Dzień Zdrowego Śniadania – świętujmy codziennie!
8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji warto przypomnieć, jak ważną rolę pełni ono w codziennej diecie oraz co powinno zawierać, żeby było wartościowe. To także doskonały moment, by nie czekając na noworoczne postanowienia zadbać już teraz o prawidłowe nawyki żywieniowe – zaczynając każdy dzień od pełnowartościowego posiłku.
Brak czasu nie powinien być wymówką, ponieważ jego przygotowanie jest łatwiejsze niż nam się wydaje. Najlepiej spożyjmy je w gronie najbliższych – wszystkie badane matki (100%!) stwierdziły, że wspólne śniadanie to sposób na to, by pozytywnie rozpocząć dzień.*
Pomijanie porannego posiłku to jeden z częstszych błędów żywieniowych. Tłumaczymy go brakiem czasu albo tym, że rano zwyczajnie nie jesteśmy głodni. Takie postępowanie niesie jednak ze sobą konsekwencje: odczuwamy spadek energii, mniejszą zdolność koncentracji, a z upływem godzin pojawia się wilczy apetyt, przez który łatwiej ulegamy niezdrowym pokusom. Organizm pozbawiony zostaje też ważnej porcji witamin i składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Potraktujmy zatem Dzień Zdrowego Śniadania jako doskonały pretekst do tego, by zacząć wprowadzać w nasze życie prawidłowe nawyki żywieniowe. Dobrze skomponowany poranny posiłek spowoduje, że także w dalszej części dnia łatwiej nam będzie przestrzegać odpowiedniej, pełnowartościowej diety. Pamiętajmy też, że to nie tylko dobry start dla organizmu. Matki – w badaniu przeprowadzonym na zlecenie marki Lubella – zadeklarowały, że wspólnie jedzone śniadanie to chwila na to, by ze sobą porozmawiać (64%) i przy okazji dowiedzieć się, co zamierzają pozostali domownicy, a to według 22% badanych ułatwia zaplanowanie także własnych aktywności.* Zatem – od zdrowego śniadania już tylko krok zarówno do miłego dnia, jak i zdrowego trybu życia.
Energia ze zbóż
Śniadanie, podobnie jak cały jadłospis, powinno być urozmaicone, by dostarczać jak najwięcej różnorodnych składników odżywczych z różnych grup produktów spożywczych. Bardzo ważne są bez wątpienia warzywa i owoce, będące najbogatszym źródłem witamin oraz mikro- i makroelementów. Nie możemy też zapominać o nabiale, chudym mięsie czy zdrowych, głównie roślinnych tłuszczach. Jednak o poranku szczególne znaczenie mają produkty zbożowe. To one dostarczają cennej energii, której nasz organizm potrzebuje do rozbudzenia po nocnym spowolnieniu, co pozwala nam sprawnie funkcjonować przez kolejne godziny, bez ataków nagłego głodu. Dzięki temu łatwiej wytrwać w postanowieniach dotyczących utrzymania prawidłowego sposobu odżywiania. Oprócz tego, naturalne produkty zbożowe, głównie pełnoziarniste – zawierają błonnik, witaminy z grupy B oraz ważne minerały. Żadne zdrowe śniadanie nie może się bez nich obejść.
Pełnowartościowe śniadanie – to proste!
Rano cenimy każdą minutę. Aby nie rezygnować ze śniadania, a jednocześnie zadbać, by znalazły się w nim wartościowe produkty, dobrze sięgnąć po płatki zbożowe, na przykład kukurydziane, które stanowią świetną bazę do wielu pysznych, pełnowartościowych posiłków. Wystarczy, że zalejemy je mlekiem lub jogurtem i dołożymy ulubione dodatki: świeże lub suszone owoce, orzechy, syrop klonowy. W ten prosty sposób powstanie pożywne danie, w którym znajdą się różnorodne produkty, dostarczając nam witamin i składników mineralnych. Natomiast zboża zadbają dodatkowo o odpowiednią porcję energii
* Opinie matek dzieci 6-12 lat na temat śniadań. Badanie przeprowadzone w maju 2017 roku przez IQS Sp. z o. o., na zlecenie marki Lubella. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie osób pełnoletnich. Wielkość próby N = 180.