Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

8 pytań o usypianie dziecka

Usypianie maluszka to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed młodymi rodzicami. Zapytaliśmy więc doświadczoną położną o wyjaśnienie najczęściej pojawiających się pytań i rozwianie wątpliwości związanych ze snem dziecka.

Niemal każdy młody rodzic jest zdumiony, że jego dziecko tak mało śpi. Krążą legendy, że noworodek przesypia ok. 20 godzin na dobę. To mit, gdyż samo ssanie zajmuje kilka godzin, a przecież nie samym spaniem i jedzeniem noworodek żyje. Trzeba jeszcze poznać rodzinę, dom i… popłakać. No właśnie. To przez ten płacz rodzice często mylnie myślą, że ich dziecko jest śpiące, bo przecież jest zdrowe, najedzone i ma czystą pieluszkę.

Płaczem dziecko porozumiewa się ze światem zewnętrznym, to jego język i jedyna forma informowania rodziców o swoich potrzebach. Nie musi wcale oznaczać marudzenia czy choroby, ani ochoty na sen.

1. Nosić i usypiać na rekach?
Młodzi rodzice często słyszą dobre rady: nie noś, bo przyzwyczaisz, nie kołysz, bo się nauczy itp. Przez pierwszy miesiąc dziecko tęskni za bliskością, ma silną potrzebę kontaktu z mamą, z którą było przecież przez 9 miesięcy jednością. Zachęcam do noszenia, tulenia i kołysania ze względu na zapobieganie deficytom emocjonalnym. Dziecko musi wiedzieć, że rodzice są blisko i tylko tuląc je zaspokoimy mu tę potrzebę. Dziecko bez deficytu emocjonalnego zaśnie spokojnie i szybciej.

2. Jak ubierać malucha do snu?
Istotną sprawą jest ubranie dziecka do snu. Odzież powinna być przewiewna (np. z bawełny), wygodna i w odpowiednim rozmiarze (za duża będzie się plątała, a za mała krępuje ruchy). Rodzice częściej ubierają dzieci do snu za ciepło niż za lekko, a przecież należy pamiętać, że dziecko jest jeszcze otulone kocykiem czy śpiworkiem lub w rożku.

3. Czy sposób karmienia ma znaczenie dla snu dziecka?
Każdy noworodek może mieć inne upodobania co do snu. Jeden przesypia całą noc, za dnia mając tylko 2 półgodzinne drzemki, drugi budzi się w nocy co 2 godziny, a braki snu odsypia w dzień. Na ilość snu dziecka, ma z pewnością wpływ sposób jego karmienia. Dziecko karmione naturalnie, może spać mniej, a jego sen jest krótszy, ponieważ mleko kobiece jest łatwostrawne i krótko pozostaje w przewodzie pokarmowym maluszka, przez co karmienia odbywają się często. Mieszanka jest pokarmem stałym, drobnocząstkowym, co sprawia, że dziecko trawi ją dłużej. Musi też zużyć więcej energii na jej trawienie, dlatego dłużej regeneruje się poprzez sen.

4. Czy spać z dzieckiem?
Przez pierwsze 4-6 tygodni życia zalecam, aby dziecko spało z rodzicami. Maluch czuje bliskość mamy, jej zapach i przez to śpi spokojniej, a karmienie piersią odbywa się niemal niezauważalnie. Jest to sytuacja komfortowa dla wszystkich członków rodziny. Po pierwszych tygodniach można częściej korzystać z łóżeczka, dziecko ma większą świadomość swojej odrębności oraz wie, że na rodziców może liczyć w każdej chwili.

5. Jak zapewnić atmosferę sprzyjającą zasypianiu?
Należy pamiętać, że układając dziecko do snu wieczorem, kluczowe znaczenie ma atmosfera. Ściszamy głosy, przygaszamy światło, aby malucha nic nie rozpraszało, możemy mówić do niego powoli, cichym, spokojnym głosem albo nucić kołysankę. Niezależnie od zastosowanej metody czy techniki usypiania dziecka, musimy pamiętać, że to nasz spokój pozwoli dziecku spokojnie zasnąć i dobrze wypocząć.

6. Jak przygotować miejsce snu?
Sen, jego jakość i ilość jest najważniejszym elementem regeneracji człowieka, a zwłaszcza noworodka. Należy więc pieczołowicie przygotować kącik dla nowonarodzonego dziecka, w którym będzie wypoczywało. Ważne jest, żeby miejsce było zaciszne, dobrze wywietrzone i bezpieczne. Rodzice z dbałością wybierają łóżeczko, kołyskę czy koszyk dla malucha, pościel i materac. Przy wyborze łóżka należy kierować się naturalnymi materiałami (drewno, wiklina), które są przewiewne i mają właściwości samooczyszczające.

7. Czy rutyna wpływa na usypianie?
Codzienne rytuały mają ogromny wpływ na sen noworodka i niemowlęcia. Proponuję, aby dość wcześnie wprowadzić stałe pory karmienia, spacerów i codziennej, wieczornej kąpieli. Dla dziecka są to powtarzające się zdarzenia, które łatwo mu kojarzyć np. kąpiel → jedzenie → sen. Z tego powodu zalecam wykonać kąpiel codziennie o stałej porze. Oczywiście, zdarzają się nieprzewidziane okoliczności np. przedłużył się spacer, niespodziewana wizyta rodziny itp., wówczas rezygnujemy z kąpieli i stosujemy tylko mycie newralgicznych miejsc.

8. Jaka pościel jest najlepsza dla bobasa?
Pościel powinna być wykonana z naturalnej tkaniny (bawełna, len, jedwab), wyprana przed pierwszym użyciem, a kocyki z wełny, lnu i bawełny. Naturalne tkaniny przepuszczają powietrze, umożliwiając dziecku ogrzanie przy jednoczesnym odprowadzeniu wilgoci. Materacyk najczęściej kupujemy wraz z łóżeczkiem, zwróćmy uwagę, w zależności od materiału, żeby był świeży (gryka), odpowiednio miękki (pianka), nie był zbyt twardy (kokos). Kierujmy się tym, co sami lubimy.

Tekst: Natasza Dajewska, położna w szkole rodzenia „Położna z sercem”

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO