Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dieta dla rocznego dziecka – zasady komponowania i przepisy dla malucha

Po 1. roku życia maluszek przestaje być niemowlęciem i staje się małym dzieckiem. Wchodzi w etap intensywnego rozwoju mowy i doskonali czynności chodzenia, stając się coraz bardziej ciekawy świata. To także moment, w którym rodzice mają ważne zadanie. Odpowiednie skomponowanie diety dla pełnego energii roczniaka – dostosowanej do etapu jego rozwoju – która zapewni mu wartościowe składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Poznaj kilka porad, które pomogą w ułożeniu zbilansowanego menu i wypróbuj przykładowe przepisy, dzięki którym urozmaicisz codzienny jadłospis malucha.

Roczne dziecko – wielkie potrzeby małego brzuszka
2. rok życia to wciąż czas dynamicznego rozwoju dziecka. W tym okresie wiele maluchów stawia pierwsze kroki i doskonali swoje umiejętności motoryczne. Rozwija się również mowa, a dzieci zaczynają rozumieć pojedyncze zdania i używać prostych słów. To moment, kiedy roczniak poznaje świat i eksperymentuje, podejmując różne aktywności. Trzeba przy tym pamiętać, że roczne dziecko, chociaż wydaje się już takie duże i samodzielne, nie jest małym dorosłym, a jego potrzeby żywieniowe są inne niż w przypadku starszych członków rodziny. Wynika to z niedojrzałości młodego organizmu oraz intensywnego rozwoju, który trwa przez cały okres 1000 pierwszych dni życia. Roczne dziecko potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż starsi członkowie rodziny (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). To 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia, jodu oraz żelaza, a także 3 razy więcej witamin A i C[1]. Tak duże potrzeby małego brzuszka może zaspokoić tylko dopasowana do tych wymagań, odpowiednio skomponowana i urozmaicona dieta. Taka, która będzie uwzględniała produkty spożywcze ze wszystkich grup – warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne, mięso i ryby oraz tłuszcze.

Jak zadbać o różnorodną dietę dla roczniaka?
Mimo że układ trawienny malucha radzi sobie już całkiem nieźle z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych, wciąż nie jest w pełni rozwinięty. Żołądek małego dziecka jest pięciokrotnie mniejszy niż żołądek dorosłego, a przełyk ma około 15 cm długości, podczas gdy u dorosłych ma 25 cm. Aby wspierać proces rozwoju, ważne jest, aby roczniak otrzymywał niezbędne do tego składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne. Pomocny w układaniu jadłospisu i kształtowaniu u malucha prawidłowych nawyków żywieniowych może być opracowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka modelowy talerz żywieniowy. To prosty schemat, który wskazuje orientacyjną liczbę i wielkość porcji, z uwzględnieniem różnych produktów spożywczych, które dziecko powinno spożywać w ciągu dnia[2]. Zgodnie z tymi wskazówkami roczniak, ale także dwu- i trzylatek każdego dnia powinien otrzymywać 5 porcji warzyw i produktów zbożowych, 4 porcje owoców, 1-2 porcje mięsa, ryb, jajek, 1-2 porcje tłuszczów oraz 3 porcje produktów mlecznych, w tym 2 porcje mleka i porcję przetworów mlecznych, które są głównym źródłem wapnia.

Mleko dla roczniaka – jakie wybrać?
W prawidłowym odżywianiu rocznego dziecka nie może oczywiście zabraknąć mleka i produktów mlecznych, takich jak jogurt naturalny, kefir, maślanka, ser żółty czy ser twarogowy. Mleko krowie nie zawsze jest jednak dobrym wyborem dla malucha. Chociaż zawiera dużo wapnia, niewiele w nim witaminy D czy żelaza, składników istotnych dla prawidłowego rozwoju. Dobrym źródłem witamin i składników mineralnych w menu małego dziecka może być stworzona z myślą o potrzebach młodego organizmu odżywcza formuła na bazie mleka. Według ekspertów takie produkty pomagają uzupełnić dietę w ważne składniki odżywcze, których często brakuje w jadłospisie malucha[3]. Przykładowo już dwa kubki odżywczej formuły na bazie mleka Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert dziennie zmniejszają ryzyko występowania niedoborów żywieniowych i pomagają pokryć 89% dziennego zapotrzebowania małego dziecka na witaminę D, 74% dziennego zapotrzebowania na żelazo oraz 71% dziennego zapotrzebowania na wapń i jod[4]. Ponadto produkt zawiera także witaminy A, C i D[5] dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz kwas ALA (omega 3)[6] dla wsparcia odpowiedniego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej.

To ważne!
Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia można rozważyć wprowadzenie do jego diety mleka krowiego jako np. dodatku do posiłków. Jednak w porównaniu do mleka krowiego 2% Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, wzbogacone w witaminy i składniki mineralne, zawiera aż 17 razy więcej witaminy C i aż 163 razy więcej witaminy D.

Przepisy na proste i wartościowe posiłki
Posiłki dla dzieci mogą być jednocześnie smaczne, ciekawe oraz pełnowartościowe! Prezentujemy dwa pomysły na przepyszne śniadanie z odżywczą formułą na bazie mleka, dzięki czemu Wasze kulinarne poranki staną się źródłem wielu witamin i składników mineralnych.

Pyszna cynamonowo-jabłkowa jaglanka mleczna
Składniki na 1 porcję: 200 ml (ok. ¾ szklanki) odżywczej formuły na bazie mleka Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert przygotowanej zgodnie z opisem na opakowaniu, 30 g kaszki bezmlecznej BoboVita PORCJA ZBÓŻ 7 zbóż zbożowo-jaglana po 8. miesiącu, ½ obranego i pozbawionego gniazda nasiennego jabłka, szczypta cynamonu, łyżeczka zmielonych orzechów włoskich, łyżeczka zmielonych migdałów. Sposób przygotowania: Odżywczą formułę na bazie mleka przygotuj zgodnie z opisem na opakowaniu i połącz z nią kaszkę. W oddzielnym naczyniu umieść pokrojone na kawałki jabłko, zmiksuj je za pomocą malaksera lub blendera do uzyskania przecieru, a następnie dodaj do odżywczej formuły z kaszką. Do posiłku dodaj cynamon oraz zmielone orzechy włoskie i migdały, a na koniec wszystko wymieszaj – gotowe.
Sposób przygotowania: Odżywczą formułę na bazie mleka przygotuj zgodnie z opisem na opakowaniu i połącz z nią kaszkę. W oddzielnym naczyniu umieść pokrojone na kawałki jabłko, zmiksuj je za pomocą malaksera lub blendera do uzyskania przecieru, a następnie dodaj do odżywczej formuły z kaszką. Do posiłku dodaj cynamon oraz zmielone orzechy włoskie i migdały, a na koniec wszystko wymieszaj – gotowe.

Prosty przekładaniec ryżowo-owocowy
Składniki na 1 porcję: 200 ml (ok. ¾ szklanki) odżywczej formuły na bazie mleka Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, 3-4 łyżki stołowe kleiku ryżowego BoboVita po 4. miesiącu, ½ opakowania musu BoboVita brzoskwinie, jabłko i mango po 8. miesiącu (ok. 95 g).
Sposób przygotowania: Przygotuj 100 ml odżywczej formuły na bazie mleka zgodnie z przepisem na opakowaniu. Powoli wsyp do niej kleik ryżowy BoboVita (ok. 3-4 łyżki stołowe). Mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Nie gotuj. Odczekaj chwilę, aż kleik zgęstnieje. 1/4 przygotowanego kleiku włóż do miseczki. Następnie nałóż owoce ze słoiczka w takiej samej ilości. Czynność powtarzaj tak, aby ostatnią, górną warstwę stanowiły owoce.
Pamiętaj, że każde dziecko jest wyjątkowe i ma własne preferencje smakowe, dlatego dostosuj dietę do jego indywidualnych potrzeb i upodobań. Więcej ciekawych przepisów i porad na temat żywienia roczniaka znajdziesz w e-booku „Pysznie i wartościowo. Poznaj tajniki żywienia rocznego dziecka”.

Dowiedz się więcej
Jeśli szukasz więcej informacji na temat prawidłowego żywienia Twojego dziecka i wspierania jego harmonijnego rozwoju, znajdziesz je na stronie www.BebiKlub.pl. Tam czekają na Ciebie również eksperci, którzy odpowiedzą na Twoje pytania.

Ważna informacja: Karmienie piersią wraz z urozmaiconą dietą jest rekomendowanym sposobem żywienia małych dzieci.

[1] W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020

[2] Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa, 2020

[3] Weker H. i wsp. Stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku 1-3 lat, Standardy Medyczne Pediatria, 2022.

[4] % realizacji dziennego zapotrzebowania dla dzieci w wieku 1-3 lat zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020.

[5] Tak jak inne podobne produkty przeznaczone dla małych dzieci.

[6] Tak jak inne podobne produkty przeznaczone dla małych dzieci.

Współpraca reklamowa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock