Czym zabawki sensoryczne różnią się od zwykłych zabawek?
Zabawa jest typową czynnością wieku dziecięcego. Pozwala maluchom poznawać świat, zdobywać nowe umiejętności i po prostu się nie nudzić. Chcąc sprawić dzieciom radość i pomóc im w zagospodarowaniu czasu, kupujemy im zabawki. W dzisiejszych czasach wybór nie jest łatwy: rynek oferuje niezliczoną ilość przedmiotów służących zabawie. Szczególną kategorią są zabawki sensoryczne. Czym są i czym odróżniają się od innych zabawek? Wyjaśniamy.
Dlaczego zabawki sensoryczne są tak wyjątkowe?
Odwiedzając sklep z zabawkami, dostrzegamy różne ich rodzaje. Czego tam nie ma! Są lalki, pluszaki, samochodziki i wozy strażackie, rozmaite gry, puzzle i mniej lub bardziej skomplikowane klocki. Są zabawki przeznaczone dla młodszych brzdąców, są i takie, które zadowolą te starsze. Pośród tych wszystkich artykułów wyróżniają się zabawki sensoryczne. Dzięki interesującym kształtom, kolorom i materiałom, z których są wykonane, pozwalają one rozwijać zmysły, najczęściej dotyk, wzrok i słuch.
Zdolność do odczuwania, rozumienia i organizowania impulsów zmysłowych pochodzących z ciała i środowiska to tzw. integracja sensoryczna. Zabawka sensoryczna wspiera ten proces poprzez dostarczanie bodźców w sposób uporządkowany i zharmonizowany. Puzzle i książeczki kontrastowe, gry pamięciowe, tablica sensoryczna, pudełka dźwiękowe, modelina sensoryczna i inne zabawki sensoryczne poszerzają zakres doświadczeń zmysłowych dziecka, dzięki czemu później łatwiej mu na ich bazie osiągać kolejne cele.
Sensoryczna zabawka dobra dla niemowlęcia
Pierwsze miesiące życia dziecka są najważniejsze w jego rozwoju. W tym okresie dzieci szybko rosną i nabywają pierwsze umiejętności motoryczne i psychospołeczne. Aby jak najlepiej towarzyszyć im w tym kluczowym dla nich etapie, specjaliści zajmujący się wczesnym dzieciństwem zalecają zajęcia dostosowane do ich potrzeb i kształtujących się zdolności. To faza, której żaden rodzic nie może przegapić, najwłaściwszy moment, by w dłoniach maluszka pojawiła się pierwsza sensoryczna zabawka.
Zabawki sensoryczne pomagają niemowlętom w radosnym odkrywaniu świata. Można je proponować już najmłodszym dzieciom, od około 6 miesiąca życia. Świetnym pomysłem będzie zakup kontrastowej maty edukacyjnej, która z jednej strony będzie miękkim i ciepłym podłożem do zabaw, a z drugiej strony będzie stymulować zmysł wzroku i dotyku. W przypadku mat z zawieszonymi u góry piszczałkami i grzechotkami, pobudzany jest także słuch.
Dla ponad rocznych berbeci idealnym akcesorium jest tablica sensoryczna. To drewniana plansza, na której umieszczone są różnorodne elementy angażujące malca. Wśród atrakcji pojawiają się trybiki, zasuwy, labirynty, liczydła i sortery kształtów. Innymi frapującymi dzieci częściami tablic manipulacyjnych bywają cyfry, drzwiczki i lusterka, zdarzają się również tablice z materiałami tekstylnymi o dowolnych fakturach, jak zamsz, sztruks, koronka. Istotne, by dziecko korzystało z tablicy sensorycznej pod opieką osoby dorosłej.
Zabawki sensoryczne dla starszych dzieci
2 i 3 latki przechodzą intensywny rozwój ruchowy, manualny i umysłowy. W miarę jak dziecko rośnie, wymaga coraz większych wyzwań intelektualnych, dlatego zabawki sensoryczne dobre dla maluszków w tym wieku – i starszych – będą rozwijać motorykę małą i kreatywność.
Polecamy klocki sensoryczne, które łączą możliwość poznawania ciekawych tekstur z budowaniem prostych konstrukcji. Niejednokrotnie pełnią one także funkcję grzechotek. Z kolei sensoryczne przeplatanki wyrobią zręczność małych paluszków i koncentrację uwagi.
Warto sięgnąć również po puzzle i układanki, które nie tylko wzmacniają spostrzegawczość i kojarzenie, ale też pomagają dziecku zapoznawać się z kształtami, kolorami i nazwami np. zwierząt. Sensoryczna zabawka lepiej spełni swój cel, jeśli będziesz werbalizować z dzieckiem doznania, które odkrywa: nazywać powierzchnie (miękkie, szorstkie, ziarniste, kłujące itp.), kolory, kształty i dźwięki. Dlatego zawsze spędzaj z dzieckiem trochę czasu, gdy otrzymuje nową zabawkę. Nadal jesteś niezastąpiony!