Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

5 faktów na temat mleka i produktów mlecznych w diecie rocznego dziecka, które trzeba znać

Dziecko, które ukończyło 1. rok życia, może być już prawdziwym smakoszem! Trzeba jednak pamiętać, że roczniak to wciąż nie mały dorosły, a jego organizm ma zupełnie inne (i większe!) potrzeby niż dorośli. W jego codziennej diecie wciąż ważne miejsce, zgodnie z zaleceniami ekspertów, powinno zajmować mleko i produkty mleczne. Dlaczego i które z nich są kluczowe? Przedstawiamy 5 faktów na temat mleka i produktów mlecznych w jadłospisie rocznego dziecka.

Mleko i produkty mleczne to niezwykle ważne składniki codziennej diety w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. Po urodzeniu mleko mamy stanowi dla malucha jedyny pokarm, który w pełni odpowiada na jego potrzeby. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, aby po okresie wyłącznego karmienia piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia ten sposób karmienia kontynuować nawet do 2. roku życia lub dłużej – tak długo, jak będzie to pożądane przez mamę i dziecko[1]. Wraz z włączaniem nowych produktów do diety częstotliwość karmienia mlekiem (mamy lub modyfikowanym) powoli się zmniejsza, jednak ani mleka, ani produktów mlecznych nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie dziecka.

Fakt 1: 3 porcje mleka i produktów mlecznych każdego dnia
Mleko (w tym formuła na bazie mleka) i produkty mleczne, np. jogurt naturalny, kefir, maślanka, ser żółty, ser twarogowy, każdego dnia powinny być stałym elementem jadłospisu małego dziecka. Zgodnie z modelowym talerzem żywieniowym opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka dziecko po 1. urodzinach powinno spożywać 3 porcje mleka i produktów mlecznych każdego dnia[2]. To ważne, ponieważ mleko i produkty mleczne zawierają m.in. wapń, który wraz z witaminą D jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów.
Badania dowodzą, że dzieci dwuletnie, którym podawane są produkty na bazie mleka stworzone z myślą o małych dzieciach, otrzymują więcej składników odżywczych, w tym witaminy D, żelaza i jodu, niż maluchy, które rzadziej je spożywają[3].

Fakt nr 2: Mleko (w tym formuła na bazie mleka) i produkty mleczne są głównym źródłem wapnia
Dla prawidłowego rozwoju mięśni, kości i zębów szczególnie ważny jest wapń, którego aż 99% znajduje się w tkance kostnej. Jego głównym źródłem w diecie jest mleko i produkty mleczne. Właśnie dlatego zbyt wczesne ich odstawienie może stwarzać ryzyko niedoboru tego pierwiastka[4]. Według badań aż 42% dzieci spożywa za mało wapnia z dietą![5] Do diety roczniaka warto włączyć np. jogurty naturalne, które pomogą dostarczyć młodemu organizmowi odpowiednią ilość wapnia.

Fakt 3: Mleko krowie jako część jadłospisu
Nabiał jest ważnym elementem diety dziecka po 1. roku życia, które nadal intensywnie się rozwija. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów mleko krowie może być częścią jadłospisu juniora. Dziecko nie powinno spożywać więcej niż 2 kubki mleka krowiego dziennie (500 ml). Dlaczego? Ponieważ zawiera ono zbyt duże ilości sodu i białka oraz jest ubogie w żelazo[6].Czym można zastąpić mleko krowie? Na przykład formułą na bazie mleka, które powstała specjalnie z myślą o dzieciach, które ukończyły 1. rok życia. Pomaga ona dostarczyć młodemu organizmowi ważne witaminy i składniki mineralne.

Fakt nr 4: Napoje roślinne nie powinny zastępować produktów mlecznych
Wartości odżywcze mleka różnią się od napojów roślinnych (np. z migdałów czy ryżu), dlatego nie powinny być one zamiennikiem produktów mlecznych w diecie dzieci[7],[8]. W diecie roczniaka mogą się pojawić w formie dodatku do potraw czy – od czasu do czasu – jako napój urozmaicający menu.

Fakt 5: Produkty mleczne mogą zapobiegać występowaniu niedoborów ważnych składników w diecie
Małe dziecko potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż starsi członkowie rodziny (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Roczniak potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia, jodu oraz żelaza, a także 3 razy więcej witamin A i C[9].
Specjaliści podkreślają, że wiele dzieci w tym wieku nie spożywa wystarczającej ilości m.in. witaminy D oraz jodu[10]. To dlatego przygotowanie jadłospisu, który dostarczy młodemu organizmowi dziecka wszystkie istotne witaminy i składniki mineralne, jest wyjątkowo ważnym, a jednocześnie wymagającym zadaniem dla rodziców.

To ważne!
Już 2 kubki Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert (2 x 200 ml) podawane dziecku każdego dnia pomagają w pokryciu zapotrzebowania rocznego dziecka na m.in.:
89% dziennego zapotrzebowania na witaminę D,
74% dziennego zapotrzebowania na żelazo,
71% dziennego zapotrzebowania na wapń i jod[11]
Produkt zawiera również witaminy A, C i D[12] dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz kwas ALA (omega 3)[13] dla wsparcia prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej. Dodatkowo w porównaniu do mleka krowiego 2% Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert zawiera aż 17 razy więcej witaminy C i 163 razy więcej witaminy D, które są ważne w diecie juniora.

Pamiętaj!
Więcej cennych wskazówek, artykułów edukacyjnych i porad dotyczących tego, jak odpowiednio komponować jadłospis rocznego i starszego dziecka, można znaleźć na stronie www.BebiKlub.pl. Do dyspozycji rodziców są także eksperci, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.

 

[1] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.

[2] Szajewska H. Zasady żywienia niemowląt. Zasady Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2021.

[3] Tamże.

[4] Socha P, Komentarz do artykułu „ Stosowanie mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci Standardy medyczne/Pediatria, 2022, T. 19.

[5] Weker H. i wsp. Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 5.do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok, Instytut Matki i Dziecka, 2017.

[6] Szajewska H. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy medyczne/Pediatria, 2021.

[7] Badanie przeprowadzone przez zespół lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ekspertów programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” zainicjowanego przez Fundację Nutricia, 2021.

[8] Stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku 1-3 lat, 2022.

[9] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in., NIZP-PZH, 2020.

[10] Socha P. Komentarz do artykułu: Stosowanie mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci, Standardy medyczne/Pediatria, 2022 T. 19.

[11] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, Warszawa 2020.

[12] Tak jak inne podobne produkty przeznaczone dla małych dzieci.

[13] Tak jak inne podobne produkty przeznaczone dla małych dzieci.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO