Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

5 sposobów na kolkę u niemowlaka

Kolka niemowlęca dotyka maluszków pomiędzy 3 tygodniem a 5 miesiącem życia i dotyczy niemal wszystkich dzieci. Ból brzuszka poznajemy po nagłym niepokoju i niedającym się ukoić płaczu, który może trwać nawet kilka godzin! To bardzo trudna sytuacja również dla rodziców, ponieważ czują się oni bezradni i nie wiedzą, jak pomóc swojemu maleństwu. Jak zatem możemy pomóc dziecku, które ma kolkę oraz czy istnieje jakiś sposób, aby jej przeciwdziałać? Podpowiadamy!

Odpowiednie ułożenie w czasie karmienia

Przyczyną powstania kolki może być nieodpowiednia technika karmienia. Jeśli dziecko je łapczywie, może połykać powietrze razem z pokarmem. W efekcie w jelitach dziecka powstają cząsteczki gazu, które powodują bolesne skurcze. Na co zatem zwrócić uwagę w czasie karmienia maluszka? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby dziecko było prawidłowo przystawione do piersi. Im szerzej maluszek otworzy usta, tym łatwiej będzie mu prawidłowo chwycić brodawkę i otoczkę. Drugą sprawą jest komfortowa pozycja. W czasie karmienia mama powinna być zrelaksowana i spokojna, tak aby malec czuł się bezpiecznie.

butelka-Bonjour1

Leżenie na brzuszku

Kolejnym sposobem na ukojenie maluszka w czasie wystąpienia kolki niemowlęcej jest ułożenie go w pozycji pronacyjnej, czyli na brzuszku. Pomaga ona w przesuwaniu się pokarmu w jeszcze nie do końca rozwiniętym układzie pokarmowym. Kładąc maluszka w ten sposób, pomagamy mu pozbyć się gazów z organizmu, co skutkuje mniejszą częstotliwością bolesnych kolek. Zdrowego niemowlaka można kłaść w tej pozycji już od dnia narodzin. Pamiętajmy jednak o tym, aby zadbać o odpowiednią twardość podłoża – zbyt miękkie sprawi, że maluszek będzie się zapadać, a na zbyt twardym kręgosłup nie będzie prawidłowo ułożony.

Masowanie brzuszka

butelka-royal-baby2

Masaż brzuszka przynosi ukojenie, daje poczucie bezpieczeństwa i ulgę w czasie wystąpienia zaparć lub kolki. Aby przygotować się do masażu, powinniśmy ściągnąć biżuterię z dłoni i posmarować je oliwką. Ważne, aby dłonie były rozgrzane przed przystąpieniem do masażu. Najlepiej wykonać masaż brzuszka maluszka tuż po kąpieli. Dziecko jest wtedy rozgrzane i zrelaksowane. Warto wspomnieć, że masaż wpływa także na rozwój zmysłu dotyku, przyczynia się do prawidłowego rozwoju sensorycznego i psychicznego, a bliskość i czuły dotyk pogłębia więzi między pociechą a rodzicem.

Biały szum na uspokojenie

Dobrze znane sposoby naszych babć czy mam na uspokojenie maluszka to włączanie suszarki, odkurzacza czy wentylatora. Urządzenia te emitują tzw. biały szum, który działa uspokajająco. Specjaliści twierdzą, że dziecko jest w stanie się uspokoić przy tego typu dźwiękach, ponieważ przypominają mu one środowisko prenatalne. Białe szumy łagodzą kolkę i sprawiają, że maluszek szybciej się uspokaja w czasie napadu bólu. Dlaczego tak się dzieję? Ze względu na to, że dziecko już w łonie matki było przyzwyczajone do różnych dźwięków, np. przepływu krwi tętniczej czy bicia serca. W dzisiejszych czasach można znaleźć bardzo wiele zabawek czy specjalnych playlist w Internecie, które są skomponowane z dźwięków imitujących białe szumy – to ułatwienie, z którego nie mogły korzystać nasze mamy. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie, które powinno być stosowane doraźnie i w momentach, gdy inne metody nie są w stanie uspokoić maluszka.

Jak przeciwdziałać wystąpieniu kolki?

Wiemy już, jak radzić sobie w czasie wystąpienia kolek oraz jak łagodzić ich przebieg. Jak natomiast zminimalizować ryzyko wystąpienia kolki u dziecka? Przede wszystkim, wybierając butelkę dla maluszka, powinniśmy zwrócić uwagę czy ma ona specjalną technologię antykolkową. Smoczek w butelkach EasyStart marki Canpol babies jest wyposażony w specjalny zaworek antykolkowy, który zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza w pokarmie, a w efekcie redukuje ryzyko powstania gazów, które są odpowiedzialne za kolki. Dodatkowo smoczek ten przypomina kształtem pierś mamy, dzięki czemu umożliwia karmienie naprzemienne piersią i butelką, nie zaburzając przy tym odruchu ssania dziecka. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest on miękki i wykonany z bezpiecznego bezwonnego i bezbarwnego silikonu. Te cechy sprawiają, że dzieci łatwiej je akceptują. Smoczki do butelki EasyStart są polecane przez 90% położnych*.

butelka-Bonjour

Szczęśliwy brzuszek to podstawa!

Kolki u niemowląt to częsta dolegliwość. Dlatego warto wiedzieć, przede wszystkim, jak jej przeciwdziałać oraz co zrobić, aby dziecko poczuło ulgę w momencie jej wystąpienia. Warto więc zaopatrzyć się w najlepszą butelkę, która stworzona została z myślą o minimalizowaniu ryzyka gromadzenia się gazów w brzuszku maluszka. Możemy dzięki niej oszczędzić maleństwu bólu, a sobie nerwów. W końcu szczęśliwy brzuszek dziecka to podstawa!

*Badanie ankietowe przeprowadzone wśród 54 położnych w 2021r.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock