Ferie malucha w mieście
Ferie zimowe najczęściej kojarzą się z rodzinnymi wyjazdami w góry lub nad morze. Bywa jednak, że z różnych względów ten czas spędzamy z maluchem w mieście. Wbrew pozorom ferie w domu mogą okazać równie ciekawe, co ferie na wyjeździe – wystarczy je dobrze zaplanować! Dowiedz się, co można zrobić, aby dwa tygodnie zimowych wakacji spędzanych w mieście były dla dziecka niezapomnianą przygodą!
-
Przebywajcie jak najwięcej na dworze
Jeśli pogoda będzie sprzyjała, a wokół będzie leżał biały puch, to idealna okazja, by wybrać się z dzieckiem na spacer do parku, lasu lub na poszukiwanie górki do zjeżdżania na sankach. By nie dopadło Was zimowe znudzenie, warto wykorzystać do zabawy śnieg – lepienie bałwana, szukanie śladów leśnych zwierząt czy niewinna bitwa na śnieżki będą nie lada zabawą dla malucha. Takie aktywności będą też idealnym sposobem na wspieranie wciąż kształtującego się układu odpornościowego dziecka. Stopniowe przyzwyczajanie dziecka do niższych temperatur stymuluje jego mechanizm termoregulacji. W efekcie organizm malucha będzie coraz lepiej dopasowywać się do warunków atmosferycznych. Jest to bardzo ważne szczególnie zimą, gdy przy częstych zmianach temperatur łatwiej o przeziębienie.
-
Bądźcie razem
Może się oczywiście zdarzyć, że pogoda nie będzie sprzyjała na aktywności na dworze – pomocne powinny się okazać wtedy gry planszowe i zabawy ruchowe w domu. Dla młodszych dzieci z pewnością intersujące będą książeczki pełne ilustracji lub z naklejkami, świetnie sprawdzą się także tradycyjne kolorowanki. Dobrym pomysłem na zajęcie malucha jest czytanie i opowiadanie mu bajek – dzięki temu można wzmocnić więź emocjonalną. Należy jednak pamiętać, że małe dzieci łatwo się rozpraszają i dekoncentrują, dlatego poszczególne zabawy (np. czytanie, rysowanie) warto przerwać na kilka minut, jeśli widać, że maluch jest już zmęczony i rozkojarzony. Małe dzieci nie powinny też siedzieć dłużej niż godzinę bez przerwy, aktywność fizyczna jest dla nich bardzo ważna! Zabawa ruchowa nie tylko wzmacnia więzi, ale też ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju poznawczego, fizycznego, społecznego i emocjonalnego dzieci.
-
Nauczcie się czegoś nowego
Ferie zimowe to świetny czas na naukę nowych umiejętności – może właśnie teraz dziecko stanie się prawdziwym wielbicielem jakieś gry czy zabawy? Możliwości jest wiele – lepienie z plasteliny, robienie figurek z masy solnej. Warto puścić wodze fantazji i zrobić coś maluchem po raz pierwszy. Większy apetyt dziecka w tym czasie może być świetną okazją do zapoznania go z nowymi potrawami – pod warunkiem, że jest ono już na etapie rozszerzania diety. Przez pierwsze pół roku życia – zgodnie z zaleceniami ekspertów – wyłącznym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy (jeżeli mama nie może karmić piersią, powinna podawać mleko modyfikowane dopasowane do potrzeb młodego organizmu). Wielu rodziców może mieć wątpliwości, kiedy i od czego zacząć rozszerzanie diety lub co podawać małemu dziecku. Wsparciem dla nich – na ferie i nie tylko – będzie kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc), dostępny na stronie www.1000dni.pl/kalendarz-zywienia
-
Poszerzajcie horyzonty
W większym mieście na rodziny z dziećmi czeka szereg rozrywek – m.in. teatry, kina, muzea czy sale zabaw. Na okres ferii takie placówki często przygotowują specjalne wydarzenia i pokazy dla najmłodszych. W tym czasie domy kultury czy biblioteki również proponują atrakcyjne formy spędzania czasu dla maluchów. Planują warsztaty i inne przyjemności – na pewno nie ma tam czasu na nudę. Na stronach urzędów miasta można znaleźć odpowiednie informacje.
Sprawdź, kiedy przypadają ferie zimowe w Twoim województwie w 2019 roku:
14–27 stycznia – województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie 21 stycznia–3 lutego – województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie 28 stycznia–10 lutego – województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie 11–24 lutego – województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie |