Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Maluch na basenie

Każde dziecko od momentu narodzin ma ogromny potencjał rozwoju swoich umiejętności, począwszy od doskonalenia ruchów poszczególnych części ciała, zdolności komunikowania się, wyrażania swoich emocji, aż po rozwijanie indywidualnych talentów. Czemu zatem nie wykorzystać tak ogromnych możliwości dziecka i wzmocnić je w trakcie zajęć na basenie?

Przygotowania
Każdy rodzic powinien poświęcić trochę czasu na wizytę ze swoim maluchem na pływalni. Jeśli wydaje się, że to karkołomne przedsięwzięcie ze względu na logistykę, ilość rzeczy do zabrania czy pogodę za oknem, jesteś w błędzie! To naprawdę nic trudnego, wystarczy tylko przygotować się odpowiednio do takiej wizyty.

Praktyczne wskazówki
Pływalnie powinny spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa, czystości i wygody. Woda w basenie powinna być czysta i regularnie sprawdzana. Oczywiście basen powinien być wyposażony w specjalne przebieralnie dla rodziców z dziećmi lub chociaż bezpieczne miejsca do przewijania niemowląt. Odpowiedni ubiór dla dzieci to podstawa, by zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia wody. Mogą to być pieluszki jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Ciepły basen ze stałym poziomem temperatury pozwala na osiągnięcie wysokiego komfortu pływania. Rekomendowana temperatura wody dla maluszków to 31-34° Celsjusza. Jeśli temperatura wody jest niższa od zalecanej lub jeśli dziecko wykazuje zwiększone tendencje do marznięcia, można wyposażyć je w neoprenowe pianki, które pomagają w utrzymaniu ciepła w wodzie i poza nią. Pamiętajmy o zabraniu nawet dwóch ręczników dla dziecka. Ręcznik może służyć jako miękka podkładka na przewijak lub inne miejsca, na którym będziemy przewijali malucha. Warto być na pływalni wcześniej, by zdążyć z przebraniem siebie i dziecka. Po zakończeniu pływania należy jeszcze chwilę pozostać na pływalni, by dziecko nieco ochłonęło i ewentualnie miało czas na drobny posiłek. Jeśli pogoda na dworze jest wietrzna lub mroźna, pamiętaj o odpowiednim ubiorze dziecka i kremie ochronnym na twarz, szczególnie po wyjściu z basenu. Kiepska aura za oknem nie powinna być jednak przeciwwskazaniem do wyjścia na basen, a wręcz przeciwnie! Systematyczne uczestniczenie w zajęciach na basenie wzmacnia naturalną odporność dziecka i chroni je przed infekcjami.

Na co zwracać uwagę podczas lekcji pływania?
To, czy wybierasz indywidualne wyjścia na basen z dzieckiem, czy też uczestnictwo w grupowych zajęciach z instruktorem, zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak o kilku istotnych kwestiach, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo Twojemu maluchowi. Wizyta na basenie powinna odbywać się w radosnej atmosferze i bezpiecznym otoczeniu, co pozwoli na w pełni pobudzić społeczny, intelektualny, fizyczny i emocjonalny rozwój dziecka. Nauka pływania powinna być zindywidualizowana. Dzieci powinny uczyć się pływania w systemie jeden na jeden (z jednym nauczycielem, z udziałem rodzica lub bez jego obecności w wodzie) lub w grupie, gdzie każdemu dziecku towarzyszy rodzic.

Lekcje nauki pływania powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli pływania, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia w zakresie nauki pływania dzieci i niemowląt, rozwoju dzieci oraz ratownictwa wodnego. Dzieci w różnym wieku różnią się znacznie potrzebami i poziomem rozwoju – nauczyciele powinni umieć dostosowywać się do indywidualnych potrzeb danej grupy wiekowej.

Należy przestrzegać wszelkich procedur bezpieczeństwa, związanych np.: z zanurzaniem dziecka w wodzie. Takie zanurzenia muszą być ograniczone w liczbie i czasie trwania, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci. Lekcje pływania dla maluchów nie powinny trwać dłużej niż 30 minut.

Wielość korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w zajęciach na basenie dla ciebie i twojego malucha, jest nie do przecenienia! Rozwój ruchowy i umysłowy, a przede wszystkim radość i poczucie bliskości z dzieckiem, warte są każdego wysiłku, a przyjemne doświadczenia w wodzie wyzwalają w dziecku poczucie bezpieczeństwa i szczęścia, które procentują w późniejszym wieku.

Tekst: Beata Morawska, mama Klaudii, Marianki i Helenki, specjalista Splash About Polska
Fot: depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock