Dziecko w foteliku
Przemierzając polskie drogi samochodem w dalszym ciągu można spotkać rodziców, którzy przewożą swoje dzieci na kolanach lub bezpośrednio trzymanych na rękach, zamiast w wyspecjalizowanych do tego celu fotelikach samochodowych.
Brak wyobraźni i zdrowego rozsądku z ich strony może doprowadzić do tragedii podczas wypadku samochodowego. Obowiązek przebywania dziecka podczas jazdy samochodem w foteliku jest od urodzenia do osiągnięcia 150 cm wzrostu.
Przy zakupie fotelika należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
1. Fotelik powinien mieć homologację: każdy model musi mieć certyfikat bezpieczeństwa-homologację ECE R44-04, potwierdzający zgodność wyrobu z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami technicznym i regulacjami prawnymi. Homologacja znajduje się na pomarańczowej naklejce, umieszczonej zwykle z tyłu fotelika.
2. Fotelik musi być dopasowany do wagi i budowy dziecka: wybierając fotelik dla swojego malucha musimy go dopasować do wzrostu i wagi dziecka nie zwracając uwagi na wiek dziecka, ponieważ nasze pociechy rozwijają się w różnym tempie.
Foteliki samochodowe dzielą się na trzy podstawowe grupy wagowe:
grupa „0” [0-13 kg]
grupa „I” [9-18 kg]
grupa „II,III” [15-36 kg]
Dla dziecka w wieku niemowlęcym przeznaczony jest fotel z grupy 0+, czyli z przedziału wagowego do 13 kg. Fotel ten montowany jest zawsze tyłem do kierunku jazdy. Do następnej grupy wagowej, to jest 9-18 kg, nasz maluch przesiada się zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia. Z fotela w tej grupie wagowej będzie korzystał do około 3-4 roku życia, aby następnie przesiąść się do grupy „II,III” [15-36 kg].
3. Przed zakupem należy posadzić dziecko w foteliku, aby ocenić komfort i zachowanie malucha. Pozwolić dziecku ,aby przez jakiś czas przyzwyczaiło się do nowego miejsca.
4. Przed zakupem należy przymierzyć fotel w samochodzie.
Poprosić sprzedawcę o pokazanie sposobu montowania i w jego obecności samemu zamontować fotel.
5. Fotel po zamontowaniu musi być stabilny bez możliwości przesuwania się czy też pochylania.
6. Przy montażu należy stosować się do zaleceń producenta. Niedopuszczalne jest przerabianie miejsc zamocowania!
7. Podczas jazdy należy obserwować dziecko, czy nie próbuje się samodzielnie wydostać [odpiąć] z fotelika. Należy również pamiętać, że zbyt długie przebywanie dziecka w fotelu, powoduje zmęczenie. Należy dłuższą podróż dzielić na kilka etapów.
8. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na sposób montowana za pomocą 3-punktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa lub za pomocą systemu ISOFIX.
Gdzie montować fotelik?
Najbezpieczniejszym dla dziecka miejscem jest miejsce pośrodku tylnego siedzenia, ale tylko wówczas, gdy wyposażone jest w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli miejsce nie ma takich udogodnień, fotelik należy umieścić za pasażerem siedzącym z przodu.
Zdecydowanie odradza się umieszczanie fotela na przednim siedzeniu nawet wówczas, gdy wyłączona jest poduszka powietrzna.
Zalecamy kupno nowego fotelika i to w sklepach wyspecjalizowanych, mających doświadczenie. Nie polecam kupna fotelika używanego, którego nie znamy pochodzenia i historii, może to być fotel po wypadku lub fotel, który jest stary i jego konstrukcja jest już wyeksploatowana.
Więcej informacji: www.coletto.pl