Co warto wiedzieć o dopajaniu najmłodszych

Woda to podstawowy składnik organizmu człowieka na wszystkich etapach rozwoju1. Bierze udział w procesach życiowych, odpowiada za prawidłowe utrzymanie temperatury ciała, a także transport różnych substancji w organizmie czy usuwanie produktów przemiany materii. Choć jest dla człowieka niezbędna, to nasze ciało nie potrafi jej magazynować. Codziennie wraz z pożywieniem i płynami należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody.

Zapotrzebowanie na nią zależy od wielu czynników – wieku, płci, temperatury otoczenia czy stanu fizjologicznego. Dowiedz się, od kiedy, w jakiej ilości i w jaki sposób podawać wodę niemowlętom i małym dzieciom.

Od kiedy można podawać wodę niemowlęciu?

Nowo narodzone dzieci i niemowlęta do 6. miesiąca życia potrzebują około 100 do 190 ml wody w przeliczeniu na 1 kg masy ciała2. Wystarczającym źródłem płynów jest dla nich mleko mamy. Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeśli przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlę karmione jest wyłącznie piersią, podawanie wody nie jest potrzebne3. Dodatkowe dopajanie w tym czasie mogłoby skutkować zaburzeniami łaknienia malucha i – w efekcie – także laktacji u mamy. Wyjątek stanowią niemowlęta, które nie są karmione piersią, a mlekiem modyfikowanym lub jeśli na zewnątrz panuje wyjątkowo wysoka temperatura – w takich sytuacjach dopajanie wodą jest uzasadnione. Odpowiedni moment na rozpoczęcie podawania wody następuje podczas rozszerzania diety maluszka4.

To ciekawe!

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania, dlatego należy dbać o odpowiednią podaż płynów, szczególnie u małych dzieci. Zawartość wody w ciele człowieka jest zróżnicowana, jednak najwięcej znajduje się jej w organizmie noworodka i niemowlęcia – aż 94% i 75%!5

Czy każda woda będzie odpowiednia dla dziecka?

Zapotrzebowanie niemowląt na wodę, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest aż 4-krotnie wyższe, niż u osób dorosłych6. W drugim półroczu życia dzienne zapotrzebowanie malucha na wodę wynosi 800-1000 ml, zaś dziecko w wieku 1-3 lat potrzebuje jej 1250 ml7. Najłatwiej będzie rodzicom zapamiętać zasadę, że dzienne zapotrzebowanie dziecka na wodę wynosi 10-15% jego masy ciała8. Chociaż do organizmu można ją dostarczyć za pomocą pożywienia i różnego rodzaju płynów, to właśnie czysta woda, bez żadnych dodatków smakowych, jest najlepszym sposobem gaszenia pragnienia. Można podawać ją dziecku bez szczególnych ograniczeń9. Podawanie do picia wyłącznie wody ma ogromne znaczenie w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, które utrwalane w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia mają niebagatelny wpływ na zdrowie pociechy teraz i w przyszłości.

Jak woda, to tylko bez cukru

Badanie Instytutu Matki i Dziecka wykazało, że co trzecie niemowlę i co drugie dziecko po 1. roku życia otrzymuje dosładzane posiłki przynajmniej kilka razy w tygodniu10. U dzieci w wieku szkolnym zapotrzebowanie na płyny pokrywane jest głównie poprzez słodzone napoje czy soki, często z dużą zawartością cukru11. Nadmierne spożycie cukru przez dzieci to jeden z czynników występowania takich chorób dietozależnych, jak nadwaga i otyłość. Picie naturalnej wody, bez żadnych dodatków, zapobiega nadmiernym przyrostom masy ciała.

Jak wybrać najlepszą wodę dla dziecka?

Aby mieć pewność, że jej skład jest całkowicie bezpieczny dla młodego organizmu, w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka najlepiej podawać wodę zaopiniowaną przez specjalistów12. W przypadku niemowląt i małych dzieci odpowiednia będzie woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa13. Przede wszystkim powinna być najwyższej jakości, najlepiej z atestem dla niemowląt i małych dzieci14. Informacja na ten temat umieszczona jest najczęściej na etykiecie.

1 RUDNICKA, Anna; HOZYASZ, Kamil Konrad. Praktyczne aspekty wyboru wody w żywieniu zdrowych niemowląt i młodszych dzieci. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2018, 14.1.

2 Jarosz M., Normy żywienia dla populacji polskiej, IŻŻ, Warszawa, 2017.

3 Poradnik karmienia piersią, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻDz), Warszawa, 2016.

4Poradnik żywienia niemowląt, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.

6 Ibidem.

7 Jarosz M., Normy żywienia dla populacji polskiej, IŻŻ, Warszawa, 2017.

9 Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2014, T. 11, 321-338.

10 Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.

11 Jarosz M, Rychlik E. Napoje słodzone gazowane i ich związek z powstawaniem chorób dietozależnych. Standardy Medyczne 2007;4:109–114.

12 Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013.

13 Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.

14 Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013.

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe „1000 pierwszych dni dla zdrowia” dla portalu DOBRA MAMA.

fot. Unsplash

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO