Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.
butelki

Jak przechowywać mleko Mamy?

Jesteś w trakcie laktacji i zastanawiasz się jak najlepiej przechowywać swoje mleko, tak żeby nie zmarnować żadnej kropli? Wiele kobiet, które decydują się na karmienie piersią, szukają rozwiązania do bezpiecznego i wygodnego przechowywania pokarmu. Wiadomo bowiem, że naturalnie wytwarzane mleko jest najzdrowsze dla naszego dziecka i dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników. Pomaga zbudować mu odporność, jest neutralne i nie powoduje alergii ani podrażnień delikatnego żołądka i jelit dziecka. Samo karmienie piersią pozwala również na wytworzenie więzi pomiędzy mamą, a niemowlęciem.

Co zrobić w sytuacji, kiedy chcemy nakarmić dziecko naszym mlekiem, ale nie możemy być przy nim?

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze odciągnięcie pokarmu i umieszczenie go w lodówce, tak żeby było świeże. Inna osoba, zajmująca się dzieckiem pod nasza nieobecność, może podać pokarm w porze karmienia. Jest to wygodne dla kobiety, ponieważ może rozplanować swój dzień bez zmartwień i pomimo jej nieobecności, jej dziecko nadal otrzymuje zdrowe mleko. Podobnie jak kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim, nie muszą odstawiać dziecka od piersi, tylko mogą kontynuować jego karmienie.

Jakie są prawidłowe warunki do przechowywania mleka?

Mleko mamy może być przechowywane w lodówce, a nawet mrożone. Dzięki temu kobieta może wykorzystać nadwyżkę w późniejszym czasie. Należy jednak pamiętać, że są pewne wytyczne, których należy przestrzegać, żeby mleko było bezpieczne do podania. Poniżej znajdują się wskazania, którymi warto się kierować.

tabelka

Zdj.1. Wytyczne do przechowywania mleka mamy w lodówce i zamrażarce – dane na podstawie źródła: https://www.cdc.gov/breastfeeding/recommendations/handling_breastmilk.htm

Należy pamiętać, że raz rozmrożone mleko nie powinno być ponownie zamrażane. Dobrze kontrolować stan mleka, nawet jeżeli mieści się w ramach czasowych, tak żeby jego podanie nie wiązało się z ryzykiem. Istotne jest również, żeby zawsze oznaczać butelkę lub pojemnik datą oraz godziną odciągnięcia.

W czym przechowywać mleko?

Niezależnie od tego czy chcemy przechowywać mleko w lodówce czy w zamrażarce, należy pamiętać, że musi znajdować się ono w odpowiednich pojemnikach. Powinny być one przeznaczone do kontaktu z żywnością oraz nadawać się do mrożenia. Nie mogą zawierać BPA i ftalanów. Na rynku dostępne są butelki Sterifeed, które są do tego odpowiednie. Można zakupić je zarówno w wersji jednorazowej jak i wielorazowej. Do wyboru są 4 pojemności: 50ml, 100ml, 130ml, 250ml. Każda buteleczka posiada zakrętkę, która umożliwia szczelne zamknięcie zawartości. Wykonane są z materiałów bezpiecznych, posiadają wyraźną skalę, a co najważniejsze, nadają się również do karmienia bezpośredniego. Wystarczy, że zamiast nakrętki zamocujemy smoczek. Szyjka butelki posiada standardowy gwint, który jest kompatybilny z większością smoczków na rynku.

Część rodziców wybiera również woreczki do przechowywania pokarmu. Stanowią one wygodną formę, ponieważ są elastyczne i można przechowywać je zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej w lodówce czy zamrażarce. Bezpiecznymi woreczkami do mrożenia mleka są woreczki firmy Ameda, które posiadają szerokie dno, umożliwiające stabilnie postawienie worka. Dodatkowo posiada on wyraźną skalę oraz miejsce na zapisanie informacji o dniu odciągnięcia i godzinie. Po rozmrożeniu łatwo można przelać zawartość do butelki, wystarczy uciąć róg woreczka.

butelki woreczki-na-mleko

Zdj.2. Butelki Sterifeed i woreczki Ameda do przechowywania mleka – źródło: https://sterifeed.com/product-category/baby-care/ https://www.ameda.com/

Wybór pomiędzy butelkami, a woreczkami zależy od indywidualnych preferencji. Woreczki w łatwy i wygodny sposób można poukładać na wąskich półkach, np. w zamrażarce. Butelki natomiast nadają się również do karmienia, więc nie ma potrzeby przelewania pokarmu do innego pojemnika. Co ważne, butelki Sterifeed są kompatybilne z zestawami do odciągania pokarmu marki Ameda. Dzięki temu możemy przykręcić buteleczkę bezpośrednio do zestawu podczas pracy z laktatorem. W ten sposób mleko od razu znajduje się w docelowym pojemniku do karmienia.

Karmienie piersią inaczej

Wiele kobiet decyduje się na karmienie piersią inaczej – KPI – które polega na odciągnięciu pokarmu z piersi, a następnie podanie go przy pomocy butelki dla dziecka. Czasami mama z różnych powodów nie może karmić maluszka bezpośrednio z piersi, w takiej sytuacji rozwiązanie z butelkami jest świetną alternatywą. Pozwala na podanie niemowlęciu tego, co dla niego najlepsze. Jeżeli Ty również korzystasz z tej metody, to zaproponowane butelki oraz woreczki będą idealnym rozwiązaniem. Sprawdzają się zarówno do użytku codziennego, jak i jako uzupełnienie karmienia piersią – niezależnie od tego, jaką metodę karmienia preferujesz.

Współpraca reklamowa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock