Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dieta malucha w 1 r.ż. – na co powinna zwrócić uwagę mama?

Organizm małego dziecka, w tym jego układ pokarmowy, jest niezwykle delikatny i wrażliwy. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety. Sposób żywienia dopasowany do wieku pozytywnie wpływa na pracę brzuszka, a tym samym pomaga utrzymać dobre samopoczucie maluszka. Jeśli maluch jest radosny, mama ma wtedy poczucie, że dba o rozwój swojego dziecka najlepiej, jak potrafi. Co jest najlepsze dla niemowlęcia? Czego nie może zabraknąć w jego menu?

  • Od prawidłowej pracy brzuszka zależy dobre samopoczucie dziecka. Rozwój układu pokarmowego to długotrwały proces, który trwa od poczęcia przez pierwsze lata życia.
  • Brzuszek malucha jest wrażliwy i delikatny. Zbilansowana dieta ma wpływ na harmonijne funkcjonowanie małego brzuszka.
  • Mleko mamy to najlepszy pokarm dla maluszka. Ze względu na mały żołądek niemowlę początkowo spożywa jego niewielkie ilości.
  • Jednym z niezbędnych składników w diecie intensywnie rozwijającego się organizmu jest witamina D. Nie można dostarczyć jej odpowiednich ilości wyłącznie poprzez dietę, dlatego należy ją suplementować.

Intensywnie od samego początku

Już w brzuchu mamy układ pokarmowy dziecka intensywnie się rozwija. Po narodzinach wciąż jeszcze dojrzewa, a mimo to jest w stanie podjąć się swoich podstawowych funkcji, takich jak trawienie i wchłanianie pokarmu. Najlepszym sposobem żywienia maluszka przez 6 pierwszych miesięcy życia jest karmienie piersią. Mleko mamy dostarcza mu składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju.

To warto zapamiętać!

Mikrobiota jelitowa malucha odpowiada również m.in. za wspieranie systemu odpornościowego[1]. Najlepszym wsparciem dla jej rozwoju jest właśnie mleko mamy.

Karmienie piersiąW pierwszych tygodniach życia niemowlę powinno być karmione piersią na żądanie – nawet kilkanaście razy dziennie (średnio 8-10). Wynika to z tego, że jego żołądek jest bardzo mały i jednorazowo może przyjąć niewielkie ilości pokarmu. Jest to szczególny czas, kiedy maluszek i mama uczą się o potrzebach żywieniowych dziecka. Jeśli niemowlę prawidłowo się rozwija i we właściwym tempie przybiera na masie ciała, jest to sygnał dla mamy, że wszystko jest w porządku – jednak obserwacja maluszka i regularne wizyty u lekarza pediatry nadal są niezbędne.

Niezbędnik w diecie malucha

Witamina D to bardzo ważny składnik dla wzrastającego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wapnia i fosforu, a co za tym idzie – jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości[2].

Czy wiesz, że…

…niedobory witaminy D to częste zjawisko wśród europejskich dzieci? Wynika to z niewystarczającej ekspozycji na słońce oraz z powodu niewystarczającej suplementacji tej witaminy[3] – zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy dzień jest krótszy, a promienie słoneczne słabsze.

W mleku mamy nie ma wystarczającej ilości witaminy D, dlatego należy ją suplementować dziecku. Jeśli natomiast mama z uzasadnionych powodów nie może karmić piersią, warto wybrać mleko modyfikowane, które będzie zawierało znaczną ilość witaminy D, jednak kontynuacja suplementacji tego składnika – w porozumieniu z pediatrą – nadal jest wskazana.

Specjalnie z myślą o potrzebach maluszka powstało Bebiko 2 NutriFlor+, produkt, który cieszy się największym zaufaniem wśród polskich mam[1]. Jest cennym źródłem nie tylko witaminy D, ale także wapnia, kwasu omega 3 (ALA) oraz żelaza[2]. Mamy ufają i podają to mleko najmłodszym, ponieważ według ich opinii zawiera składniki istotne dla rozwoju niemowlęcia i jest gwarancją jakości. Dodatkowo jego skład jest dopasowany do potrzeb wrażliwego i wciąż kształtującego się układu pokarmowego malucha.

Kolejny etap – rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety dzieckaPo okresie wyłącznego karmienia piersią należy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka, ponieważ jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie. Z początku wystarczą niewielkie ilości warzyw (zaleca się, by to właśnie od nich zacząć przygodę z nowymi smakami), aby maluszek poznał je i polubił. Kolejno do diety można wprowadzać owoce, produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja i inne produkty. Wskazówką w tym zakresie jest dla rodziców schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia. Warto przy tym pamiętać, że mleko mamy nadal powinno być podstawą jadłospisu dziecka.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] J. Gołąb, M. Jakóbisiak, W. Lasek, T. Stokłosa. Immunologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 272-273.

[2] Szajewska H., Horvath A.; Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Kraków 2014, s. 80-81.

[3] Tamże.

[4] Hasło oparte na opinii wyrażonej przez 84% z grupy 845 mam, które testowały mleko modyfikowane Bebiko 2 NutriFlor+ w ramach projektu realizowanego na platformie trnd.pl w dniach 20.11-12.12.2017. Karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt).

[5] Bebiko 2 NutriFlor+ zgodnie z przepisami prawa zawiera witaminę D, wapń, żelazo i kwas alfa-linolenowy (ALA).

Źródło: zdjęć: Pixabay

 

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe NUTRICIA dla portalu DOBRA MAMA.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock