Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Karmienie od podstaw – o czym powinna pamiętać młoda mama?

Mleko matki to najlepszy pokarm, jaki może otrzymać noworodek. To źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych – białek, tłuszczy, węglowodanów, przeciwciał oraz bardzo istotnych probiotyków. Chociaż karmienie w pierwszych tygodniach nie należy do łatwych, nie wolno się poddawać. Poduszki do karmienia na pewno ułatwią zadanie.

Czy do karmienia piersią można się przygotować?

Przede wszystkim, aby karmić piersią, trzeba tego chcieć. Nie wolno robić nic na siłę, wbrew sobie albo słuchać innych osób. Jeśli przyszła mama pragnie zrobić wszystko, żeby jej dziecko było karmione właśnie w ten sposób, warto skorzystać z kilku informacji udzielonych przez ekspertów. Przydają się także poduszki do karmienia.

Przygoda z karmieniem piersią rozpoczyna się na porodówce. Noworodek zostaje położony na klatce piersiowej mamy i jak tylko wykaże pierwszy odruch ssania, zostaje przystawiony do piersi. Od tego czasu trzeba bezustannie powtarzać ten czynność – mimo bólu i dyskomfortu. W każdym szpitalu pracują doświadczone położne, które pomogą rozkręcić laktację i prawidłowo przystawiać dziecko. Ważna jest także rola doradcy laktacyjnego.

Idealne pozycje do karmienia

W początkowych miesiącach życia dziecka karmienie odbywa się nawet kilkanaście razy na dobę, dlatego trzeba znaleźć optymalną pozycję, która ułatwi tę czynność. Poduszki do karmienia sprawdzą się do tego doskonale. Należy mieć na uwadze, że to dziecko przystawia się do piersi, a nie odwrotnie, dlatego mama nie może być zgarbiona (ta pozycja niekorzystnie wpłynie na stan jej zdrowia oraz może przyczynić się do uciążliwych bólów kręgosłupa). Maluch ma być zwrócony do mamy, ciało dociśnięte do brzucha karmiącej, a głowa odchylona, dzięki czemu nie pojawią się trudności z oddychaniem – ssanie brodawki nie będzie wywoływało frustracji u noworodka. Jaka jest oznaka właściwej pozycji? Dziecko rytmicznie ssie, nie krztusi się i nie denerwuje, po prostu spożywa mleko w komfortowych warunkach.

Karmienie jedną czy dwoma piersiami?

Pierwsze dni po porodzie są bardzo ważne i mają wpływ na laktację. Aby w piersiach wyprodukowało się mleko potrzeba czasu, w pierwszej kolejności noworodkowej spożywa bardzo istotną siarę, która chroni przed bakteriami i wirusami. Właśnie z tego względu warto przystawiać malucha do obu piersi. Po 10, 15 minut z każdej strony. Dla dziecka to doskonała okazja na poznanie mamy, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, ograniczenie stresu odczuwanego po porodzie oraz nawiązanie silnej więzi. Kiedy laktacja się ureguluje, można spokojnie przystawiać dziecko do jednej piersi.

Jakie są pierwsze tygodnie karmienia?

Pierwsze godziny karmienia to sama radość – maluch łapczywie ssie brodawki, piersi stają się coraz pełniejsze. Wszyscy są zadowoleni. Ta sytuacja nie trwa jednak długo, gdyż na skutek intensywnego picia brodawki zaczynają krwawić, pojawia się obrzęk, zaczerwienienie. Mama nie pamięta już dłużej o pięknych chwilach, bo są one przysłonięte ogromnym bólem i dyskomfortem. To właśnie ten moment, kiedy najwięcej kobiet daje za wygraną i całkowicie rezygnuje z takiej formy żywienia. Wszystko, co złe mija bardzo szybko. Wystarczy smarować sutki specjalnymi maściami (nie trzeba ich zmywać), wietrzyć piersi oraz wyciskać odrobinę pokarmu, rozsmarowywać na zakrwawionych miejscach i czekać na wyleczenie. Po trudnych chwilach znowu pojawi się przyjemność z karmienia, a świadomość, że mama po raz kolejny pokonała ból i trudności życiowe da dodatkową siłę i satysfakcję. Poduszki do karmienia okazują się bardzo przydatne dla mam, które urodziły swoje dzieci naturalnie oraz po cesarskich cięciach. Komfortowa pozycja dla kobiety oraz jej dziecka to podstawa.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO