Karmienie ma znaczenie – Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Przy okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią 2021 przypominamy o roli otoczenia, a zwłaszcza ojców, w powodzeniu i długości karmienia piersią. Razem z położną podpowiadamy też, które produkty Philips Avent mogą wesprzeć mamę w jak najdłuższym i efektywnym karmieniu.

Od dłuższego czasu mówi się, że karmienie piersią przynosi korzyści maluszkowi, jak i mamie karmiącej. Od niedawna zwraca się uwagę również na korzyści globalne wynikające z karmienia piersią przez młode mamy, co akcentuje też obchodzony właśnie (1-7 sierpnia) Światowy Tydzień Karmienia Piersią 2021.

Wspólna odpowiedzialność za karmienie piersią

Wiedz, że jeśli karmisz piersią, planujesz karmienie lub jesteś jego promotorem, to przyczyniasz się poniekąd do realizacji wszystkich Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tegorocznej kampanii zwraca się również uwagę na wspólną odpowiedzialność, by chronić karmienie piersią. Philips Avent, włączając się w tegoroczne obchody, pokazuje jak ważne jest w karmieniu piersią wsparcie najbliższych, w tym zwłaszcza ojców i partnerów, od których często zależy powodzenie karmienia oraz jego długość. Kobiety, które otrzymują wsparcie ze strony partnera, chętniej rozpoczynają karmienie piersią i kontynuują je przez dłuższy czas1. Podpowiadamy też, które produkty Philips Avent mogą wesprzeć mamę w jak najdłuższym i efektywnym karmieniu.

Nie zawsze łatwe początki

Choć karmienie piersią jest naturalne, nie zawsze początki są takie łatwe jak mamy by tego chciały lub sobie wyobrażają. Kluczem do sukcesu w karmieniu jest pozytywne nastawienie, wiara we własne możliwości i często wsparcie najbliższych, którzy mogą wyręczyć mamę w innych czynnościach pielęgnacyjnych i opiece nad maluszkiem, żeby mama mogła się zregenerować. Warto do karmienia także się przygotować, np. poprzez czytanie poradników i zajęcia w szkole rodzenia oraz przedyskutować ten ważny temat z partnerem, ponieważ edukacja ojców na temat korzyści wynikających z karmienia piersią może podwoić prawdopodobieństwo karmienia niemowląt wyłącznie piersią przez sześć pierwszych miesięcy ich życia2.

– Niestety na początku karmienie piersią dla niektórych mam wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Przyczyn bólu podczas karmienia może być kilka. Najczęściej jest on związany z nieprawidłowym przystawieniem dziecka do piersi, np. gdy maluch za płytko chwyta brodawkę. Niektóre mamy odczuwają tzw. ból fizjologiczny brodawek. Jest to ból na początku karmienia, który zmniejsza się po uzyskaniu wypływu pokarmu i ustępuje wraz z upływem czasu karmienia – opowiada Cetryfikowana Doradca Laktacyjna, Monika Kędzińska.

Ulgę w takiej sytuacji mogą przynieść muszle laktacyjne do noszenia w biustonoszu, które zapewniają doskonałą ochronę dla obolałych i podrażnionych brodawek (wentylowane), ale mogą zbierać też w razie potrzeby nadmiar pokarmu w trakcie karmienia lub korzystania z laktatora (niewentylowane). Aby uchronić brodawki przed podrażnieniem i pękaniem spowodowanym karmieniem piersią, podczas samego karmienia możesz stosować również silikonowe osłonki na piersi, wykonane z bardzo miękkiego silikonu bez zapachu i smaku. Ich motylkowy kształt zapewnia dziecku większy kontakt z piersią podczas karmienia.

Karmienie nawet po powrocie do aktywności zawodowej

WHO zaleca karmienia piersią podczas rozszerzania diety, do 2 roku życia dziecka i dłużej. Nie zawsze jest to jednak takie proste, gdy mama wraca do pracy. Tu znów ważna jest rola taty i innych bliskich, którzy mogą podać odciągnięty pokarm mamy. Z pomocą przychodzi wtedy laktator. – Odciąganie pokarmu pozwoli Ci nie rezygnować z całkowitego karmienia piersią, gdy chcesz wrócić do pracy. Dzięki temu, gdy ciebie nie ma w domu, twoje dziecko może zostać nakarmione przez inną osobę i dostać pełnowartościowy pokarm i nie musisz zastępować go mlekiem modyfikowanym – tłumaczy Monika Kiędzińska, CDL. Jeśli będziesz odciągać pokarm sporadycznie wybierz poręczny i dyskretny laktator manualny Natural Motion SCF410, który łatwo zmieścisz w torebce.

SCF430

Jeśli jednak planujesz odciągać mleko regularnie, zdecyduj się od razu na wygodny laktator elektryczny Natural Motion, np. SCF392 będący wyrobem medycznym. Ten nowy laktator ma miękką i elastyczną, silikonową nakładkę dopasowującą się do zmieniającego się kształtu i rozmiaru brodawki sutkowej mamy. Dzięki temu lejek łatwo adaptuje się do każdej piersi – pasuje do 99.98% brodawek3. Sposób działania elastycznej nakładki inspirowany jest fizjologią dziecka: odwzorowuje naturalny proces ssania i stymulacji brodawki. Dzięki temu pobieranie pokarmu jest szybkie i delikatne. Mleko można odciągać w pozycji, która jest dla mamy najwygodniejsza, bez pochylania się do przodu.

Pamiętaj też, że zgodnie z kodeksem pracy, mamie karmiącej, która pracuje co najmniej 6 godzin dziennie przysługują dwie przerwy na karmienie, każda po 30 minut. Możesz więc wyjść z pracy, by nakarmić dziecko, połączyć przerwy i wyjść godzinę wcześniej lub wykorzystać ten czas na odciągnięcie kolejnej porcji mleka.

Przechowywanie i podawanie mleka

Co zrobić z odciągniętym mlekiem? Możesz zostawić go do podania maluszkowi od razu lub gromadzić jako zapas. Odciągnięty pokarm z jednego dnia możesz połączyć tak, aby ilość odpowiadała porcji jaką dziecko będzie potrzebowało. – Odciągnięty pokarm możesz przechować w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach lub woreczkach w lodówce do 96 godzin bądź w zamrażalniku około 3-6 miesięcy – mówi Monika Kiędzińska. Woreczki Philips Avent są jednorazowe, zostały wysterylizowane i są gotowe do natychmiastowego użycia. Wygodne mogą okazać się także pojemniki, które są kompatybilne z laktatorami Philips Avent. Pojemniczki są wielorazowe, nadają się do sterylizacji i bezpośredniego podgrzewania w podgrzewaczu.

Aby podać dziecku zamrożone lub schłodzone mleko wystarczy, że przed porą karmienia np. tata rozmrozi je lub podgrzeje w wygodnym podgrzewaczu Philips Avent SCF355/07, który podgrzewa równomiernie i szybko – butelkę o pojemności mniejszej niż 150 ml podgrzeje już w 3 minuty. Dzięki temu nie ma też ryzyka przegrzania pokarmu i zagrożenia dla maluszka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat lifehacków związanych z karmieniem piersią, zapraszamy na live z Certyfikowaną Doradczynią Laktacyjną, Moniką Kędzińską na profilu tak_mamy już 5 sierpnia o godzinie 19.00.

SCF392

  • Rekomendowane ceny urządzeń i wybranych akcesoriów do karmienia piersią Philips Avent wynoszą:
  • Manualny laktator Natural Motion SCF430/10 – 239 zł
  • Elektryczny laktator Natural Motion SCF392/11 – 749 zł
  • Zestaw silikonowych muszli laktacyjnych ISIS SCF157/02 – 79 zł
  • Osłonka na brodawkę (nakładka do karmienia piersią) 2 sztuki SCF153/03 – 39 zł
  • Pojemniki na pokarm 180ml 5 sztuk SCF639/05 – 49 zł
  • Torebki do przechowywania pokarmu 180 ml (25 sztuk w opakowaniu) SCF603/25 – 39zł
  • Podgrzewacz do butelek SCF355/07 – 149 zł
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock