Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

4 sprawdzone rady na pobudzenie laktacji

Mleko mamy to idealny, gotowy do podania i bogaty w składniki odżywcze pokarm dla maluszka. Karmienie piersią pozwala także, budować niepowtarzalną więź między noworodkiem a mamą. Niestety część kobiet zmaga się z trudnościami laktacyjnymi – wytwarza zbyt małą ilość pokarmu lub pojawiają się u nich problemy z naturalnym karmieniem. Jak zatem poradzić sobie z przeciwnościami i pobudzić laktację?

Mleko mamy nie tylko odżywia, ale również chroni dziecko i buduje jego odporność. Dzieci karmione wyłącznie piersią przez co najmniej 6 miesięcy, są mniej narażone na różnego rodzaju infekcje.

Jak pobudzić laktację?

1. Często przystawiaj maleństwo do piersi

Najlepszą metodą na pobudzenie laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi – takie działanie pomoże naturalnie dostosować ją do zapotrzebowania maluszka. Kiedy dziecko ssie pierś, wzrasta poziom prolaktyny hormonu, który stymuluje produkcję mleka. W związku z tym zalecane jest przystawianie dziecka „na żądanie”.

Początkowo może być to czasochłonne i dawać poczucie, że całe dnie mama spędza tylko na tej jednej czynności – jednak z czasem wszystko przychodzi naturalnie, dziecko je sprawniej.

2. Dobrze się odżywiaj i pij więcej wody

W pierwszych tygodniach po przyjściu na świat maluszka, całe nasze życie jest wywrócone do góry nogami. Łatwo jest zapomnieć o sobie i swoich potrzebach, takich jak ciepły posiłek czy uzupełnianie większej ilości płynów. Każdy organizm po porodzie wymaga wzmocnienia w odpowiednią ilość witamin i minerałów, dlatego tym bardziej ważne jest, aby dobrze zaplanować codzienny jadłospis. Zbilansowana i różnorodna dieta przy karmieniu piersią pozwala również stopniowo powrócić do formy sprzed ciąży.

3. Zadbaj o prawidłową pozycję podczas karmienia

Podczas karmienia piersią najważniejsze dla mamy i maluszka są: komfort, bezpieczeństwo i radość z bliskości. To wyjątkowy moment, w którym warto czuć się dobrze. Karmienie piersią buduje silną więź, którą warto pielęgnować. Nawet jeśli zdarzy się, że na początku napotkasz pewne trudności, nie można się zniechęcać. Z czasem każda z nas nauczy się, jak przystawiać do piersi swoje dziecko.

4. Pobudź laktację laktatorem

Dobrym sposobem na pobudzenie laktacji jest też odciąganie pokarmu – za pomocą laktatora – szczególnie ważne w sytuacji, kiedy dziecko rodzi się przez cesarskie cięcie lub przebywa w inkubatorze, a mama potrzebuje pobudzić laktację. Jest to dodatkowa stymulacja organizmu do produkowania większej ilości mleka. Laktator jest również bardzo przydatny, gdy dziecko ma problemy ze ssaniem, a mama chce nadal karmić maluszka swoim pokarmem. To niesamowite jak bardzo zależy mamom na tym, aby karmić nowo narodzone maleństwo swoim pokarmem. Głęboko w nich jest poczucie misji, którą mogą tak naprawdę wykonać tylko one. Jednak należy pamiętać, że zatrzymana laktacja czy mniejsza ilość pokarmu nie zwiastuje jej końca i nie jest powodem do załamywania się.

zdj otwierające: chroma stock

ekspertTekst: Karolina Wyrembek-Urban, Coach laktacyjny marki LOVI, lovi.pl,

 

Polecamy

ekspertwypowiedzLaktator – must have na wyprawowej liście

Karmienie piersią to jedna z najbardziej fascynujących i naturalnych czynności, jakich doświadcza świeżo upieczona mama. Zdarza się, że czasem okazuje się to dla kobiet wielkim wyzwaniem. Wiele kobiet spotyka się z trudnościami podczas karmienia piersią, a większość tych problemów pojawia się już w szpitalu. Dlatego warto aby, na liście wyprawkowej każdej przyszłej mamy jako obowiązkowa pozycja znalazł się – laktator. To innowacyjne urządzenie stanowi nieocenioną pomoc w przypadku problemów laktacyjnych, takich jak: ból brodawek, nawał mleczny, zastój pokarmu, zapalenie piersi. Wsparciem służy także, kiedy mama urodzi poprzez cesarskie cięcie i pojawią się problemy z uruchomieniem laktacji. Kupując laktator – warto jednak zwrócić uwagę na mechanizm odciągania mleka, tak aby, był on najbliższy naturalnemu karmieniu i nie tylko ssał, ale przede wszystkim uciskał brodawkę podobnie jak usta dziecka. Dzięki laktatorowi każda mama będzie mogła karmić piersią swoje maleństwa pomimo trudności, z jakimi może przyjść się jej zmierzyć.

Marcin Biedrzycki, Dyrektor marketingu marki LOVI

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO