Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Jak pomóc dziecku zasnąć?

WWW.MAGDATOBIASZ.PL

Przeciętny noworodek przesypia od 16 do nawet 21 godzin w ciągu doby. Czas ten wykorzystuje na intensywne tworzenie i rozwój komórek mózgowych. Warto więc zadbać, aby sen malucha nie został niczym zakłócony, a proces zasypiania przebiegał łagodnie i bezproblemowo.

Zadbaj o odpowiednie miejsce
Dla noworodka najważniejsza jest bliskość rodziców, dlatego najlepszym miejscem na usytuowanie łóżeczka jest sypialnia mamy i taty. Dzięki temu rodzice mogą szybko reagować na płacz malucha, a karmiąca mama będzie mieć dzidziusia blisko siebie. Uniknie w ten sposób częstego chodzenia do jego pokoju. Kiedy dziecko skończy 6 miesięcy, można go przenieść do jego własnego pokoiku.
Ważne są też warunki, w jakich dziecko zasypia.
1. Regularnie wietrz i nawilżaj pomieszczenie, w którym śpi maluch. Świeże, nieprzesuszone i niezbyt gorące powietrze ułatwi dziecku nie tylko zasypianie, ale pozwoli też na jego spokojny i zdrowy sen. Temperatura nocna w sypialni bobasa nie powinna przekraczać 18‒19 st. C.
2. Wybierając łóżeczko, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane, oraz sprawdzić, czy farby, którymi jest pomalowane, spełniają atesty dopuszczające je do użytku w pomieszczeniach dla dzieci. Łóżeczko powinno mieć też ciasno rozstawione szczebelki (maksymalna odległość między szczebelkami nie powinna przekraczać 6 cm). Jeśli ma ruchome boki lub wyjmowane szczebelki, warto sprawdzić, czy są solidnie zabezpieczone. Dobrze jest też wybrać model z dwoma lub trzema poziomami spania – dzięki temu wraz z rozwojem i dorastaniem malucha będzie można go obniżać.
3. Materacyk niemowlaka nie może być zbyt twardy ani zapadający się pod wpływem ciężaru małego ciałka. Najlepiej, jeśli pokrowiec jest wykonany z naturalnych materiałów, które można w razie potrzeby zdjąć i wyprać. Nie umieszczaj na materacu zbyt dużo zabawek, pluszaków, zbędnych, dodatkowych poduszek.

Zadbaj o właściwą pościel i piżamkę
To, w czym śpi dziecko, ma bezpośredni wpływ na jego komfort. Niewłaściwie dobrane tekstylia mogą przyczyniać się do kłopotów z zasypianiem i spokojnym snem malucha. Na co więc zwracać uwagę?
1. Do snu najlepiej ubierać dziecko w przewiewne, naturalne materiały, które nie będą krępowały jego ruchów. Jeśli dziecko lubi się rozkopywać w nocy, warto kupić ocieplany śpiworek. Nie wolno też przesadzać z ilością ubrań i przegrzewaniem dziecka!
2. Pościel dla dziecka również powinna być wykonana z naturalnych, przewiewnych materiałów. W pierwszych miesiącach życia dziecko nie potrzebuje poduszki – nawet minimalne podniesienie główki zmienia jej naturalne ułożenie i może wpływać na późniejsze problemy z kręgosłupem. Dobrym rozwiązaniem są za to ochraniacze na łóżeczko, montowane przy szczebelkach, które ochronią wrażliwą główkę przed ewentualnymi przeciągami czy uderzeniami o szczebelki.

Zadbaj o rutynę dnia i bezpieczeństwo
Spokojny sen, jak i sam proces zasypiania maluszka powinien odbywać się w odpowiedniej, niczym niezakłóconej atmosferze. Jak stworzyć taki klimat?
1. Dzieci uwielbiają powtarzalność. Kiedy wiedzą, jakie czynności następują po sobie, czują się bezpiecznie i pewnie, a to pozwala im się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Dobrze jest więc przestrzegać codziennej rutyny, szczególnie podczas wieczornych rytuałów. Najlepiej wypracować schemat poszczególnych czynności związanych z przygotowywaniem do snu (kąpiel, pielęgnacja, wyciszający masaż, pieszczoty, ubieranie, karmienie itp.) i starać się ich przestrzegać każdego dnia, mniej więcej o tej samej porze. Maluszek szybko przyzwyczai się do tych rytuałów.
2. Również stłumione oświetlenie pozwoli dzidziusiowi poczuć się bezpieczniej i łatwiej zasnąć, a rodzicom ułatwi kontrolowanie snu malucha. Pozytywki i karuzele z delikatnymi melodiami również mogą okazać się pomocne podczas zasypiania, a nianie elektroniczne i monitory ruchu pozwolą mamie rozwiać wszelkie wątpliwości co do bezpiecznego snu pociechy.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO