.
3. Lewą ręką (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zakreśl drugą połówkę serduszka – rozpoczynając od godziny 6., a kończąc na środku brzuszka – pod mostkiem.
4. Ruchy tworzące kształt serduszka powtórz 6 razy.

Pamiętaj – jeśli masaże nie przynoszą maluszkowi ulgi, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zaleci odpowiednie postępowanie w przypadku kolki.

Fakt 3.: Delikatny brzuszek wymaga dopasowanego sposobu żywienia
Sposobem na wspieranie dojrzewania układu pokarmowego niemowlęcia jest żywienie dopasowane do potrzeb i możliwości młodego organizmu. Najlepszym pokarmem w początkowym okresie życia dziecka jest mleko mamy. Zgodnie z zaleceniami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez 6 pierwszych miesięcy życia maluszek powinien być karmiony wyłącznie piersią. Po tym czasie przychodzi moment rozszerzania diety, ale kobiecy pokarm nadal powinien być ważną częścią codziennego jadłospisu dziecka – nawet do 2. roku życia lub dłużej, tak długo, jak chce tego mama i dziecko[6].

Jeśli jednak z uzasadnionych przyczyn kontynuowanie karmienia piersią niemowlęcia w drugim półroczu jego życia nie jest możliwe, rodzice powinni wybrać inny sposób żywienia maluszka – dopasowane do jego potrzeb mleko następne. Warto zwrócić uwagę na składniki mleka następnego, które mogą wspierać delikatny układ pokarmowy malucha, na przykład na zawartość błonnika pokarmowego. Bebiko PRO+ 2, najdelikatniejsza formuła[7], to podwójne wsparcie dla wciąż dojrzewających malutkich brzuszków dzięki wykorzystaniu LACTOFIDUS – procesu inspirowanego naturalnym zjawiskiem fermentacji mlekowej i unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS. Produkt zawiera także kompletną kompozycję składników odżywczych[8] wspierających prawidłowy rozwój, takich jak: ALA (omega 3) – niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej, DHA (omega 3) – wspierający prawidłowy rozwój wzroku[9] i mózgu, wapń i witaminę D, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów oraz żelazo i jod wspierające prawidłowy rozwój poznawczy.

Odpowiednio dobrane mleko następne będzie dla niemowlęcia nie tylko źródłem niezbędnych składników odżywczych, ale też cennym wsparciem dla jego wciąż dojrzewającego i delikatnego układu pokarmowego.

Więcej na temat delikatnego brzuszka Twojego dziecka znajdziesz na www.BebiKlub.pl. Przeczytasz tam na temat rozwoju układu pokarmowego oraz sposobów na jego wspieranie. Możesz też porozmawiać z ekspertami, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą, jak żywić maluszka w trosce o jego delikatny brzuszek.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Neu J. Gastrointestinal maturation and implications for infant feeding. Early Hum. Dev. 2007; 83 (12): 767‒775.

[2] Dziekiewicz M., Rozwój układu pokarmowego w okresie 1000 pierwszych dni, BAZJ 2017/2.

[3] https://www.bebiklub.pl/niemowle/rozwoj/rozwijajacy-sie-brzuszek/rozwoj-ukladu-pokarmowego

[4] Dziekiewicz M., Rozwój układu pokarmowego w okresie 1000 pierwszych dni, BAZJ 2017/2.

[5] https://www.bebiklub.pl/delikatny-brzuszek

[6] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.

[7] Wśród mlek następnych Bebiko 2.

[8] Zgodnie z przepisami prawa, tak jak wszystkie mleka następne.

[9] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

Współpraca reklamowa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock