Emolienty w pielęgnacji maluszka

Czym są emolienty, jaki mają skład i jak dokładnie działają. Kiedy warto po nie sięgać i jak je stosować?

Emolienty to preparaty, które szeroko są stosowane we współczesnej kosmetologii i dermatologii. Wykazują one działanie zmiękczające, nawilżające i natłuszczające oraz regeneracyjne. Są polecane do pielęgnacji skóry niemowlęcej oraz skóry z problemami (m.in. przy atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy). Pozwalają nie tylko poprawić wygląd skóry, ale i złagodzić świąd oraz stany zapalne.

Co to są emolienty?

Nazwa emolienty pochodzi od łac. „emolliere” oznaczającego zmiękczać. Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, które nie zawierają sztucznych składników (barwników, środków zapachowych czy konserwujących). Dzięki temu takie preparaty są bardzo delikatne, nie drażnią skóry i jej nie uczulają. Emolienty pozwalają przywrócić oraz utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, natłuszczenia oraz elastyczności skóry. Działają przeciwzapalnie oraz chronią skórę przed nadmierną utratą wody, ponieważ na jej zewnętrznej powierzchni tworzą cieniutką warstwę ochronną. Z tego powodu idealnie sprawdzają się do pielęgnacji skóry atopowej, delikatnej czy skłonnej do podrażnień (np. alergicznej).

Jaki jest skład emolientów?

Emolienty pozwalają uzupełnić lipidy naskórka. Zawierają one m.in. ceramidy, trójglicerydy, kwas linolowy i linowy oraz cholesterol. Dodatkowo, zawarte są w nich naturalne oleje roślinne takie jak np. olej lniany w produkcie LINOMAG® Żel do mycia ciała i głowy. Taki zestaw składników pozwala odbudować uszkodzoną warstwę lipidową naskórka.
Kolejnym składnikiem emolientów są substancje okluzyjne. W tej roli sprawdza się m.in. wazelina, parafina, kwasy tłuszczowe oraz fosfolipidy. Substancje te pozwalają stworzyć na naskórku cieniutką warstwę ochronną, która zapobiegnie utracie wody z głębszych partii skóry.
W emolientach zawarte są również humektanty, czyli higroskopijne substancje wiążące i zatrzymujące wodę w skórze. Najczęściej stosowany jest kwas hialuronowy, mocznik, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Substancje te wykazują silne działanie nawilżające.

Żel do mycia ciała i głowy_zdjęcie wizerunkowe

Jak działają emolienty?

Emolienty nadają skórze gładki i śliski wygląd. Wspomagają one wchłanianie wilgoci z otoczenia i wiązanie wody wewnątrz skóry. To zapewnia efekt ciągłego nawilżania naskórka. Warstwa ochronna na powierzchni skóry chroni głębokie partie skóry przed utratą wilgoci i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Kiedy sięgnąć po emolienty?

Emolienty sprawdzą się do pielęgnacji skóry suchej i skłonnej do podrażnień. Emolienty są oparte o naturalne składniki, które mają łagodne działanie i nie podrażniają naskórka, dlatego doskonale sprawdzają się do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt (można stosować je już od pierwszego dnia po urodzeniu). Nie wywołują alergii, nie tworzą podrażnień (jak np. sztuczne kosmetyki wieloskładnikowe uzupełnione o barwniki czy substancje zapachowe). Co ważne, takie preparaty nie zatykają porów, nie pozostawiają na skórze tłustych plam i nie brudzą ubranek dziecka.
Regularne stosowanie emolientów u maluszka pomaga chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem, reakcjami alergicznymi oraz zmniejsza ryzyko rozwoju AZS. Emolienty można wykorzystać do kąpieli dziecka, mycia włosów oraz nawilżania ciała i twarzy.

Źródło: https://ziololek.pl/klub-zdrowej-skory/co-to-sa-emolienty/

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock