Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Coraz więcej rodziców w Polsce docenia francuski system edukacji

Utworzone w 1919 r., Liceum Francuskie w Warszawie (LFV) jest jedyną akredytowaną szkołą w Polsce, która realizuje francuski program nauczania na czterech poziomach: od przedszkola poprzez szkołę podstawową i gimnazjum aż do liceum. Wbrew pozorom w szkole uczą się nie tylko dzieci z francuskich rodzin, ale także uczniowie z 44 innych krajów. Drugą największą grupę stanowią Polacy, którzy doceniają świecką i obywatelską edukację oraz wysoką jakość nauczania w wielokulturowym i wielojęzycznym środowisku szkolnym. W dniu 1 kwietnia 2023 r. placówka, która się znajduje na Sadybie, otwiera swoje drzwi do wszystkich rodzin w ramach Dnia Otwartego. Co warto wiedzieć przed wizytą?

Czym się różni francuski system szkolnictwa od polskiego?

Podobnie jak polski, francuski system szkolny jest podzielony na 2 poziomy: nauczanie początkowe i podstawowe oraz ponadpodstawowe. Do francuskiego przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 2 lat (w Polsce od 3 lat). Już na etapie przedszkolnym (od 2 do 5 lat), dzieci rozwijają swoje umiejętności językowe, badają świat i budują swoje myślenie krytyczne poprzez nauczanie interdyscyplinarne oraz liczne zajęcia artystyczne, sportowe i naukowe. We Francji przedszkole to prawdziwa szkoła, która ma wspierać rozwój intelektualny i kreatywny dziecka.
Francuska szkoła podstawowa, w przeciwieństwie do polskiej, trwa tylko 5 lat (od 6 do 11 roku życia), a jej najważniejszym zadaniem jest przekazanie podstawowej wiedzy i wspieranie uczniów w kształtowaniu ich dojrzałości i samodzielności oraz przygotowanie ich do nauki w gimnazjum. Zajęcia są zróżnicowane i umożliwiają dziecku rozwijanie jego wrażliwości i inteligencji, ale także zdolności manualnych, fizycznych czy artystycznych.
Program nauczania w szkole francuskiej kładzie nacisk na naukę języków oraz umiejętność uczenia się i poszukiwania informacji już od najmłodszych lat. Dodatkowo francuski system jest oparty na wartościach humanistycznych i laickich: otwartość na świat w całej jego różnorodności, kształtowanie czynnej postawy obywatelskiej, tolerancja polityczna, religijna i ideologiczna.

Główne atuty Szkoły Francuskiej LFV

Szkoła Francuska Liceum Francuskiego w Warszawie znajduje się na Sadybie, niedaleko Sadyba Best Mall w dzielnicy Mokotów. Od ulicy widać, że budynek składa się z dwóch pięter i może wyglądać dosyć skromnie, bo większość atrakcji widocznych jest dopiero w środku. Uczniowie mają do dyspozycji dwa place zabaw, dwa boiska (do piłki nożnej i do koszykówki) oraz szkolny ogród permakulturowy, który powstał w 2020 roku. Wewnątrz jest także duża sala gimnastyczna, sala taneczna, biblioteka, sala sypialna dla najmłodszych oraz bardzo kolorowe klasy.
Poza zajęciami obowiązkowymi Szkoła Francuska oferuje także szeroki wybór ponad 30 zajęć pozalekcyjnych w jęz. francuskim, polskim i angielskim. Uczniowie mogą rozwijać swoje talenty artystyczne i muzyczne, uczyć się jak stworzyć grę komputerową, a nawet jak dbać o rośliny i ekosystem w ogrodzie szkolnym!
Warto podkreślić, że klasy nie składają się z dużej ilości dzieci (tylko ok. 20 uczniów). W przedszkolu nauczycielowi francuskiemu pomaga polskojęzyczny asystent edukacyjny. Nauczanie jest prowadzone tylko i wyłącznie przez wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, z których 70% stanowią native speakerzy. Większość personelu pracuje w placówce od wielu lat i dobrze zna rodziców uczniów placówki, a w niektórych przypadkach nawet całą historię każdego dziecka w rodzinie już od przedszkola!
Trójjęzyczność (francuski, angielski i polski) jest integralną częścią życia w szkole francuskiej w Warszawie. Młode dzieci mają zajęcia języka polskiego i angielskiego od przedszkola w klasie, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych. W ciągu roku kadra pedagogiczna organizuje wiele wycieczek szkolnych i projektów edukacyjnych, aby umożliwić dzieciom podtrzymanie kontaktu z językiem i kulturą polską, poznanie tradycji francuskich, a także uwrażliwić je na kwestie zrównoważonego rozwoju, tolerancji i poszanowania dla innych kultur.

Specjalne programy dla dzieci polskojęzycznych

Już od drugiej klasy w przedszkolu Liceum Francuskiego w Warszawie, uczniowie nieznający lub niewładający biegle językiem francuskim mogą w trakcie nauki skorzystać z dodatkowych kursów języka francuskiego jako języka obcego, aby przystosować się do francuskiego systemu edukacji.
Zajęcia mają formę dodatkowego wsparcia i współpracy z nauczycielem w klasie w celu ułatwienia uczniowi rozumienia języka francuskiego podczas zajęć szkolnych. Równocześnie kilka razy w tygodniu organizowane są lekcje indywidualne lub grupowe ze specjalistą, na których nacisk jest kładziony na rozumienie języka i poprawne mówienie.
Dla dzieci polskojęzycznych placówka oferuje międzynarodową sekcję języka polskiego, która pozwala pogłębić wiedzę o języku polskim, kulturze i historii Polski. W szkole podstawowej głównym celem tego programu jest rozbudzenie u dzieci zainteresowania językiem polskim, przede wszystkim poprzez książki, co ma na celu wzbogacić ich rozwój poznawczy oraz twórcze myślenie w tym języku. W ciągu tygodnia młodzi uczniowie mają 3 godziny języka polskiego, w tym 2 godziny nauki języka i 1 godzinę literatury polskiej.

Masz pytanie? Weź udział w Dniu Otwartym Szkoły Francuskiej!

Już 1 kwietnia 2023 r. dyrekcja i cała kadra pedagogiczna Szkoły Francuskiej w Warszawie będą do dyspozycji rodzin i odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące szkoły, francuskiego programu nauczania, oraz oferty zajęć pozaszkolnych dla dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Dzień Otwarty to także doskonała okazja do poznania infrastruktury szkoły i nauczycieli!

Wydarzenie jest bezpłatne, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie szkoły: https://tinyurl.com/2p8ajbws

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO