Klocki pobudzają kreatywność malucha
Klocki pobudzają kreatywność malucha, zachęcają go do tworzenia własnych światów, stymulują wyobraźnię. Jednocześnie pozwalają wykształcić bardzo praktyczne umiejętności, uczą bowiem przemyślanego planowania, konstruowania, do którego niezbędne jest uruchomienie logicznego myślenia. Bardzo pozytywnie wpływają na rozwój wyobraźni przestrzennej.
Zalety klocków konstrukcyjnych
W sklepach z zabawkami można obecnie znaleźć nieskończoną liczbę zestawów klocków konstrukcyjnych. Występują one w bardzo różnych wersjach, natomiast największą popularnością cieszą się klocki magnetyczne. Niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są te zabawki, zestawy personalizowane są także pod kątem zainteresowań dziecka. Klocki różnią się także zasadą łączenia poszczególnych materiałów. Konstrukcje tworzone z ich pomocą mogą mieć zarówno płaską, jak i trójwymiarową formę.
Podstawową zaletą klocków konstrukcyjnych są ich precyzyjne kształty i technologia montażu, która daje dziecku możliwość tworzenia bardzo różnorodnych konstrukcji. Nowoczesne klocki projektowane są z ogromnym naciskiem na to, by nie ograniczać wyobraźni dziecka, nie stawiać mu barier w projektowaniu. Jeśli ma w głowie autorski projekt, może go z pomocą klocków wcielić w życie. Klocki konstrukcyjne, w tym klocki magnetyczne, wymagają oczywiście pracy i zaangażowania ze strony dziecka, wymagają pokonania przez niego trudności, dzięki którym uczy się logicznego myślenia i przemyślanego projektowania. Pokonując te zaplanowane bariery, dziecko otwiera przed sobą nieskończone możliwości budowy nowych form.
Jak klocki magnetyczne i inne klocki konstrukcyjne wpływają na rozwój dziecka?
Obecnie klocki i kulki magnetyczne to najpopularniejsza odmiana klocków konstrukcyjnych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że każdy rodzaj klocków konstrukcyjnych pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Ćwiczy ono swoją cierpliwość, precyzję, uczy się pokonywać problemy, rozwija wyobraźnię. Nabywa także wielu bardzo konkretnych umiejętności:
- w formie zabawy poznaje podstawowe prawa fizyki i matematyki,
- ćwiczy motorykę małą, wzmacnia sprawność palców i rąk, a jednocześnie aktywizuje obszar w mózgu, który jest odpowiedzialny nie tylko za motorykę, ale np. naukę języków obcych,
- ćwiczy mięśnie, dopasowując do siebie różne konstrukcje,
- trenuje zręczność,
- rozwija inteligencję,
- usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową,
- kształci wyobraźnię przestrzenną,
- uczy się planować i realizować założenia,
- buduje u siebie poczucie sprawstwa.
Rodzaje klocków konstrukcyjnych – plastikowe, drewniane, magnetyczne
Rodzaj materiału wykorzystanego do budowy klocków ma bezpośredni wpływ na poziom ich zaawansowania. Za te najbardziej wymagające, ale i przez długi czas dające dziecku dużo satysfakcji z zabawy, uchodzą klocki magnetyczne, wykonane z metalu. Mogą mięć one bardzo różne kształty. Popularne są również kulki magnetyczne. Zabawa nimi wymaga cierpliwości i konstruktorskiego zacięcia, natomiast przynosi bardzo wiele satysfakcji, wzmaga poczucie sprawstwa i w niewiarygodny sposób ćwiczy jednocześnie kreatywność i logiczne myślenie.
Klocki plastikowe są bardzo popularne, natomiast wiele zależy od ich wielkości i sposobu montażu. W zależności od wieku i zaawansowania dziecka w zabawie klockami, można znaleźć klocki bardziej skomplikowane, jak i te o znacznie prostszej budowie. Te ostatnie sprawdzą się jako zabawka już na kilkunastomiesięcznego malucha. Bardziej zaawansowane modele przeznaczone są dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym.
Klocki drewniane to rozwiązanie pośrednie. Z reguły nieco większe niż metalowe, a bardziej skomplikowane od najprostszych plastikowych zestawów. Poziom skomplikowania wynika także z konieczności posługiwania się drewnianymi śrubkami, nakrętkami i pierwszymi narzędziami. Z tą zabawką przygodę można zacząć na etapie przedszkola.
Jak wybierać klocki magnetyczne?
Do wyboru masz wiele rodzajów klocków magnetycznych: https://allegro.pl/kategoria/klocki-magnetyczne-19535. W skład zestawów mogą wchodzić namagnesowane kulki i patyczki oraz elementy o różnych innych kształtach. Można je łączyć ze sobą dowolnie, choć układanie nie musi być dla dziecka od razu takie proste. Trzeba bowiem pamiętać, że klocki muszą się przyciągać, a nie odpychać, co przy bardziej zaawansowanych zestawach nie jest takie oczywiste. Kiedy opanuje się tę podstawową zasadę, można bez przeszkód tworzyć zarówno proste, płaskie konstrukcje, jak i skomplikowane budowle trójwymiarowe. Podstawowe, proste klocki rekomendowane są dla dzieci od 8. miesiąca życia. Dla nich przygotowane są klocki bardzo duże, przez to bezpieczne. Wraz z wiekiem dziecka elementy się zmniejszają i rośnie ich liczba. Dopiero dla starszych dzieci wprowadza się neodymowe klocki magnetyczne, które mogą odpychać się lub przyciągać, co uatrakcyjnia zabawę.